Ice Balls – další severské dobrodružství

Ice Balls – další severské dobrodružství

(13. 2. 2017) Mjölk architekti 

   
 
 
 
 

Ice Balls – další severské dobrodružství

Před pěti lety náš atelier zvítězil v soutěži Warming Huts ve Winnipegu. Jednalo se o navržení přístřešku pro bruslaře na tamní, údajně nejdelší bruslařskou dráhu světa. Společně s deseti týmy z celého světa včetně ateliéru Franka Gehryho jsme strávili příjemný týden za oceánem, realizovali náš soutěžní návrh (nazvaný Polar Hen) a otestovali si technologii stavění ledových objektů pomocí sprayování vody na nafukovací formy. Výsledkem tohoto principu nejsou standardní iglú, jak je známe, ale tenké skořepinové objekty, které jsou průsvitné a dobře vedou světlo. Navenek působí tvary záhadným dojmem, jakoby ani nebyly z naší planety.  Návštěva vnitřního prostoru je nečekaným zážitkem. Voda dává objektům modrou tonalitu a vnitřní prostor bez měřítka návštěvníka překvapí. Z Kanady jsme odjížděli pouze s jedním hotovým objektem (ve Winnipegu nás zastihlo nečekaně teplé počasí), ale s dobrým pocitem, že naše původní myšlenka funguje. Po příjezdu do Liberce jsme využili třeskutých mrazů a na Liberecké přehradě spontánně postavili další menší testovací objekt. Ledová koule se těšila velkému zájmu bruslařů i kolemjdoucích a pro nás to bylo skvělé zakončení celého projektu.

Letos na podzim nás oslovil Jan Smetana z norské společnosti Full On (www.fullon.no), který společně s Vojtěchem Hejtmánkem již několik let provozuje firmu na sportovní zážitky v národním parku Hardangervidda. Při snaze rozšířit nabídku služeb objevili na internetu náš projekt z Kanady a nápad byl na světě. Cílem zadání, které jsme společně zformulovali, byla stavba unikátního ledového městečka na jednom z jezer v centrální části národního parku. Technologie se měla otestovat nejen jako potenciální místo k přenocování či pozorování polární záře, ale také jako rybářský přístřešek pro lov ryb na dírkách či útulna pro kajtaře a běžkaře pohybující se v drsném prostředí národního parku Hardangevidda.

Po několika týdnech příprav jsme všichni z ateliéru odjeli do Norska i s třemi nafukovacími formami. Zvolili jsme geometricky jednoduché tvary, jelikož fungují dobře staticky i esteticky. Největší formou byla zaoblená homole, která měřila 3, 5 metru. K tomuto tvaru jsme měli ještě kouli o průměru dva metry a zahnutý válec, který jsme navrhli jako spojku jednotlivých objektů. Po příjezdu jsme z důvodu neveselé předpovědi počasí rozhodli hned začít ledovat.  Dorazili jsme na vybrané místo, které bylo opravdu úchvatné, a pustili se do práce. Díky velké zimě nám instalace rostla pod rukama a my jsme si rychle otestovali vše, co jsme potřebovali vědět. Po čtyřech dnech jsme měli hotovou celou sestavu čítající asi deset objektů. Byli jsme spokojeni. Pak bohužel přišlo předpovídané oteplení, a tak jsme museli ledování ukončit. Cílem letošní výpravy bylo především prozkoumání chování ledu v různých teplotách, zjišťování stability jednotlivých tvarů a potvrzení funkčnosti celé technologie. To se povedlo a naplnilo naše i klientova očekávání. Instalace se stala na místě velmi populární a je možné, že ještě letos naroste o několik dalších objektů. V příštím roce by měla být v nově budovaném Dagali Outdoor centru otevřena oficiální vesnička Ice Balls.

Technologie Ice Balls
Technologie je založená na sprayování vody na nafukovací formy, které se po namrznutí vyfukují a používají dál jako přípravky na výrobu dalších objektů. Podmínkou pro realizaci jsou nízké teploty pod -6 stupňů Celsia. Vzniklé ledové tvary mají kromě samotné funkčnosti také specifické světelné a akustické vlastnosti, kterými se odlišují od standardních sněhových iglú či ledových hotelů.        

Letošní výlet jsme si moc užili nejen díky úspěchu celého projektu, ale také díky perfektní podpoře našeho klienta a jeho přátel, kteří se o nás perfektně postarali. Děkujeme!

Autorská zpráva

Účastníci projektu: Mjölk architekti – Lukáš Holub, Jan Mach, Jan Vondrák, Pavlína Müllerová, Libor Nejezchleb, Michal Hejzlar, Alessandro Nicolo, Lucia Horkavá; Full On – Jan Smetana, Vojtěch Hejtmánek, Zdeněk Rafaj, Aleš Rafaj

Full On
Čeští podnikatelé Jan Smetana a Vojtěch Hejtmánek již několik let provozují norskou společnost Full On (www.fullon.no), která nabízí aktivity na divoké vodě. V současnosti rozšiřují své zaměření o další zimní a letní aktivity. V malebné norské vesničce budují Dagali Outdoor Centrum. Zimní nabídka: snowkiting, lezení v ledu, výlety na sněžnicích a běžkách napříč národním parkem Hardangervidda, psí spřežení, jízdu na koni. Letní nabídka: rafting, kaňoning, kajaková škola, singletreky, rybaření, výlety s průvodcem, jízda na koni.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz