Hudeček: Nová městská čtvrť vznikne na Smíchově do dvaceti let

Hudeček: Nová městská čtvrť vznikne na Smíchově do dvaceti let

(31. 1. 2013) Praha 30. ledna (ČTK) - Změna územního plánu, kterou v úterý posvětila pražská rada, umožní přeměnu 50 hektarů v okolí Smíchovského nádraží na novou městskou čtvrť. Železniční sklady a část kolejišť nahradí v horizontu deseti až dvaceti let kancelářské, obchodní i bytové domy. Přestavba se dotkne Smíchovského nádraží, vznikne autobusový terminál a záchytné parkoviště, řekl na dnešní tiskové konferenci náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Roky diskutovanou změnu musí ještě schválit zastupitelé.

 
 
 
 

Hudeček: Nová městská čtvrť vznikne na Smíchově do dvaceti let

Praha 30. ledna (ČTK) - Změna územního plánu, kterou v úterý posvětila pražská rada, umožní přeměnu 50 hektarů v okolí Smíchovského nádraží na novou městskou čtvrť. Železniční sklady a část kolejišť nahradí v horizontu deseti až dvaceti let kancelářské, obchodní i bytové domy. Přestavba se dotkne Smíchovského nádraží, vznikne autobusový terminál a záchytné parkoviště, řekl na dnešní tiskové konferenci náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Roky diskutovanou změnu musí ještě schválit zastupitelé.

Zdroj vizualizace: www.sekyragroup.cz

Materiál v úterý prošel radou i přes nesouhlas odborné komise, která je poradním orgánem rady. "Stanovisko komise nebylo negativní, ale nejednoznačné," řekl na dotaz ČTK Hudeček. Členové komise podle něj měli odlišné názory. "U tak velké změny se dvanáct architektů prostě neshodne," doplnil.
Zdroj: www.sekyragroup.cz
Doplněno stavbawebem:
Komise Rady hl. m. Prahy pro územní plán a jeho změny (KUP)
Komise byla ustanovena usnesením Rady HMP č. 957 z 26. 6. 2012.
Hlavním úkolem této Komise je posuzování navrhovaných změn ÚP z odborného, město-tvorného hlediska a dávání stanovisek (doporučení) Radě HMP k zamítnutí či schválení jednotlivých změn.

1. Předseda komise KUP
RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D., náměstek primátora pro územní rozvoj
2. Členové komise KUP
Ing. arch. Zdeněk Jiran, architekt, atelier JKA,
Ing. arch. Jan Sedlák, vedoucí atelieru urbanismu FA ČVUT,
Ing. arch. Petr Hlaváček, proděkan FA ČVUT,
Ing. arch. Pavel Hnilička, Česká komora architektů
Ing. arch. Václav Malina, dopravní specialista
Ing. arch. Jakub Fišer, architekt, Vize pro Prahu
3. Tajemnice komise KUP
Ing. Jitka Cvetlerová, ředitelka OUP MHMP


Komisi se mimo jiné nelíbil plán na výstavbu blokových domů. Poukázala také na nutnost vyřešit problematiku železniční, automobilové a městské hromadné dopravy. V souvislosti s tím se diskutuje i přeplněnost Barrandovského mostu a zvažovaná výstavba dalšího mostu, který by oběma břehům Vltavy od dopravy ulehčil. Hudeček dnes řekl, že změna územního plánu umožňuje výstavbu takzvaného Dvoreckého mostu, který bude sloužit pro tramvaje, případně autobusy. Praha ale podle všeho takovou investici zatím neplánuje.

Majitelem velké části pozemků v lokalitě Smíchova je společnost Sekyra Group, který hodlá vybudovat projekt Smíchov City. Kromě kanceláří a bytů počítá i s výstavbou školy. "Srdcem území se stane moderní nákupní centrum," uvádí investor na webu. Podle Hudečka na padesátihektarovém území vzniknou dva hektary parků.

Leoš Anderle ze Sekyra Group rozhodnutí rady přivítal. "Rozhodnutí vítáme, je pro nás velmi důležité," řekl ČTK. Společnost by podle něho chtěla v polovině příštího roku získat první územní rozhodnutí, v roce 2015 se začne stavět. Předpokládané náklady se pohybují kolem 15 miliard, uvedl Anderle.

K plánu na přestavbu nádraží měla v minulosti připomínky radnice Prahy 5, třeba kvůli umístění autobusového terminálu. K rozhodnutí rady se ale dnes ústy mluvčí Ivony Kratochvílové vyjádřit odmítla. Nemá prý k tomu dostatek informací.

O využití rozsáhlých území v okolí pražských nádraží se vedou roky bouřlivé debaty. Kromě Masarykova a Smíchovského nádraží magistrát připravuje i další dvě změny územního plánu, které by měly řešit budoucnost Nákladového nádraží Žižkov a nádraží v Bubnech.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz