Hala pro ponorky

Hala pro ponorky

(16. 4. 2015) Zajímavá realizace od Lindabu: unikátní hala pro ponorky v námořním muzeu v Karlskroně

   
 
 
 
 

Hala pro ponorky

12 tun a 3 000 m2 plechů z prvotřídní oceli od Lindabu pokrylo celou plochu fasády nové haly areálu populárního námořního muzea ve švédském městě Karlskrona. Expozice v  budově, která se otevřela v létě loňského roku, je celá zaměřená na ponorky. V interiéru byl využit sofistikovaný systém vzduchotechniky Lindab Indoor Climate, zajišťující stále čerstvé příjemné klima pro návštěvníky i správnou vlhkost pro vystavené exponáty.

Zářící nová hala stojí hned vedle hlavní budovy námořního muzea a svou architekturou připomíná bitevní loď. Návštěvníci si v ní mohou prohlédnout mimo jiné první švédskou ponorku Hajen z roku 1904 i ponorku HMS Neptun z období studené války, která byla v provozu od roku 1980 do roku 1998. Autor budovy, Björn Malmström ze studia HMXW Architects, se nechal inspirovat tvarem moderní švédské válečné korvety třídy Visby která je futuristicky tvarována tak, aby měla minimální radarový odraz. Po vraku švédské královské válečné lodi Vasa, která se potopila v Baltském moři roku 1628, ze dna byla vyzvednuta v roce 1961 a nyní je k vidění ve Stockholmu, je ponorka HMS Neptun druhým největším exponátem lodi, který je ve Švédsku vystaven v interiéru. Záměru architekta odpovídají velmi čisté tvary: kromě několika malých ploch je budova celá oděna do falcovaných plechů z prvotřídní nerezavějící oceli, dodaných společností Lindab.

„Využití falcovaných plechů na střechu i fasádu budovy je v tak velkém měřítku zcela ojedinělé,“ uvádí Johan Hansson, ředitel firmy Drags Plåt, která prováděla veškeré klempířské práce. „Materiál od Lindabu byl vybrán mimo jiné kvůli svým estetickým vlastnostem. Plechy na tak velké ploše opravdu vyniknou, a navíc nevyžadují téměř žádnou údržbu. Velké plochy mají velké dilatační pohyby, a proto jsme zvolili dvojité falcování, které pohyby dokáže přenášet. Celá budova je tak jakousi vzorovou učebnicí různých postupů a technologií falcování. S architektem, zástupci muzea i Rady národního majetku jsme se shodli, že výsledek je skvělý.“ Celá budova je tak kromě svých estetických hodnot i ukázkou klempířského mistrovství.

Muzea se svými unikátními exponáty mají vždy přísné požadavky na vnitřní prostředí. Ani námořní muzeum v Karlskroně nebylo výjimkou. „Bylo nutné vybrat ty nejprogresivnější systémy zvlhčování a odvlhčování i vytápění a chlazení,“ vysvětluje Stefan Carlsson ze společnosti VentilationsTeknik Blekinge, odpovědné za instalaci vzduchotechniky. Velká část potrubního sytému je vsazena do betonové konstrukce. Nejviditelnější části jsou ACP průmyslové difuzory, umístěné přímo nad ponorkami Hajen a Neptun. Do místnosti pro vzduchotechniku byl instalován nejmodernější nerezový vzduchotechnický systém Lindab Safe.
podle podkaldů společnosti Lindab s. r. o.

Marinmuseum - Karlskrona

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

  Výrobci/dodavatelé

Na Hůrce 1081/6, 161 00, Praha 6-Ruzyně
Výrobní závod Hustopeče, Javorová 1A/788, Hustopeče

161 00 Praha

Telefon +420 233 107 200, 519 360 181

info@lindab.cz

http://www.lindab.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz