Informační a kulturní centrum

Informační a kulturní centrum

Hůrecká 600/1, Píšť

(3. 10. 2019) knesl + kynčl architekti

   
 
 
 
 

Informační a kulturní centrum

Píšť je zhruba dvoutisícová obec v severovýchodní příhraniční části opavského okresu (tzv. Prajzská), v mírně zvlněné krajině Hlučínské pahorkatiny, a je jednou z nejstarších obcí na Opavsku. Historickou dominantou sídla jsou lidové poutní místo kostel sv. Vavřince, postavený v roce 1743, a osmiboká kaple sv. Jana Nepomuckého, ležící na křížení ulic Opavské, Hlučínské, Ratibořské a Hůrecké, kde se nachází také obecní úřad. Toto administrativně-správní centrum v loňském roce doplnila novostavba kulturního a informačního centra.
Myšlenka na výstavbu nového obecního centra vznikla již v roce 2005, kdy byly zahájeny projekční práce a stavební řízení. Realizace započala po více než deseti letech v roce 2017 a budova byla slavnostně otevřena v prosinci 2018, kdy zde byla také podepsána deklarace u příležitosti 20. výročí spolupráce příhraničních obcí Píště, Hatě, Šilheřovic a polských Krzyżanowic.

Centrum sestává ze dvou částí, které svým vzájemným uspořádáním formují nový veřejný prostor – piazzetu. Hlavní, částečně dvoupodlažní objekt se sedlovou střechou na severní straně piazetty, v místě bývalé stodoly, zahrnuje kulturní sál se zázemím a informační centrum s knihovnou a čítárnou. Převýšený prostor sálu a knihovny má dva rozměrné světlíky, jež se – spolu s běloskvoucí fasádou oživenou geometrickou hrou osvětlených nik – staly charakteristickým a z dálky jasně rozpoznatelným rysem stavby. Přísálí s bufetem je orientováno na odvrácenou stranu od komunikace, doplňuje ho venkovní terasa.
Západní stranu piazzety vymezuje jednopodlažní objekt spojující nové centrum se stávající budovou obecního úřadu, který obsahuje tři samostatné klubovny a přístřešek na kola. Realizace této části je předmětem druhé etapy výstavby. Jižní a východní strana piazzety se otevírají směrem k obci s vazbou na kostel a kapličku.

Konstrukční a materiálové řešení
Informační a kulturní centrum Píšť je provedeno jako zděná stavba s nosnou konstrukcí z keramických tvarovek a s železobetonovými stropy. Hlavní sál má sedlovou střechu, dřevěná konstrukce krovu je v interiéru viditelně přiznaná. Přízemní část je kryta mírnou pultovou střechou s krytinou z titanzinku. Obvodové zdivo je zatepleno vrstvou minerální vlny s tenkovrstvou omítkou. Výplně otvorů jsou dřevěné.

Stavba je členěna na tři samostatné stavební objekty – hlavní objekt, opěrná zeď a navazující objekt (2. etapa) a dále technickou infrastrukturu a úpravy venkovních ploch.

Autorská zpráva
Foto: Alexandra Timpau


 
Autor: knesl + kynčl architekti – Jiří Knesl, Jakub Kynčl; spolupráce Josef Hajný a Jan Rašík (AD), Pavel Hladík / Hladík a Chalivopulos (statika), Jitka Špondrová (požární ochrana), Dušan Variš (zdravotní technika, vytápění), Pavel Dočekal/KOMP (elektro), Josef Bahr/KLIMAKOM (klimatizace), Milan Zezula (doprava)
Investor: obec Píšť
Dodavatel: BYSTROŇ Group a.s.
Zastavěná plocha: 931 m2         
Podlažní plocha: 1070 m2
Obestavěný prostor: 6450 m3
Projekt: 2005–2008
Realizace: 2017–2018


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz