Hostel Prora

Hostel Prora

(12. 7. 2011) Původní obří hotelový komplex délky 4,5km na břehu Baltského moře (na ostrově Rujana) byl vybudován v letech 1936-1939 a z větší části i dokončen. Dochoval se do dnešních dní, většinou v dezolátním stavu. Plánovaná kapacita byla celkem 20 000 lůžek v dvoulůžkových pokojích o výměře 5x2,5.
V roce 2004 Atelier Kempe Thill vyhrál mezinárodní soutěž na rekonstrukci části bývalého nacistického přímořského letoviska v Prora na největší hostel v Německu. Projekt byl odevzdán v roce 2007. Schválen v roce 2008 a rekonstrukce oficiálně začala 11.07.2009. Hostel byl slavnostně otevřen v červenci 2011. (doplněno Stavbaweb)

 
 
 
 

Hostel Prora

Původní obří hotelový komplex délky 4,5km na břehu Baltského moře (na ostrově Rujana) byl vybudován v letech 1936-1939 a z větší části i dokončen. Dochoval se do dnešních dní, většinou v dezolátním stavu. Plánovaná kapacita byla celkem 20 000 lůžek v dvoulůžkových pokojích o výměře 5x2,5.
V roce 2004 Atelier Kempe Thill vyhrál mezinárodní soutěž na rekonstrukci části bývalého nacistického přímořského letoviska v Prora na největší hostel v Německu. Projekt byl odevzdán v roce 2007. Schválen v roce 2008 a rekonstrukce oficiálně začala 11.07.2009. Hostel byl slavnostně otevřen v červenci 2011. (doplněno Stavbaweb)

Prora - stav 1945 a 2009 (zdroj: Wikipedie)Část bývalých nacistických přímořských lázní slouží jako hostel.
Berlín 5. července (ČTK) - Část někdejšího gigantického komplexu mořských lázní Prora na německém ostrově Rujána v Baltském moři se po desetiletích diskusí a chátrání změnila na jeden z největších mládežnických hostelů v zemi. Informovala o tom agentura Reuters. Více než čtyři kilometry dlouhý betonový kolos, který byl postaven v letech 1936 až 1939 díky nacistickému pracovnímu hnutí Kraft durch Freude (Radostí k síle), stojí jen několik metrů od břehu Baltu.

V pondělí pro rekreanty hostel otevřel v nejsevernějším bloku stavby 99 pokojů se 418 lůžky. Zařízení, které svou kapacitou nemá ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko konkurenci, by se jednou podle webu tagesspiegel.de mohlo stát největším na světě.

"Naše krédo je jasnost místo hnědé,
" prohlásil manažer hostelu Dennis Brosseit. Učinil tak narážku na hnědou barvu jako barvu nacistů.

Někteří politici vyjádřili obavy, že někteří lidé by projekt mohli pochopit jako oslavu nacismu. Otevření hostelu totiž vyvolalo nadšení mimo jiné na krajně pravicových webech.

Přímo pod okny se rozprostírá dlouhá pláž a z nejvyššího patra je dobře vidět na celou zátoku Prorer Wiek. Tuto idylickou scenérii si nacisté vyhlédli pro svůj projekt Seebad der 20.000 (Mořské lázně pro 20.000). Stavba vznikla z popudu samotného Adolfa Hitlera, ale svému rekreačnímu účelu nikdy nesloužila.Hostel (autorem projektu je Atelier Kempe Thill)


Vizualizace hostelu - autor:
Atelier Kempe ThillDoplněno Stavbaweb:
Dr. Robert Ley představil komplex Prora jako paralelní projekt k tzv. Butlins - britských "prázdninových táborů", cenově dostupných pro dovolenou průměrného pracovníka. Komplex Prora byl navržen tak, aby dům pro 20 000 rekreantů byl ideální: každý pracovník si zaslouží dovolenou na pláži... Autor projektu, Clemens Klotz (1886-1969), navrhnul všechny místnosti s výhledem na moře. Každý pokoj 5x2,5 m měl mít dvě postele, skříň (skříň) a umyvadlo. Společné sprchy a toalety, a taneční sály byly na každém patře.
Původní Hitlerovy plány byly mnohem ambicióznější. Chtěl obrovské přímořské letovisko, v jehož středu měla být postavena masivní stavba. Hitler současně chtěl, aby
v případě války mohl být projekt použit jako vojenská nemocnice. Hitler trval na tom, že do projektu musí být zahrnuty plány na masivní kryté haly (kryty) architekta Ericha Putlitze. Putlitz Festival Hall měl být schopen pojmout všechny 20 000 osob najednou. Jeho plány dále zahrnovaly dva bazény a divadlo. Naplánováno bylo i velké přístaviště pro osobní lodě.
Na konci roku 2008 byly schváleny plány, podle kterých se komplex Prora promění v moderní turistické letovisko.
Od července 2011 je v části bloku 5 otevřen největší evropský hostel s 402 lůžky. Dál, směrem na jih,
v blocích 1 a 3, němečtí investoři získali územní povolení k výstavbě  apartmánů pro ubytování 3000 lidí. Zatím ale není jasný způsob financování.Další podrobné informace o lázních Prora naleznete
zde

Komplex si virtuálně můžete prohlédnout zde.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz