Příběh hideandseek
Je známo, že kořeny stromů jsou hluboké a že jejich koruny mluví s větrem i s ptáky. Proto i na počátku příběhu hideandseek stály tři stromy, v jejichž stínu vznikla pevná, ale svobodou vonící životadárná témata:
1/ Společná myšlenka: Vstoupit do krajiny a nezanechávat po sobě stopy. Uvědomit si hodnotu neomezeného přístupu ke zdrojům a energii. Prožít souznění s nedotčenou přírodou a z něj pramenící zodpovědnost. Zjistit, že odpovědné ekologické jednání nemusí vést k ústupkům z nároků na pohodlí či bezpečí.
2/ Láska k architektuře: Minimální design, vybroušená estetika, řemeslná dokonalost a jedinečnost v každém z modelů.
3/ Využití unikátních technologií: Osobní zkušenost s vyspělými monitorovacími a řídicími systémy se stává tím nejlepším nástrojem pro edukaci v oblasti inteligentního zacházení se zdroji a energií.
Věříme, že hideandseek pomáhá prosazovat výše zmíněné hodnoty mezi školáky i veřejnost.
Ale nejde nám jen o edukaci. Rádi bychom prostřednictvím bezpečných a pohodlných útulen lidem připomněli, jaké to je potulovat se o školních prázdninách s batohem po horách, jak voní borovice a kapka smůly mezi prsty, jak chladný je potok za podzimního rána, jak malebný je západ slunce nad korunami stromů. Jaké to je nic nepotřebovat.
Filozofie
Motivem a inspirací ke vzniku projektu hideandseek byla silná osobní zkušenost. Cestovali jsme s našimi dvěma malými dětmi s batohy na zádech po národních parcích Nového Zélandu. Navštívili jsme magická místa, kde se moře potkává s úpatím hor. Žasli nad scenériemi, které si chcete ponechat v mysli už navždy.
Tato cesta pro mě však byla výjimečná ještě něčím jiným: uvědomil jsem si, že přijmout limity a omezení má pro člověka obrovskou hodnotu. Horská chalupa bez elektřiny či teplé vody, vědomí omezeného množství pitné vody a energie v mobilním telefonu … Jakkoliv to pro někoho může znít jako odpírání, pro mě to byl překrásný čas, jenž mi umožnil splynout s přírodou a žít v jejím rytmu. V těchto chvílích si člověk uvědomí, čím vším je náš běžný život ovládán, a že zodpovědný pobyt v přírodě je nesmírně osvobozující.
Když jsem o své zkušenosti uvažoval, zrodila se myšlenka vytvořit prostor, v němž by člověk mohl zažít roli hospodáře s omezenými zdroji. Důležitou podmínkou bylo, aby se tato situace odehrála v souznění s přírodou, doslova v její náruči. Zároveň však aby taková zkušenost nevyvolávala v člověku pocit stresu nebo ohrožení.
Jsem hluboce přesvědčen, že pozitivní osobní zkušenost se může stát inspirací. A že návyky vytvořené v čase s hideandseek lze přenést i do osobního života. Věřím tomu, protože jsem to sám prožil.
Vladimír Pešek
hideandseek
Architektura a design
Někdy na jaře v roce 2016 mi zavolal kamarád Vladimír, který byl zrovna s rodinou na Novém Zélandu, zda bych pro něj navrhl 3 malinké útulny v lese či na louce pro krátkodobé ubytování.
Hned mě to nadchlo. Znám zélandské chatičky v horách, kde jsme s ženou také cestovali, a miluju je. Když jsem se zamyslel nad naší sešněrovanou legislativou, napadlo mě udělat útulny na kolech. Vyhnout se tak stavebním povolením a zůstat svobodný ve vztahu k místu. Tak začalo útulnové dobrodružství, které trvá dodnes.
První útulna dostala jméno až časem. Inspiroval jsem se vším, co mě potkalo, a pozoroval, co mě zajímá. Jeden český archetyp mě ale zaujal zcela. Klasická „cigánská“ nebo lesnická maringotka. Něco, co je v české krajině standard a je tedy její přirozenou součástí. Z toho jsem vyšel, ale cesta mě pak už zavedla trochu jinam. Pro mě je inspirace jen určitou esencí nebo spíš kvalitou.
Aranka má kočovnou duši a její vlasy jsou černé. Některá okna volně odkazují na český barok, některá jsou triviální. Prostě okna. Když chce zůstat nedobytnou, sklopí všechny okenice a uzavře se vůči svému okolí. Většinou je ale velmi otevřená a nechává do sebe vtáhnout všechny barvy krajiny, ve které zrovna pobývá.
Nabízí velkorysý prostor, je sebevědomá, pevně usazená, ale také ráda mění podvozky. Když chce, skočí na ponton a stane se hausbótem. Většinu času ale spíš pobývá na kolečkách, anebo někdy jen tak na zemi. Dokáže být sama sobě ostrovem. Vydrží se sebou a se svými čtyřmi nocležníky až čtyři dny bez jakéhokoli dalšího externího zdroje napájení.
Aranka miluje ořechové dřevo. Jeho kresbu, barvu i vůni. Raduje se z toho, jen tak být.
Martin Kožnar
hideandseek
Unikátní technologie
Aranka vidí, slyší, cítí a se svým hostem si ráda povídá.
Přes to, že technologie je v Arance téměř všudypřítomná, snažili jsme se ji důmyslně schovat tak, aby hosta svou přítomností nikdy neobtěžovala, a objevila se jen ve chvílích, kdy je třeba.
Když Arance dochází voda v nádrži pro sběr dešťové vody, kterou používá na oplach toalety, požádá blízké i vzdálené meteostanice o předpověď počasí a podle aktuální předpovědi a stavu vody v technické nádrži se rozhodne, zda tuto nádrž doplní vodou pitnou.
S energií to Aranka dělá podobně: sleduje, kde se jí vydává hodně a kde málo. Ve chvíli, kdy jí energie dochází a předpověď počasí není, co se sluníčka týká, zrovna povzbudivá, začne Aranka s energií šetřit tak, aby její životně důležité systémy mohly běžet, jak mají.
Aranka své informace ráda sdílí. V přehledném grafu na integrovaném monitoru Scada svým nocležníkům ukáže, kolik vody a energie za den pobytu spotřebovali, jaký je stav CO2, teploty, vlhkosti atd.
Věříme na osobní prožitek a zkušenost, která může být motivem ke změně návyků hospodaření s vodou a energií. Každý z nás si dokáže vybavit, jaké dnes bylo venku počasí, zda svítilo sluníčko, či pršelo. Od Aranky však také získáte informaci, co se stalo ten den s baterií a nádržemi na vodu. V tu chvíli je tato informace i pro laika jasná a čitelná.
Aranka si přeje, aby byla milou společnicí i v situaci, kdy dojde dřevo na topení nebo energie v baterii, a tak má i zásobu propanu. Ta umožní zcela automaticky obytný prostor temperovat na příjemnou teplotu i v těch největších mrazech, nebo když její host prostě jen nechce nic dělat. Však to znáte.
Eduard Česnek
Vladimír Pešek
Martin Kožnar
hideandseek
www.hideandseek.cz
___
Designnlok
Již za dva týdny bude v Praze
opět zahájen Designblok – největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě.
Letošní ročník, jehož tématem je budoucnost a zodpovědná cesta při navrhování
produktů, představí novou značku mobilních jednotek hideandseek. Expozice
hideandseek o rozloze 400 m² vzniká za podpory skupiny Veolia.
hideandseek je jedinečný projekt v oblasti mobilních
ekologických jednotek. Na Designbloku uvede hideandseek první ze svých
plánovaných staveb – architektonicky originální a ekologickou mobilní jednotku
Aranka. Setkání s Arankou bude návštěvníkům Designbloku zprostředkováno
v místě, které je pro ni nejpřirozenější: uprostřed lesa. Ten pro ni
vyroste přímo před Průmyslovým palácem.
Aranka umožňuje svým obyvatelům vstoupit do nepoznaných či
ztracených míst krajiny a uprostřed tohoto bezčasí poznávat sám sebe, zažít
nekonečné tmavé noci v bezpečném náručí domu, či prožít ticho a těsný
kontakt s přírodou. To vše ale zodpovědně vůči krajině a přírodě, beze
stop. hideandseek nabízí osobní
zkušenost, díky níž je možné pochopit a změnit zaběhlé standardy nakládání se
zdroji a energií.
Autor architektonického návrhu, MgA. Martin Kožnar, o Arance
říká: „Aranka dostala jméno až časem.
Inspiroval jsem se všude, hledal jsem všude a pozoroval, co mě zajímá.
Jeden český archetyp mě ale zaujal zcela. Klasická kočovnická nebo
lesnická maringotka. Pochází z české krajiny, takže některá okna odkazují
na český barok, některá jsou triviální: prostě okna. Když chce Aranka zůstat
nedobytnou, sklopí všechny okenice a uzavře se vůči svému okolí. Většinou je
ale velmi otevřená a nechává do sebe vtáhnout všechny barvy i krajiny, ve
kterých zrovna pobývá.“
Filozofie projektu propojila hideandseek se společností
Veolia, která se stala i partnerem letošní expozice na Designbloku. Skupina
Veoliapodporuje technologické inovace, obnovitelné zdroje a dlouhodobě patří k
zastáncům boje proti změnám klimatu. „Hledáme unikátní řešení a technologie,
které snižují dopad lidské činnosti na životní prostředí“, řekl Philippe
Guitard, generální ředitel skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.
Aranka bude na Designbloku k vidění 17. – 21. 10. 2019.
Pro expozici budou využity stromy z půjčovny vánočních stromků a po skončení
přehlídky budou stromy vráceny majiteli.
Designblok
Prague International Design Festival
Výstaviště Praha Holešovice
17. – 21. 10. 2019
tisková zpráva
PRIMA, velmi dobré a chytré a účelné.....
To tě vůbec obdivuju že jsi do toho šel i takhle "ručně-stručně" :D Já ten kalkulátor využil hned na prvou,…
Je to úchvatné.
A když berou tak utíkej ? :D Hele kdybych měl teď stavět dům tak se jistě chopím těhlech akcí různych.…
Málokdo o tom ví nebo spíše tomu nevěří. I když nechápu proč. Vždyť když ti dávají tak ber :D