Holcim Awards 2015 představuje finalisty a porotu

Holcim Awards 2015 představuje finalisty a porotu

(5. 12. 2014) (Curych, Švýcarsko – 3. 12. 2014) 15 projektů získalo zlatou, stříbrnou a bronzovou cenu v každém z pěti regionů světa. Tím se automaticky kvalifikovaly do finále soutěže Global Holcim Awards 2015. Finalisté byli vybrání z více než 6000 návrhů zaslaných do soutěže 4th International Holcim Awards. Mezinárodní porotě předsedá Mohsen Mostafavi, děkan Graduate School of Design na Harvardské univerzitě (USA).

 
 
 
 

Holcim Awards 2015 představuje finalisty a porotu

(Curych, Švýcarsko – 3. 12. 2014) 15 projektů získalo zlatou, stříbrnou a bronzovou cenu v každém z pěti regionů světa. Tím se automaticky kvalifikovaly do finále soutěže Global Holcim Awards 2015. Finalisté byli vybrání z více než 6000 návrhů zaslaných do soutěže 4th International Holcim Awards. Mezinárodní porotě předsedá Mohsen Mostafavi, děkan Graduate School of Design na Harvardské univerzitě (USA).

Projekty finalistů odrážejí současný výklad udržitelné výstavby v jeho široké škále a současně nabízejí architektonickou dokonalost a zvýšení kvality života nad rámec technických zásahů. Finalisté byli vyzváni, aby připravili rozsáhlejší návrhy, které bude posuzovat porota Global Holcim Awards 2015 ve složení: Mohsen Mostafavi (předseda), Marc Angélil (ETH Curych, Švýcarsko), Alejandro Aravena, (Elemental, Chile), Maria Atkinson, ředitelka Australian Green Building Council, Meisa Batayneh Maani, (maisam architects and engineers, Jordánsko), Yolanda Kakabadse, prezidentka WWF International (Ekvádor), Matthias Schuler, (Transsolar, Německo), Rolf Soiron, předseda představenstva Holcim Foundation (Švýcarsko).

Z 6000 soutěžních projektů vzejdou 3 vítězové Jména tří vítězů globálních cen, kteří získají dohromady 350 000 dolarů, budou oznámena v dubnu 2015. Projekty soutěžící o jednu ze tří cen Global Holcim Awards se nacházejí v Rakousku, Kolumbii, Kostarice, Etiopii, Francii, Itálii, Libanonu, Mexiku, Nepálu, na Srí Lance, v Thajsku, Turecku a v USA; předložili je autoři z těchto zemí a také z Německa, Nizozemí a Španělska.

Finalisté Global Holcim Awards 2015
Rakousko
Soutěžní projekt 2014 Evropa: The Commons/Veřejný prostor. Participační městská čtvrť, Vídeň, Rakousko
Autoři: Enrique Arenas Laorga, Luis Basabe Montalvo, Luis Palacios Labrador (Arenas Basabe Palacios arquitectos, Madrid, Španělsko)
Spolupráce: Andreas Käfer (Traffix Verkehrsplanung); Robert Korab (Raum & Kommunikation); Thomas Proksch (Land in Sicht Landschaftsarchitektur); Christian Seethaler (Mascha & Seethaler ZT), Vídeň, Rakousko

Tekuté město: Místo předem naplánované městské tkáně se navrhuje řízený proces růstu. Výchozí síť zahrad podporuje městskost, která se bude postupně rozvíjet skrze položky malého rozsahu. Výsledkem bude tekuté město, které bude ve všech fázích fungovat jako kompletní městská struktura splňující aktuální společenské potřeby, ale které se bude moci přizpůsobit jakékoli kontextové změně nebo budoucí potřebě. Projekt identifikuje soubor pravidel pro vytvoření udržitelné městské části založené na demokratických principech správy, komunikace a participace.

Kolumbie
Soutěžní projekt 2014 Latinská Amerika: Articulated Site/Kloubové místo. Vodní nádrže jako veřejný park, Medellín, Kolumbie
Autoři: Mario Fernando Camargo Gómez, Luis Orlando Tombé Hurtado (Colectivo720, Cali, Kolumbie)


Projekt veřejného parku se soustředí na vytváření prostor kolem řady vodních nádrží a nad nimi. Architektonická forma se inspiruje historií místa, okolní topografií a konstrukcemi stávajících nádrží a bazénů; taková intervence má minimální dopad na životní prostředí. Zvláštní pozornost je věnována hospodaření s vodou; recyklační technologie (sběr dešťové a šedé vody pomocí jednoduchých systémů) umožňuje zavlažování parku.

Kostarika
Soutěžní projekt 2014 Latinská America: Arboreal Platform/Stromová platforma, Puerto Viejo de Sarapiquí, Kostarika
Autor: Román Jesús Cordero Tovar (PLUG architecture, Mérida, Mexiko)
Spolupráce: Izbeth Katia Mendoza Fragoso (PLUG architecture)Dřevostavba centra s nízkým dopadem na deštný prales. Nové ústředí nevládní organizace Fundecor, která si klade za cíl „přispět k udržitelnému hospodaření s přírodními zdroji a zlepšit kvalitu života“ v regionech deštného pralesa, bude odrazem historie, tradic a stavebních technik a projeví se v místě jen zcela jemně. Nová dřevěná konstrukce vychází z logiky osad, jaké se nacházejí v okolí již po celé generace. Poznávací centrum bude informovat uživatele o správě lesů a o výhodách, jaké přináší rozvoj hospodaření závislého na lesnictví, a zároveň bude podporovat ochranu životního prostředí.

Etiopie
Soutěžní projekt 2014 Africa Middle East - Incremental Construction/Rostoucí stavba: nízkonákladový modulární systém bydlení, Addis Abeba, Etiopie
Autor: Dirk Donath (Bauhaus University, Výmar, Německo)
Spolupráce: Brook Haileselassie, Asgedom Berhe, Helawie Sewnet, Sarah Yusuf (EiABC-Addis Ababa University, Addis Abeba, Etiopie); Peter Dissel (Afro-European Engineers, Addis Abeba, Etiopie); Jakob Mettler (Bauhaus University, Výmar, Německo)Prototyp SICU je kompaktní dvoupodlažní jednotka, která se skládá ze soklu z prefabrikovaného betonu a lehkých eukalyptových rámů pro horní patro. Všechny části stavby jsou prefabrikované, stavba na místě trvala jen deset dnů; pracovalo na ní 35 studentů ze tří zemí. Nyní stojí v typické čtvrti Addis Abeby, demonstruje alternativní přístup k bydlení a podněcuje další diskusi mezi politiky, průmyslem a akademickou obcí.
Projekt vyvíjí záměrně neúplnou konstrukci, která je cenově dostupná a kterou lze rychle sestavit. Je to reakce na problém, jak rychle urbanizovat místa projekty pro bydlení. Prefabrikované prvky bly vyrobeny v místních podnicích mikro a malé velikosti, což vytváří kvalifikovaná pracovní místa a budování kapacit. Majitelé domů budou moci realizovat stavbu sami, instalovat stavební prvky a zařízení podle svých potřeb.

Francie
Soutěžní projekt 2014 Evropa – Public Condenser/Veřejný kondenzor: Nízkonákladová flexibilní univerzitní budova, Paříž, Francie
Autoři: Gilles Delalex, Yves Moreau, Thomas Wessel-Cessieux (Muoto, Paříž, Francie)Projekt pro nový univerzitní kampus obsahuje program sestavený z mixu aktivit, včetně vnitřního a venkovního sportovní zařízení, občerstvení a různých veřejných prostor. Konstrukce budovy je pojata jako minimální, používá základní jednoduché materiály, robustní a trvanlivou techniku. Stavba je organizována vertikálně, různé aktivity jsou poskládány na sebe, střecha slouží jako panoramatické hřiště pro fotbal a basketbal.

Itálie
Soutěžní projekt 2014 Evropa – Anthropic Park/Antropický park: Sladkovodní ekologické rezervy a sanace, Saline Joniche, Itálie
Autoři: Francisco Leiva (Grupo aranea, Alicante, Španělsko); Marco Scarpinato (AutonomeForme, Palermo, Itálie)
Spolupráce: Marta García Chico (Grupo aranea); Lucia Pierro (AutonomeForme)


(Masterplan Saline Joniche. Copyright: Grupo aranea)
Projekt v nádherné pobřežní krajině jižní Itálie, která trpí neustálou degradací vlivem průmyslové činnosti a je opuštěná. Příliš dlouho tu převládala posedlost krátkodobou produktivitou, aniž by byla vyhodnocena rizika takového počínání; cílem je tuto poškozenou oblast obnovit. Navrhuje se zaplavovaná krajina podél přirozených vodních toků, která vytvoří ekosystém naplněný flórou a faunou, se zvláštním zaměřením na migrující ptáky.

Libanon
Soutěžní projekt 2014 Afrika Blízký a Střední východ - Evergreen City/Stálezelené Město: Rehabilitace městského piniového lesa, Bejrút, Libanon
Autor: Raëd Abillama (Raëd Abillama Architects, Libanon)
Spolupráce: Sawsan Bou Fakhreddine (Associaton for Forests Development & Conservation, Libanon); Youssef Abillama (Maintenance Management Group, Antelias, Libanon)Bejrútský piniový les s rozlohou přes dva hektary je považován za největší botanickou zahradu v Libanonu. Sousedí s hustě obydlenými oblastmi, kde zeleň prakticky neexistuje. V rámci plánu rehabilitace se navrhuje výstavba zařízení a služeb, které jsou v parku zapotřebí, aby mohl být otevřen veřejnosti. Náplní mají být kulturní, společenské, sportovní a environmentální aktivity; současně se má park udržovat a chránit jeho přírodní stanoviště. Provedou se jen minimální zásahy – návrh udržuje stávající funkce tak, že oblast dělí do tří zón, které již dříve stanovily tři stávající osy, sbíhající se k centrálnímu shromažďovacímu místu. Bejrútský piniový les a slavný hipodrom jsou nyní odděleny rychlostní silnicí, v budoucnu plánované realizace je mají znovu spojit.

Pokračování v pondělí 8. 12. 2014

Tisková zpráva Holcim Awards 2015


 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz