Habiter Autrement + Ateliers Jean Nouvel: bytový dům v ulici Armagnac

Habiter Autrement + Ateliers Jean Nouvel: bytový dům v ulici Armagnac

(24. 1. 2014) Nové byty v původně průmyslovém areálu, vzdáleném pouhé dvě minuty od hlavního nádraží v Bordeaux.

 
 
 
 

Habiter Autrement + Ateliers Jean Nouvel: bytový dům v ulici Armagnac

Nové byty v původně průmyslovém areálu, vzdáleném pouhé dvě minuty od hlavního nádraží v Bordeaux.


Architekti: Ateliers Jean Nouvel, Habiter Autrement
Místo: Bordeaux, Francie
Hlavní architekti: Mia Hägg, Sandrine Forais, Jean Nouvel
Manažeři projektu: Sandrine Forais, Stéphane Allaire
Developer: Jean-Jacques Raynaud
Tým: Mathilde Jauvin, Aimée Lau, Félix Medina, Louis Mangin, Nicolas Métro, Marcel Züger
Statika: Khephren Ingénierie
Krajinářská architektura: Ewen Le Rouic, Irène Djao Rakitine, Céline Aubernias
Grafika: Natalie Saccudefranchi
Plocha: 5418 m2
Realizace: 2012
Foto: Philippe Ruault


 

V územním plánu byla budova situována uprostřed pozemku, takže prvním důležitým krokem bylo docílit její posunutí na západní stranu pozemku. V důsledku toho vznikla velká zahrada ve východní polovině pozemku, kde jsou nově vysázené listnaté stromy a květiny. Vizuální filtr mezi západním průčelím a sousedním bytovým domem vytvoří vertikální vegetace.


Prostorné, oboustranně orientované byty se rozprostírají napříč mezi těmito dvěma krajinářskými útvary. Západní fasáda domu má prosklené stěny, na východní straně vedou skládací skleněné dveře na lodžii s výhledem do zahrady. 


Do interiéru byl navržen lineární systém dřevěného nábytku systém, který dělí byt na funkční oblasti a který na rozdíl od příček, vymezujících jednotlivé místnosti, lépe vyhovuje cíli maximalizovat obytný prostor i příjem přirozeného denního světla. Jeden kus tohoto systému tvoří stíněný vstupní prostor, protože každý obyvatel má přímý přístup k výtahu přímo z bytu.

Výrazná střešní krajina je připomínkou průmyslové minulosti této oblasti. Kromě toho modeluje přístupová místa na dřevěné střešní terasy s výhledem na zahradu, ale i s dalekými pohledy k západnímu i východnímu městskému horizontu.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz