Historici vyzvali k zachování kostela v Horním Jiřetíně

Historici vyzvali k zachování kostela v Horním Jiřetíně

(1. 4. 2014) (ČTK) - Historici v pátek 28. března v Horním Jiřetíně na Mostecku vyzvali memorandem k zachování tamního barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Památky by podle nich neměly těžbě hnědého uhlí ustupovat. Zástupci Severní energetické, která těží v nedalekém lomu ČSA, ČTK řekli, že variantou záchrany památky je její přesun.

 
 
 
 

Historici vyzvali k zachování kostela v Horním Jiřetíně

(ČTK) - Historici v pátek 28. března v Horním Jiřetíně na Mostecku vyzvali memorandem k zachování tamního barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Památky by podle nich neměly těžbě hnědého uhlí ustupovat. Zástupci Severní energetické, která těží v nedalekém lomu ČSA, ČTK řekli, že variantou záchrany památky je její přesun.

Horní Jiřetín - Kostel Nanebevzetí Panny Marie (zdroj foto: Wikipedia Commons / autor: Salim2)
Kostel navrhl v roce 1694 architekt francouzského původu Jean Baptist Mathey. V případě prolomení limitů by společně s celým městem musel ustoupit těžbě.
"Chceme oslovit čelné politiky České republiky, budeme mířit co nejvýše, protože je to velice vážná věc. Politici by se měli opravdu zamyslet nad tím, co hrozného se v Horním Jiřetíně může stát," řekl ČTK historik a teoretik architektury Rostislav Švácha, který působí v Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Memorandum vyhlásili vedoucí kateder a ústavů dějin umění z univerzit v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Ústí nad Labem a Českých Budějovic.

Kostel dal na konci 17. století postavit pražský arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna na svém duchcovsko-litvínovském panství. Stejně jako o něco starší kostel svatého Michaela v Litvínově ho pro arcibiskupa navrhl architekt Mathey, vyškolený v Římě, kde se s ním Valdštejn seznámil. "Pokládali jsme za svou povinnost říci nahlas, že jiřetínský kostel je skvělá architektura, možná evropské úrovně, dokonce od francouzského architekta," doplnil Švácha.

Těžaři budou podle mluvčí Severní energetické Gabriely Sáričkové Benešové v případě prolomení limitů řešit i budoucnost kostela. "Budoucnost kostela Nanebevzetí Panny Marie včetně případného stěhování stavby bude v případě prolomení těžebních limitů součástí plánovaného vyrovnání s obcí a občany Horního Jiřetína," řekla mluvčí.

Postup těžařů historici odmítli. "Já si myslím, že by to neudělali, že by ho nakonec stejně zbourali," dodal Švácha. Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (SZ) zpochybnil i možné stěhování památky. "Nikdy jsem o tom neslyšel, ale je to nesmysl. Nejen z hlediska ekonomického, ale i z hlediska významu toho místa. Ten kostel tady byl postaven proto, že je spojen s nějakými poutními zážitky, s nějakým duchovnem. Není to jen to, že se kameny postaví na nějakém místě," řekl ČTK Buřt.

Horní Jiřetín a jeho místní část Černice by postihlo případné zrušení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách, které stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Limity zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) už dříve řekl, že o případném prolomení nebo ponechání limitů těžby by mohla vláda rozhodnout do konce příštího roku. Sám by preferoval krajské referendum, které by bylo závazné.

V severních Čechách byla od konce druhé světové války do listopadové revoluce v roce 1989 zbouráno přes sto kostelů, důvodem byla i těžba hnědého uhlí a stavba vodní nádrže Nechranice. Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie byl ale před těžbou přesunut v roce 1975 na jiné místo.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz