Hasičská stanice na Vltavě HS 9

Hasičská stanice na Vltavě HS 9

(23. 10. 2008)

 
 
 
 

Hasičská stanice na Vltavě HS 9

DUŠAN ŘEZÁČ, diplomní projekt 2005

DUŠAN ŘEZÁČ, diplomní projekt 2005
Vedoucí diplomu: Jan Bočan, FA ČVUT v Praze
Oponent David Kraus


Koncept
Smíchov, kdysi nejdynamičtější průmyslové předměstí Prahy, ztratil během několika málo posledních let svoji industriální tvář. Průmysl nahradila komerce, dělníky zase „krásní“ lidé v oblecích, zašedlé fasády domů barevné billboardy a další „známky“ současnosti. Fascinuje mě železniční most na Výtoň, pohled na majestátný Vyšehrad, přikotvené botely a lodě. Stále cítím, že zde ocel a plech má své logické uplatnění. â?¦ Plechová stuha vynořující se z vody obaluje dům, vybíhá v podobě ramene nad vodní hladinu a ztrácí se zpátky. Betonová platforma kontrastuje s asfaltovým povrchem silnice, zřetelně vymezuje pozemek, ovíjí plechový dům a rampou se ponořuje zpět do Vltavy. Pohledy na dům z vody se neustále mění podle výšky hladiny. Hasičské lodě připlouvají a odplouvají, plováky mění svoji polohu, garážová vrata se vyklápějí, špinavá voda z Vltavy smáčí stěnu domu.

Projekt
Do urbanisticky rozbitého území mezi Strakonickou ulicí a slepým ramenem Vltavy navrhuji kompaktní hmotu hasičské stanice. Prioritou stanice jsou zásahy na Vltavě, doplňkovou funkcí jsou pozemní zásahy na důležité dopravní tepně Strakonické ulice. Objekt hasičské stanice propojuje dvě rozdílné funkce: „fabriku“ a „bytový dům“. Ty jsou jasně odděleny, ale přímo spojeny vertikální komunikací (skluzy a schodišti). Přízemí je pracovní fabrikou, patro obytným domem, orientovaným kolem atria. Rameno vybíhající nad vodu v sobě ukrývá kajuty ložnic. Celým objektem vertikálně prostupuje komínový prostor pro sport, trénink a odpočinek, který je zčásti zapuštěn pod hladinou Vltavy a vizuálně zaplavován.


Publikováno ve stavbě č. 2/2006

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz