Infocentrum Prahy 1

Infocentrum Prahy 1

Vodičkova 18, Praha 1

(20. 7. 2020) Sodomková Sodomka Architekti

   
 
 
 
 

Infocentrum Prahy 1

Rekonstrukce části přízemí historické budovy bývalé pojišťovny Sekuritas, dnes budovy MČ Prahy 1 zahrnuje přemístění Informační kanceláře a podatelny a umístění nových kanceláří dopravně správní agendy. Cílem bylo vytvořit prostory splňující požadavky na zdravé pracovní prostředí, naplnit představy o otevřeném a transparentní úřadu vstřícném k obyvatelům městské části a zároveň respektovat stávající prostory a hodnotné stavební prvky domu z roku 1927.
Dispoziční řešení respektuje původní nosné prvky, odstraněn byl pouze nános pozdějších vestaveb a příček. Hodnotné historické prvky jako terazzová podlaha, mosazné výkladce nebo dřevěná obložení výkladců byly s respektem a péčí repasovány. Nosné zdi jsou opatřeny ručně zpracovanou a voskovanou elegantní omítkou, aby zůstal patrný rozdíl mezi novým a starým. Nové prvky jsou viditelně odlišeny. Snížená výška nových příček umožňuje pronikání denního světla z původních střešních světlíků a účinné provětrání pracovních míst. U oddělených kanceláří byly příčky uzavřeny skleněnými nadsvětlíky.
Nové dveře jsou skryty v příčkách, vyrobené byly z mořené překližky s odvalovanou dýhou. Svítidla dodaly české firmy, stejně jako kancelářský nábytek.
Původní vize úřadu jako otevřené instituce byla podpořena repasováním výkladců s mahagonovými obklady, jejich vyčištěním od nástěnek a panelů a otevřením průhledů do kanceláří a ven. To umožnila i instalace interaktivních úředních desek do ulice. Tato myšlenka se však po čase ukázala jako příliš pokroková; úřad postupně výkladce pokryl mnohdy i jen prázdnými panely ve snaze skrýt se před zraky kolemjdoucích.

Autorská zpráva
Foto: Petr Karšulín

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

21. 7. 2020 22:28:30. Re: Infocentrum Prahy 1. Jitka
22. 7. 2020 19:36:52. Re: Re: Infocentrum Prahy 1. Jana
25. 7. 2020 20:23:59. Re: Re: Re: Infocentrum Prahy 1. Jitka

 
 
 
 

21. 7. 2020 22:28:30. Re: Infocentrum Prahy 1. Jitka

  Přiznejte se, komu z vás by se líbilo, kdyby kolem vás při práci pořád chodili cizí lidi a koukali na vás.

22. 7. 2020 19:36:52. Re: Re: Infocentrum Prahy 1. Jana

  Jitko, zajděte si na novou radnici Prahy 7, také do každé kanceláře vidíte! Odstrašující je naopak kancelář, kam když vejdete, nejdříve obejdete skříň, aby na referenta nebylo vidět a potom stojíte u nástěnky v lepším případě jen s fotkami rodiny, v horším s nějakým kalendářem pro motorkáře - se slečnami bez prádla....

25. 7. 2020 20:23:59. Re: Re: Re: Infocentrum Prahy 1. Jitka

  Jde o to, že článek a vy mluvíte o dvou krajnostech - být vidět kýmkoliv a pořád nebo nebýt vidět nikým. Je v pořádku, když je přes dveře vidět z chodby do kanceláře a od dveří na referenty, ale aby na ně viděl jakýkoliv kolemjdoucí z chodníku? V infocentru jde o tu druhou variantu. V té bych si připadala jako v zoo a určitě bych se při tom nemohla soustředit na práci (tedy kromě recepce, tam to k práci tak nějak patří). Doufám, že na Praze 7 platí jen ta první varianta.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz