Dřevěná mateřská školka v Helsinkách
Architekti: Häkli Architects
Místo: Helsinky, Finsko
Architekti návrhu: Seppo Häkli, Matti Tervonen
Hlavní dodavatel: Larmix Group Oy
Plocha: 890 m2
Realizace: 2013
Foto: Jussi Tiainen
Mateřská školka je navržena na úzkém půdorysu na nároží dvou ulic. Jižní část lokality je vyhrazena pro hřiště, do kterého jsou otevřeny skupinové místnosti a chodby. Cílem návrhu je dosáhnout lehkosti a otevřenosti a zajistit potřebnou mírou dohledu.
Dřevostavba je převážně jednopodlažní, směrem doprostřed se z obou stran lehce zdvihá: zde se nachází víceúčelový prostor s dvojitou výškou a vnitřním balkonem.
Ve zbytku půdy je vzduchotechnika a další technická zařízení. Na obou koncích střechy je velký žlab, který chrlí dešťovou vodu do kamenného bazénku, kde se voda vsákne do země. Přírodní změny úrovně v zahradě jsou využity pro skluzavky a lezecké svahy.
Dlouhé fasády jsou obloženy 42 mm silnými dřevěnými panely Kuningas. Tyto široké obkladové desky jsou řezány ve třech různých šířkách z lepených trámů a pak hladce hoblované. Desky jsou při výrobě ošetřeny konzervačním prostředkem. Plášť je ponechán v přírodním odstínu, takže časem zešedne. Bílé vzory na opláštění byly provedeny až na místě. Obložení bylo dodáno na místo v konkrétních délkách, abychom se vyhnuli svislým spojům. Skryté upevnění se nachází se ve větrací mezeře za deskami. Fasády splňují nejnáročnější kritéria pro životnost: kvalitní dřevo, přiměřené tloušťky, minimální pohyb a neporušený povrch.
Budova je v požární třídě P3, což umožnilo použít dřevo pro příčky. V interiéru jsou dlouhé fasády obloženy borovicovými palubkami Effex. Vnitřní plášť je stejně jako vnější plášť z desek tří různých šířek a je také upevněn skrytými spojovacími prostředky, takže nemá žádné horizontální spáry. Stejné obložení je použito jako dýha na nábytku. Některé z vnitřních stěn jsou obloženy kvalitní hoblovanou borovicí s povrchovou úpravou čirým olejovým voskem.
Dlážděný vnitřní dvorek u foyer má strop s velkým kruhovým otvorem, který činí pohyb slunce součástí dvorku. V dvoře se nachází socha, kterou vytvořil Pasi Karjula a která představuje vesmír. Skládá se z dvaceti sfér z modřínového dřeva.
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…
co na to říci - na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a…