Hrad Uhrovec, hospodářská budova
(6. 10. 2021) Martin Varga, Martin
Kvitkovský, Pavol Pauliny
Hrad Uhrovec, hospodářská budova
Hrad je ve Strážovských vrších
ukrytý, leží mimo dosah cest a dnes se považuje za nejhodnotnější hradní ruinu
na Slovensku. Obnova hospodářského stavení byla milníkem jeho další
rekonstrukce, zároveň nastavila nová kritéria památkové péče v regionu.
Hospodářskou budovu stejně jako celý hrad poničil v roce 1848 požár, od té doby celý areál chátral. Systematický průzkum hradu proběhl v sedmdesátých letech minulého století, první snahy o jeho záchranu začaly až v roce 1999. Díky tomu, že hrad byl opuštěný pouze 150 let, dochovalo se množství stavebních detailů.
Rekonstrukce třípodlažní stavby na dolním nádvoří hradu byla v mnoha ohledech ojedinělá, například poprvé se v prostředí zříceniny budovala nová střecha. Bylo to možné díky tomu, že se zachovaly zmíněné konstrukční a stavební prvky, které jsme mohli zmapovat, doplnit a obnovit. Důraz jsme kladli především na původní technologie, materiály i na jejich životnost v extrémně exponovaném prostředí. Všechny zásahy jsme navrhli tak, aby byly reverzibilní a abychom minimalizovali zásah do substance historické památky.
Obvodové zdi hradu jsme sanovali, chybějící prvky doplnili. U severního štítu a komína je ochranná vrstva z olověného plechu. Všechny horizontální nosné konstrukce byly zhotovené ručně. Tvoří je trámy osazené v původních polohách. Nesou masivní podlahy z borovicových fošen. Krov a tvar střechy vychází z vytlačeného profilu na severní štítové stěně. Na jižní straně je střecha ukončená jednoduchým štítem; předpokládali jsme, že v historii střechy přecházely až na obrannou baštu. Podlaha v podkroví je z keramických půdovek, které chrání spodní podlaží před případným požárem.
Okna jsme odvodili z nálezů z horního hradu a šlechtického sídla v Uhrovci. Těžké dubové rámy jsou osazené lehkými křídly z měkkého dřeva, výplně oken jsou z ručně litého skla, které je přichycené olověnými profily. Světlo, které okny prochází, vytváří v interiérech jedinečnou atmosféru. Kachlová kamna v 2. NP byla vyrobena na základě stopy po starých kamnech v omítce. Kachle se vyráběly podle nálezu původního střepu. Původní omítky jsme doplnili, finální začištění a zakonzervování je ještě čeká.
Specifickým úkolem bylo propojení jednotlivých úrovní třípodlažní stavby. Původně tu byly pavlače, které by při fragmentální obnově nedávaly smysl, protože byly součástí několika sousedících objektů. Měli jsme několik variant řešení, nakonec jsme se rozhodli pro novotvar dřevěného schodiště, které jsme umístili v sousední baště. Abychom nezasahovali do historického zdiva, je jeho nosná konstrukce osazená do původních kapes pro trámy.
Komplexní obnova stavby je završením několikaleté snahy podpořit občanské sdružení Hrad Uhrovec. Hospodářská budova poskytne zázemí pro všechny, kdo se podílejí na systematické obnově celého hradu. V budoucnosti se tu budou nacházet lapidárium, společenská místnost a prostory pro ubytování.
Autorská zpráva
Foto: Peter Čintalan
Budova byla nominována v letošní soutěži CE ZA AR, kterou vyhlásila již po dvacáté Slovenská komora architektov. Na základě osobní prohlídky porota vybrala 21 staveb v šesti kategoriích. U této rekonstrukce porota ocenila přístup k obnově památky. Autoři a celý realizační tým obnovu hradu vnímají jako poslání, což se odráží i v úctě k původní architektonické substanci objektu.
Autoři: Martin Varga, Martin Kvitkovský, Pavol Pauliny; spolupráce Miroslav Matejka, Peter Horanský
Investor: Občianske združenie Hrad Uhrovec
Dodavatel: Obnova, s.r.o.
Zastavěná plocha: 84 m2
Užitková plocha: 165,15 m2
Obestavěný prostor: 1010 m3
Investiční náklady: 324 042 eur včetně DPH
Základní informace o objektu
Kategorie
Rekonstrukce
Dokončení
2020
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou
17. 6. 2022 16:51:50
Re: Architektonická soutěž Svazková škola Pode Vsí
Autor tiskové zprávy by před 50 lety dostal na základní škole z češtiny za 3 hrubé chyby čtyřku. Odolena je přivlastňovací přídavné jméno a jako takové se neskloňuje!
9. 6. 2022 23:00:22
Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic
Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.
7. 6. 2022 18:12:02
Re: Nový Hlavák dostal zelenou. Projekt osobně představili nejvy...
Předpokládám, že jako u Vltavské koncertní haly, budou opět ve veřejné a anonymní soutěži, vybrání k účasti kolektivy již veřejné a známé.........