Habiter Autrement + Ateliers Jean Nouvel: bytový dům v ulici Armagnac

Habiter Autrement + Ateliers Jean Nouvel: bytový dům v ulici Armagnac

(24. 1. 2014) Nové byty v původně průmyslovém areálu, vzdáleném pouhé dvě minuty od hlavního nádraží v Bordeaux.

 
 
 
 

Habiter Autrement + Ateliers Jean Nouvel: bytový dům v ulici Armagnac

Nové byty v původně průmyslovém areálu, vzdáleném pouhé dvě minuty od hlavního nádraží v Bordeaux.


Architekti: Ateliers Jean Nouvel, Habiter Autrement
Místo: Bordeaux, Francie
Hlavní architekti: Mia Hägg, Sandrine Forais, Jean Nouvel
Manažeři projektu: Sandrine Forais, Stéphane Allaire
Developer: Jean-Jacques Raynaud
Tým: Mathilde Jauvin, Aimée Lau, Félix Medina, Louis Mangin, Nicolas Métro, Marcel Züger
Statika: Khephren Ingénierie
Krajinářská architektura: Ewen Le Rouic, Irène Djao Rakitine, Céline Aubernias
Grafika: Natalie Saccudefranchi
Plocha: 5418 m2
Realizace: 2012
Foto: Philippe Ruault


 

V územním plánu byla budova situována uprostřed pozemku, takže prvním důležitým krokem bylo docílit její posunutí na západní stranu pozemku. V důsledku toho vznikla velká zahrada ve východní polovině pozemku, kde jsou nově vysázené listnaté stromy a květiny. Vizuální filtr mezi západním průčelím a sousedním bytovým domem vytvoří vertikální vegetace.


Prostorné, oboustranně orientované byty se rozprostírají napříč mezi těmito dvěma krajinářskými útvary. Západní fasáda domu má prosklené stěny, na východní straně vedou skládací skleněné dveře na lodžii s výhledem do zahrady. 


Do interiéru byl navržen lineární systém dřevěného nábytku systém, který dělí byt na funkční oblasti a který na rozdíl od příček, vymezujících jednotlivé místnosti, lépe vyhovuje cíli maximalizovat obytný prostor i příjem přirozeného denního světla. Jeden kus tohoto systému tvoří stíněný vstupní prostor, protože každý obyvatel má přímý přístup k výtahu přímo z bytu.

Výrazná střešní krajina je připomínkou průmyslové minulosti této oblasti. Kromě toho modeluje přístupová místa na dřevěné střešní terasy s výhledem na zahradu, ale i s dalekými pohledy k západnímu i východnímu městskému horizontu.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

31. 3. 2023 18:50:36

Re: Re: Re: Novela stavebního zákona nenaplnila svůj možný poten...

Vy si vážně myslíte, že politici nemluví o tom, jak fungují místní municipaity proto, že jsou slepí? To snad ne. Vždyť jsou to titíž lidé. Proč myslíte, že ustoupili tlaku obcí na ponechání obecných stavebních úřadů pod kuratelou samosprávy? Prý že by k nim měli lidi dál - ale ty úřady tam přece měly zůstat jako pobočky. Jenže politici v parlamentu přece nemohou říct politikům z obcí, že jejich jediný argument pro zrušení centrálního úřadu je lež. Ó pardon, zapomněla jsem na druhý: obce by ztratily vliv. Ale na co vlastně, když tak vehementně tvrdí, že do výkonu státní správy nezasahují. Místo toho by přece stačilo přidat jednoduchou větu, že obec je na svém území vždy dotčeným orgánem. A mohla by si třeba jako dotčený orgán hlídat soulad s územním plánem, který si sama schválila. To by bylo krásné - hned by se snížil počet úředníků státní správy :-) Jinak souhlasím, že za tabulkový plat se na úřad odborníci shánějí těžko. A pak se ještě musí rozloučit s kreativitou, kterou by stavebníci tak chtěli, protože úředník prostě smí jen to, co má v zákoně. A co si budeme povídat, ten je každou novelou horší a horší. Bylo by to krásné, kdyby už ministerstva přestala vymýšlet další a další úkoly, zákazy a příkazy, hlídání tohohle a támhletoho, a místo toho začala likvidovat nepotřebné předpisy. Bez toho přece nikdy nemůže dojít k tolik slibovanému snížení byrokracie.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz