hideandseek Aranka
(16. 10. 2019) hideandseek je projekt v oblasti alternativních staveb
hideandseek Aranka
Příběh hideandseek
Je známo, že kořeny stromů jsou hluboké a že jejich koruny mluví s větrem i s ptáky. Proto i na počátku příběhu hideandseek stály tři stromy, v jejichž stínu vznikla pevná, ale svobodou vonící životadárná témata:
1/ Společná myšlenka: Vstoupit do krajiny a nezanechávat po sobě stopy. Uvědomit si hodnotu neomezeného přístupu ke zdrojům a energii. Prožít souznění s nedotčenou přírodou a z něj pramenící zodpovědnost. Zjistit, že odpovědné ekologické jednání nemusí vést k ústupkům z nároků na pohodlí či bezpečí.
2/ Láska k architektuře: Minimální design, vybroušená estetika, řemeslná dokonalost a jedinečnost v každém z modelů.
3/ Využití unikátních technologií: Osobní zkušenost s vyspělými monitorovacími a řídicími systémy se stává tím nejlepším nástrojem pro edukaci v oblasti inteligentního zacházení se zdroji a energií.
Věříme, že hideandseek pomáhá prosazovat výše zmíněné hodnoty mezi školáky i veřejnost.
Ale nejde nám jen o edukaci. Rádi bychom prostřednictvím bezpečných a pohodlných útulen lidem připomněli, jaké to je potulovat se o školních prázdninách s batohem po horách, jak voní borovice a kapka smůly mezi prsty, jak chladný je potok za podzimního rána, jak malebný je západ slunce nad korunami stromů. Jaké to je nic nepotřebovat.
Filozofie
Motivem a inspirací ke vzniku projektu hideandseek byla silná osobní zkušenost. Cestovali jsme s našimi dvěma malými dětmi s batohy na zádech po národních parcích Nového Zélandu. Navštívili jsme magická místa, kde se moře potkává s úpatím hor. Žasli nad scenériemi, které si chcete ponechat v mysli už navždy.
Tato cesta pro mě však byla výjimečná ještě něčím jiným: uvědomil jsem si, že přijmout limity a omezení má pro člověka obrovskou hodnotu. Horská chalupa bez elektřiny či teplé vody, vědomí omezeného množství pitné vody a energie v mobilním telefonu … Jakkoliv to pro někoho může znít jako odpírání, pro mě to byl překrásný čas, jenž mi umožnil splynout s přírodou a žít v jejím rytmu. V těchto chvílích si člověk uvědomí, čím vším je náš běžný život ovládán, a že zodpovědný pobyt v přírodě je nesmírně osvobozující.
Když jsem o své zkušenosti uvažoval, zrodila se myšlenka vytvořit prostor, v němž by člověk mohl zažít roli hospodáře s omezenými zdroji. Důležitou podmínkou bylo, aby se tato situace odehrála v souznění s přírodou, doslova v její náruči. Zároveň však aby taková zkušenost nevyvolávala v člověku pocit stresu nebo ohrožení.
Jsem hluboce přesvědčen, že pozitivní osobní zkušenost se může stát inspirací. A že návyky vytvořené v čase s hideandseek lze přenést i do osobního života. Věřím tomu, protože jsem to sám prožil.
Vladimír Pešek
hideandseek
Architektura a design
Někdy na jaře v roce 2016 mi zavolal kamarád Vladimír, který byl zrovna s rodinou na Novém Zélandu, zda bych pro něj navrhl 3 malinké útulny v lese či na louce pro krátkodobé ubytování.
Hned mě to nadchlo. Znám zélandské chatičky v horách, kde jsme s ženou také cestovali, a miluju je. Když jsem se zamyslel nad naší sešněrovanou legislativou, napadlo mě udělat útulny na kolech. Vyhnout se tak stavebním povolením a zůstat svobodný ve vztahu k místu. Tak začalo útulnové dobrodružství, které trvá dodnes.
První útulna dostala jméno až časem. Inspiroval jsem se vším, co mě potkalo, a pozoroval, co mě zajímá. Jeden český archetyp mě ale zaujal zcela. Klasická „cigánská“ nebo lesnická maringotka. Něco, co je v české krajině standard a je tedy její přirozenou součástí. Z toho jsem vyšel, ale cesta mě pak už zavedla trochu jinam. Pro mě je inspirace jen určitou esencí nebo spíš kvalitou.
Aranka má kočovnou duši a její vlasy jsou černé. Některá okna volně odkazují na český barok, některá jsou triviální. Prostě okna. Když chce zůstat nedobytnou, sklopí všechny okenice a uzavře se vůči svému okolí. Většinou je ale velmi otevřená a nechává do sebe vtáhnout všechny barvy krajiny, ve které zrovna pobývá.
Nabízí velkorysý prostor, je sebevědomá, pevně usazená, ale také ráda mění podvozky. Když chce, skočí na ponton a stane se hausbótem. Většinu času ale spíš pobývá na kolečkách, anebo někdy jen tak na zemi. Dokáže být sama sobě ostrovem. Vydrží se sebou a se svými čtyřmi nocležníky až čtyři dny bez jakéhokoli dalšího externího zdroje napájení.
Aranka miluje ořechové dřevo. Jeho kresbu, barvu i vůni. Raduje se z toho, jen tak být.
Martin Kožnar
hideandseek
Unikátní technologie
Aranka vidí, slyší, cítí a se svým hostem si ráda povídá.
Přes to, že technologie je v Arance téměř všudypřítomná, snažili jsme se ji důmyslně schovat tak, aby hosta svou přítomností nikdy neobtěžovala, a objevila se jen ve chvílích, kdy je třeba.
Když Arance dochází voda v nádrži pro sběr dešťové vody, kterou používá na oplach toalety, požádá blízké i vzdálené meteostanice o předpověď počasí a podle aktuální předpovědi a stavu vody v technické nádrži se rozhodne, zda tuto nádrž doplní vodou pitnou.
S energií to Aranka dělá podobně: sleduje, kde se jí vydává hodně a kde málo. Ve chvíli, kdy jí energie dochází a předpověď počasí není, co se sluníčka týká, zrovna povzbudivá, začne Aranka s energií šetřit tak, aby její životně důležité systémy mohly běžet, jak mají.
Aranka své informace ráda sdílí. V přehledném grafu na integrovaném monitoru Scada svým nocležníkům ukáže, kolik vody a energie za den pobytu spotřebovali, jaký je stav CO2, teploty, vlhkosti atd.
Věříme na osobní prožitek a zkušenost, která může být motivem ke změně návyků hospodaření s vodou a energií. Každý z nás si dokáže vybavit, jaké dnes bylo venku počasí, zda svítilo sluníčko, či pršelo. Od Aranky však také získáte informaci, co se stalo ten den s baterií a nádržemi na vodu. V tu chvíli je tato informace i pro laika jasná a čitelná.
Aranka si přeje, aby byla milou společnicí i v situaci, kdy dojde dřevo na topení nebo energie v baterii, a tak má i zásobu propanu. Ta umožní zcela automaticky obytný prostor temperovat na příjemnou teplotu i v těch největších mrazech, nebo když její host prostě jen nechce nic dělat. Však to znáte.
Eduard Česnek
Vladimír Pešek
Martin Kožnar
hideandseek
www.hideandseek.cz
___
Designnlok
Již za dva týdny bude v Praze
opět zahájen Designblok – největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě.
Letošní ročník, jehož tématem je budoucnost a zodpovědná cesta při navrhování
produktů, představí novou značku mobilních jednotek hideandseek. Expozice
hideandseek o rozloze 400 m² vzniká za podpory skupiny Veolia.
hideandseek je jedinečný projekt v oblasti mobilních
ekologických jednotek. Na Designbloku uvede hideandseek první ze svých
plánovaných staveb – architektonicky originální a ekologickou mobilní jednotku
Aranka. Setkání s Arankou bude návštěvníkům Designbloku zprostředkováno
v místě, které je pro ni nejpřirozenější: uprostřed lesa. Ten pro ni
vyroste přímo před Průmyslovým palácem.
Aranka umožňuje svým obyvatelům vstoupit do nepoznaných či
ztracených míst krajiny a uprostřed tohoto bezčasí poznávat sám sebe, zažít
nekonečné tmavé noci v bezpečném náručí domu, či prožít ticho a těsný
kontakt s přírodou. To vše ale zodpovědně vůči krajině a přírodě, beze
stop. hideandseek nabízí osobní
zkušenost, díky níž je možné pochopit a změnit zaběhlé standardy nakládání se
zdroji a energií.
Autor architektonického návrhu, MgA. Martin Kožnar, o Arance
říká: „Aranka dostala jméno až časem.
Inspiroval jsem se všude, hledal jsem všude a pozoroval, co mě zajímá.
Jeden český archetyp mě ale zaujal zcela. Klasická kočovnická nebo
lesnická maringotka. Pochází z české krajiny, takže některá okna odkazují
na český barok, některá jsou triviální: prostě okna. Když chce Aranka zůstat
nedobytnou, sklopí všechny okenice a uzavře se vůči svému okolí. Většinou je
ale velmi otevřená a nechává do sebe vtáhnout všechny barvy i krajiny, ve
kterých zrovna pobývá.“
Filozofie projektu propojila hideandseek se společností
Veolia, která se stala i partnerem letošní expozice na Designbloku. Skupina
Veoliapodporuje technologické inovace, obnovitelné zdroje a dlouhodobě patří k
zastáncům boje proti změnám klimatu. „Hledáme unikátní řešení a technologie,
které snižují dopad lidské činnosti na životní prostředí“, řekl Philippe
Guitard, generální ředitel skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.
Aranka bude na Designbloku k vidění 17. - 21. 10. 2019.
Pro expozici budou využity stromy z půjčovny vánočních stromků a po skončení
přehlídky budou stromy vráceny majiteli.
Designblok
Prague International Design Festival
Výstaviště Praha Holešovice
17. – 21. 10. 2019
tisková zpráva
Základní informace o objektu
Kategorie
Rodinné domy
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

25. 1. 2021 20:04:57
Re: Vily a rodinné domy v Hradci Králové 1900‒1950
Autore článku, nauč se rozlišovat trpný a činný rod. Pevnost se určitě nezrušila sama a taky se sama nezačala bourat. Ona byla zrušena a byla bourána. A stejně tak je to s pozemky. Taky se neuvolnily samy od sebe, ale byly (někým) uvolněny. Je smutné, když je kažen tak krásný jazyk, jakým je čeština. Omlouvám se, že nepíši k tématu - knížka je určitě krásná. Jen doufám, že je také krásně napsaná.
25. 1. 2021 15:07:43
Re: Moderní bydlení je bydlení v klidu a tichu
A ve tmě!
25. 1. 2021 07:13:02
Re: Interiéry domu Na Košince
Co je malé, to je milé. Možná by se vešel ještě Harry Potter do "pokojíčku" pod schody ;-)
24. 1. 2021 16:22:51
Re: Re: Rodinný dům v Praze Braníku.
To ne, ten výstup nahoru je na párátko moc široký :-)
22. 1. 2021 15:41:25
Re: Zastupitelstvo Jihlavy schválilo Zásady pro spolupráci s inv...
Zásady developmentu by měly být definovány v územně plánovací dokumentaci - územním plánu, regulačním plánu, apod. Samosprávy by neměly vytvářet duplicitní schvalovací procesy paralelně se stavebními předpisy / stavebním zákonem, vzniká tím ještě více nepřehledná a zmatečná situace pro jakýkoliv záměr. Develepeři ve většině případů realizují - investují do dopravní a technické infrastruktury, kterou včetně draze nakoupených pozemků převádění na obce / města., nevidím tedy důvod, proč by měli developeři ještě platit nějaké příspěvky, pokud se samosprávy na developmentu finančně nepodílejí?
21. 1. 2021 12:00:48
Re: Žluťák v Humpolci
parádní práce. zvenku model :) jsem zvědav, jak dlouho vydrží střecha bílá :)
21. 1. 2021 11:59:25
Re: Rodinný dům v Praze Braníku
dům hamburger :)
20. 1. 2021 21:50:27
Re: Dům nad údolím Tiché Orlice
Líbí se mi, jak měkce je vytvarován terén kolem domu. Ale dost mě zarazilo umístění sedací odpočinkové soupravy zády k tak nádhernému výhledu.
20. 1. 2021 20:44:26
Re: Re: Spojovací lávky VŠCHT Praha.
Souhlasím.
20. 1. 2021 17:45:24
Re: Nábytek z recyklovaných propagačních materiálů Kongresového ...
Moc pěkné, fakt. Ale proč zůstala v utajení ona restaurátorka a expertka na materiály? Z vrozené skromnosti? Nebo na ni pánové zapomněli? Není umělkyně, tak její jméno nikoho zajímat nemusí? Nevím, jenom spekuluji, ale dobře to nevypadá...
19. 1. 2021 18:36:52
Re: Spojovací lávky VŠCHT Praha
Úchvatné dílo, technicky, staticky, výtvarně. Volba kontrastu je 100% správná. Autoři si zaslouží obdiv.
17. 1. 2021 09:58:30
Re: Praha vypíše mezinárodní urbanistickou soutěž na okolí Flore...
Soutěž zde je předčasná ( stejně pro filharmonií ). Nové koncepci musí předcházet řešení dopravních poměrů (magistrály) v celoměstských souvislostech + naléhavý je okruh Prahy. Dnešní stav je katastrofální ,nutno chápat jako provizorní. Nelze mu podřizovat budoucí zástavbu.
13. 1. 2021 12:04:15
Re: Přístavba budovy muzea skla a bižuterie
Myslím, že se to bude líbit. Díky zrcadlení okolí na fasádě vypadá objekt mnohem lépe, než vypadal v projektu. A taky už jsou dneska lidi na "nekrabicové" domy víc zvyklí.
13. 1. 2021 11:46:32
Re: Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Interiér má potenciál pro změnu. Vypadá to jako před nastěhováním. Stačilo by pověsit obrazy, přidat pár kytek a nechat děti rozházet hračky. :) Mě spíš překvapila informace, že dům dodržuje uliční čáru. Na první i poslední fotografii to vypadá, že ustupuje, ale možná jde o optický klam díky tmavé fasádě. Můj první dojem byl, že dům říká "Já tu nejsem."
13. 1. 2021 07:31:59
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
souhlasím s Ing.V.Kocourkem - že se Praha začíná zesměšňovat
12. 1. 2021 20:09:32
Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Mám stejný názor. Exteriér a vnější architektura skvělé. Interiér je věc názoru uživatelů. Mně se zdá rovněž příliš sterilní.
12. 1. 2021 18:19:04
Re: Rodinný dům v údolí Dyje
Hmota a exteriér mě baví. Ale uvnitř? Covidová jednotka? Bydlení pro roboty? Na tuhle sterilitu jsem asi moc starej, nic ve zlým.
11. 1. 2021 11:01:20
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
"Tuto odpočinkovou a vyhlídkovou funkci plní Filsakova piazzetta velmi dobře dodneška." Opravdu? Vždyť polovina "náměstí" jsou nadstavba nad garážemi. Tento návrh i přes novou budovu plochu náměstí výrazně rozšíří, pohledu na brutalistický hotel nijak nepřekáží, výškou nepřesahuje okolní zástabu, a zároveň bude fungovat jako památník českému filmu (jako dominanta náměstí režiséra Miloše Formana). Za mě opravdu unikátní návrh, který si v Praze své místo zaslouží. Doufám, že vyjde. Obecně se má mezi nájemci Pařížské ulice za to, že čím severněji adresa je, tím jde o méně zajímavý prostor. Tento redevelopment atraktivitu v rámci celé Pařížské vyrovná a bude katalyzátorem zvýšení kvality prostředí.
10. 1. 2021 11:08:51
Náměstí Miloše Formana nezastavovat.
Piazetta před hotelem Intercontinental je jednak zcela funkční rozptylový prostor pro hotelové hosty v době konání konferencí, jednak umožňuje nerušený pohled na hotel i "Učitelské domy" za ní, jak zmiňuje stanovisko Klubu za starou Prahu. Ten prostor je hotový, jak je a každá vestavba mu jen ublíží. Není to proluka k zastavění, takže souhlasím s KZSP.
9. 1. 2021 23:14:32
Re: Dům v ruině.
Proč? Mně právě to řešení oken přijde vtipné.