Hakli Architects: Mateřská školka Omenapuisto

Hakli Architects: Mateřská školka Omenapuisto

(10. 4. 2014) Dřevěná mateřská školka v Helsinkách

 
 
 
 

Hakli Architects: Mateřská školka Omenapuisto

Dřevěná mateřská školka v Helsinkách


Architekti: Häkli Architects
Místo: Helsinky, Finsko
Architekti návrhu: Seppo Häkli, Matti Tervonen
Hlavní dodavatel: Larmix Group Oy
Plocha: 890 m2
Realizace: 2013
Foto: Jussi Tiainen
 

 

 Mateřská školka je navržena na úzkém půdorysu na nároží dvou ulic. Jižní část lokality je vyhrazena pro hřiště, do kterého jsou otevřeny skupinové místnosti a chodby. Cílem návrhu je dosáhnout lehkosti a otevřenosti a zajistit potřebnou mírou dohledu.

Dřevostavba je převážně jednopodlažní, směrem doprostřed se z obou stran lehce zdvihá: zde se nachází víceúčelový prostor s dvojitou výškou a vnitřním balkonem.Ve zbytku půdy je vzduchotechnika a další technická zařízení. Na obou koncích střechy je velký žlab, který chrlí dešťovou vodu do kamenného bazénku, kde se voda vsákne do země. Přírodní změny úrovně v zahradě jsou využity pro skluzavky a lezecké svahy.Dlouhé fasády jsou obloženy 42 mm silnými dřevěnými panely Kuningas. Tyto široké obkladové desky jsou řezány ve třech různých šířkách z lepených trámů a pak hladce hoblované. Desky jsou při výrobě ošetřeny konzervačním prostředkem. Plášť je ponechán v přírodním odstínu, takže časem zešedne. Bílé vzory na opláštění byly provedeny až na místě. Obložení bylo dodáno na místo v konkrétních délkách, abychom se vyhnuli svislým spojům. Skryté upevnění se nachází se ve větrací mezeře za deskami. Fasády splňují nejnáročnější kritéria pro životnost: kvalitní dřevo, přiměřené tloušťky, minimální pohyb a neporušený povrch.

Budova je v požární třídě P3, což umožnilo použít dřevo pro příčky. V interiéru jsou dlouhé fasády obloženy borovicovými palubkami Effex. Vnitřní plášť je stejně jako vnější plášť z desek tří různých šířek a je také upevněn skrytými spojovacími prostředky, takže nemá žádné horizontální spáry. Stejné obložení je použito jako dýha na nábytku. Některé z vnitřních stěn jsou obloženy kvalitní hoblovanou borovicí s povrchovou úpravou čirým olejovým voskem.
Dlážděný vnitřní dvorek u foyer má strop s velkým kruhovým otvorem, který činí pohyb slunce součástí dvorku. V dvoře se nachází socha, kterou vytvořil Pasi Karjula a která představuje vesmír. Skládá se z dvaceti sfér z modřínového dřeva.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a