Habiter Autrement + Ateliers Jean Nouvel: bytový dům v ulici Armagnac

Habiter Autrement + Ateliers Jean Nouvel: bytový dům v ulici Armagnac

(24. 1. 2014) Nové byty v původně průmyslovém areálu, vzdáleném pouhé dvě minuty od hlavního nádraží v Bordeaux.

 
 
 
 

Habiter Autrement + Ateliers Jean Nouvel: bytový dům v ulici Armagnac

Nové byty v původně průmyslovém areálu, vzdáleném pouhé dvě minuty od hlavního nádraží v Bordeaux.


Architekti: Ateliers Jean Nouvel, Habiter Autrement
Místo: Bordeaux, Francie
Hlavní architekti: Mia Hägg, Sandrine Forais, Jean Nouvel
Manažeři projektu: Sandrine Forais, Stéphane Allaire
Developer: Jean-Jacques Raynaud
Tým: Mathilde Jauvin, Aimée Lau, Félix Medina, Louis Mangin, Nicolas Métro, Marcel Züger
Statika: Khephren Ingénierie
Krajinářská architektura: Ewen Le Rouic, Irène Djao Rakitine, Céline Aubernias
Grafika: Natalie Saccudefranchi
Plocha: 5418 m2
Realizace: 2012
Foto: Philippe Ruault


 

V územním plánu byla budova situována uprostřed pozemku, takže prvním důležitým krokem bylo docílit její posunutí na západní stranu pozemku. V důsledku toho vznikla velká zahrada ve východní polovině pozemku, kde jsou nově vysázené listnaté stromy a květiny. Vizuální filtr mezi západním průčelím a sousedním bytovým domem vytvoří vertikální vegetace.


Prostorné, oboustranně orientované byty se rozprostírají napříč mezi těmito dvěma krajinářskými útvary. Západní fasáda domu má prosklené stěny, na východní straně vedou skládací skleněné dveře na lodžii s výhledem do zahrady. 


Do interiéru byl navržen lineární systém dřevěného nábytku systém, který dělí byt na funkční oblasti a který na rozdíl od příček, vymezujících jednotlivé místnosti, lépe vyhovuje cíli maximalizovat obytný prostor i příjem přirozeného denního světla. Jeden kus tohoto systému tvoří stíněný vstupní prostor, protože každý obyvatel má přímý přístup k výtahu přímo z bytu.

Výrazná střešní krajina je připomínkou průmyslové minulosti této oblasti. Kromě toho modeluje přístupová místa na dřevěné střešní terasy s výhledem na zahradu, ale i s dalekými pohledy k západnímu i východnímu městskému horizontu.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz