Infocentrum Prahy 1

Infocentrum Prahy 1

Vodičkova 18, Praha 1

(20. 7. 2020) Sodomková Sodomka Architekti

   
 
 
 
 

Infocentrum Prahy 1

Rekonstrukce části přízemí historické budovy bývalé pojišťovny Sekuritas, dnes budovy MČ Prahy 1 zahrnuje přemístění Informační kanceláře a podatelny a umístění nových kanceláří dopravně správní agendy. Cílem bylo vytvořit prostory splňující požadavky na zdravé pracovní prostředí, naplnit představy o otevřeném a transparentní úřadu vstřícném k obyvatelům městské části a zároveň respektovat stávající prostory a hodnotné stavební prvky domu z roku 1927.
Dispoziční řešení respektuje původní nosné prvky, odstraněn byl pouze nános pozdějších vestaveb a příček. Hodnotné historické prvky jako terazzová podlaha, mosazné výkladce nebo dřevěná obložení výkladců byly s respektem a péčí repasovány. Nosné zdi jsou opatřeny ručně zpracovanou a voskovanou elegantní omítkou, aby zůstal patrný rozdíl mezi novým a starým. Nové prvky jsou viditelně odlišeny. Snížená výška nových příček umožňuje pronikání denního světla z původních střešních světlíků a účinné provětrání pracovních míst. U oddělených kanceláří byly příčky uzavřeny skleněnými nadsvětlíky.
Nové dveře jsou skryty v příčkách, vyrobené byly z mořené překližky s odvalovanou dýhou. Svítidla dodaly české firmy, stejně jako kancelářský nábytek.
Původní vize úřadu jako otevřené instituce byla podpořena repasováním výkladců s mahagonovými obklady, jejich vyčištěním od nástěnek a panelů a otevřením průhledů do kanceláří a ven. To umožnila i instalace interaktivních úředních desek do ulice. Tato myšlenka se však po čase ukázala jako příliš pokroková; úřad postupně výkladce pokryl mnohdy i jen prázdnými panely ve snaze skrýt se před zraky kolemjdoucích.

Autorská zpráva
Foto: Petr Karšulín

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

21. 7. 2020 22:28:30. Re: Infocentrum Prahy 1. Jitka
22. 7. 2020 19:36:52. Re: Re: Infocentrum Prahy 1. Jana
25. 7. 2020 20:23:59. Re: Re: Re: Infocentrum Prahy 1. Jitka

 
 
 
 

21. 7. 2020 22:28:30. Re: Infocentrum Prahy 1. Jitka

  Přiznejte se, komu z vás by se líbilo, kdyby kolem vás při práci pořád chodili cizí lidi a koukali na vás.

22. 7. 2020 19:36:52. Re: Re: Infocentrum Prahy 1. Jana

  Jitko, zajděte si na novou radnici Prahy 7, také do každé kanceláře vidíte! Odstrašující je naopak kancelář, kam když vejdete, nejdříve obejdete skříň, aby na referenta nebylo vidět a potom stojíte u nástěnky v lepším případě jen s fotkami rodiny, v horším s nějakým kalendářem pro motorkáře - se slečnami bez prádla....

25. 7. 2020 20:23:59. Re: Re: Re: Infocentrum Prahy 1. Jitka

  Jde o to, že článek a vy mluvíte o dvou krajnostech - být vidět kýmkoliv a pořád nebo nebýt vidět nikým. Je v pořádku, když je přes dveře vidět z chodby do kanceláře a od dveří na referenty, ale aby na ně viděl jakýkoliv kolemjdoucí z chodníku? V infocentru jde o tu druhou variantu. V té bych si připadala jako v zoo a určitě bych se při tom nemohla soustředit na práci (tedy kromě recepce, tam to k práci tak nějak patří). Doufám, že na Praze 7 platí jen ta první varianta.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz