Hironaka Ogawa & Associates: Záhyby. M

Hironaka Ogawa & Associates: Záhyby. M

(20. 3. 2013) Klient si přál začít s novou svatební značkou a požádal mne, abych pro ni vytvořil návrh, který by se dal opakovat i v jiných místech. Přál si i zcela novou koncepci, která by reflektovala jedinečnost daného místa.

 
 
 
 

Hironaka Ogawa & Associates: Záhyby. M

Klient si přál začít s novou svatební značkou a požádal mne, abych pro ni vytvořil návrh, který by se dal opakovat i v jiných místech. Přál si i zcela novou koncepci, která by reflektovala jedinečnost daného místa.Architekti: Hironaka Ogawa & Associates
Místo: Saitama, Japan
Hlavní architekt: Hironaka Ogawa
plocha: 1398,89 m2
Realizace: 2012
Foto: Daici Ano

Nová svatební síň leží u předměstské silnice. Obvyklé a tradiční svatební síně by se nemohly postavit na tak úzkém a nepravidelném pozemku, jaký má naše síň. Nejprve jsem zamezil hluku z přetížené dopravy na státní silnici: navrhl jsem úplně uzavřenou a navíc mimořádně dramatickou fasádu. Abych dokázal postavit budovu s maximálním poměrem stavba/země na nepravidelně tvarovaném pozemku a abych dodal svatební síni potřebnou nádheru, pojal jsem a rozvinul myšlenku skládané zdi. Tyto neobvykle skládané stěny slouží jak dekoraci stavby, tak stavební konstrukci.Záhyby navíc vytvářejí stíny, které se pomalu mění podle pohybu slunce a tak se také mění se dnem i sezónou jejich vzhled. Z vnitřní strany má skládaná stěna obrácený vzor, takže i jediná stěna má různou podobu současně zvenčí a zevnitř.
Vnitřní prostor je introvertní pro danou funkci. Stejně jsem však chtěl spojit interiér s exteriérem pomocí dvou důležitých stěn; jedna vede podél hlavního vchodu od státní silnice, druhá podél vchodu z místní ulice. Připojil jsem tedy vstupní halu, klub v mezaninu, kapli, čekárnu a převlékárnu k těmto stěnám a zavedl jsem záhyby i zevnitř. Záhyby mohou být různě tvarovány roztažením nebo smrštěním. Takže skládané stěny jsou dokonale použitelné nejen v tomto projektu, ale i ve všech pozdějších ne zatím neznámých místech. Proto jsem vybral název „Záhyby“ i pro značku svatební síně, je to inspirace architekturou. Vtělil jsem motiv záhybů i do vnitřního vybavení – objevuje se u nábytku, příslušenství a instalací.
Záhyby na oblečení mu dodávají velkou bohatost, protože se skládá velký kus látky. Pravidlo skládání je velmi jednoduché. Ovšem záhyby slouží mnoha funkcím – konstrukci, dekoraci, odrazu zvuku atd. A vytvářejí různé prostory pro svatební obřady.
 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz