Hejtmanství zrušilo souhlas olomoucké radnice pro Šantovku Tower

Hejtmanství zrušilo souhlas olomoucké radnice pro Šantovku Tower

(28. 1. 2014) (ČTK) - Krajský úřad Olomouckého kraje zrušil rozhodnutí památkářů magistrátu, kteří dali souhlas k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra Olomouce.

 
 
 
 

Hejtmanství zrušilo souhlas olomoucké radnice pro Šantovku Tower

(ČTK) - Krajský úřad Olomouckého kraje zrušil rozhodnutí památkářů magistrátu, kteří dali souhlas k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra Olomouce.

ČTK to řekla mluvčí krajského úřadu Kamila Navrátilová. O kontrolu práce olomouckých úředníků požádal hejtmanství Národní památkový ústav. Stanovisko magistrátních památkářů se totiž lišilo od doporučení NPÚ a jejich rozhodnutí bylo důležité pro investora Šantovky, který díky tomu mohl pokračovat v přípravě záměru.

Plánovaná výšková budova "Šantovka" Plánovaná výšková budova "Šantovka"

Olomoucký krajský úřad zrušil rozhodnutí památkářů magistrátu, kteří dali souhlas k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra Olomouce. Stanovisko magistrátu bylo v rozporu se zákony, řekla ČTK mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová. Proti verdiktu hejtmanství, který zkomplikuje přípravu stavby výškové budovy, se nelze odvolat. Šantovka Tower má v Olomouci četné odpůrce, podle nichž výšková budova poškodí panorama města.

O kontrolu práce olomouckých úředníků, kteří loni stavbu Šantovky Tower povolili, požádal hejtmanství Národní památkový ústav (NPÚ). Stanovisko magistrátních památkářů se totiž lišilo od doporučení NPÚ a jejich rozhodnutí bylo důležité pro investora Šantovky, který tak mohl pokračovat v přípravě záměru. Krajský úřad ale zjistil, že stanovisko magistrátních památkářů je v rozporu se správním řádem a zákonem o státní památkové péči. "Jako příklad lze uvést špatnou identifikaci pozemků, na kterých má být stavba realizována, dále neplatnou plnou moc pro zástupce investora nebo nedostatečné odůvodnění či neodůvodnění přijatých závěrů," uvedla Navrátilová.

Mluvčí radnice Radka Štědrá ČTK řekla, že magistrát je rozhodnutím hejtmanství vázán. "Nyní žádné další správní řízení oddělení památkové péče v této věci nevede," uvedla Štědrá, podle kterého investor o vydání územního řízení ani stavebního povolení nepožádal. Mluvčí projektu Šantovka Tower Juraj Aláč zatím nechtěl rozhodnutí hejtmanství komentovat.

Podle ředitele olomoucké pobočky NPÚ Františka Chupíka se krajský úřad v podstatných částech ztotožnil s výhradami NPÚ. "Litujeme času věnovaného konfrontaci se záměrem investora, který mohl být věnován hledání řešení přijatelného jak pro zájem památkové péče, tak budoucnost Olomouce. Za tristní považujeme úroveň řízení magistrátu v tak závažné problematice, jakou je otázka výškových budovy v blízkosti historického jádra," uvedl Chupík.

Hejtmanství neřešilo, zda Šantovka Tower naruší panorama Olomouce a je v souladu s památkovými zájmy. Odpůrci projektu tvrdí, že výšková budova panorama města poškodí. Proti její stavbě se vyslovila vědecká rada NPÚ či odborníci z Ústavu dějin umění. V Olomouci demonstrovaly stovky lidí, kterým se výšková dominanta v ochranném pásmu památkové rezervace nelíbí. Podle investora Šantovka Tower panorama neporuší. Z vizualizace, kterou zhotovil expert z Univerzity Palackého, vyplývá, že budova bude vidět z centra města.

Šantovka Tower by se díky svým 75 metrům dělila s radnicí o pozici druhé nejvyšší stavby v Olomouci. Odpůrci argumentují, že projekt je v rozporu se zásadami územního rozvoje kraje, které jsou nadřazeny územnímu plánu města. Nový územní plán Olomouce, který zatím nevstoupil v platnost, s dalšími výškovými budovami u památkové rezervace ani nepočítá. Náklady na stavbu Šantovky Tower firma SMC Developmen odhadla na 400 mil. Kč. Pokud společnost získá povolení podle nynějšího plánu, mohla by začít stavět i poté, co bude platit jeho nová verze.

Přehled nejvyšších staveb v Olomouci:

Pořadí  Lokalita Název Výška v metrech
1. Václavské náměstí katedrála svatého Václava (hlavní věž) 100, 65
2. Horní náměstí věž radnice 75
3. Envelopa budova Moravské vysoké školy 74
4. Klášterní Hradisko Klášterní Hradisko 72
5. hlavní nádraží budova Regionálního centra 2 71
6. Václavské náměstí katedrála svatého Václava (přední věže) 68
7. Hejčín kostel svatého Cyrila a Metoděje 65
8. třída Svobody Červený kostel 55
9. 8. května kostel svatého Mořice 46

Zdroj: Wikipedie


Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz