Instalace OFF FENCE

Instalace OFF FENCE

(16. 1. 2023) SKULL studio, MOLO architekti

   
 
 
 
 

Instalace OFF FENCE

Na pozvání hlavního kurátora Hashima Sarkise se Matěj Hájek a Tereza Kučerová účastnili Bienále architektury v Benátkách v roce 2021. Jako jediní reprezentovali Českou republiku na této prestižní přehlídce současné architektury s tématem How will we live together? V sekci How will we play together? na volně přístupné pevnosti Forte Marghera představili instalaci OFF FENCE / PLOT.


Plot symbolizuje separaci. Napříč historickým vývojem dělily různé podoby zdi společnost, ať už fyzicky, geograficky, kulturně či sociálně. Pokud si klademe otázku: „Jak budeme žít společně?", je potřeba si nejprve uvědomit, co nás odděluje. Co nás dělí od stavu, o který usilujeme? 

Instalace OFF FENCE svým radikálním umístěním přeťala stávající štěrkovou cestu a manifestovala tím fenomén separace. „Volíme konfrontační nótu. Přetínáme cestu. Měníme překážku v impuls. V impuls proměny,” doplnil autor, sochař Matěj Hájek.

Návštěvníkům Bienále byla postavena do cesty překážka - dřevěný plot. Pokud chtěli dále pokračovat v cestě, byli nuceni situaci řešit. Bylo možné se vzdát záměru v cestě pokračovat, nebo překážku obejít, či instalací projít. Tento fyzický akt nabýval, v námi formulovaném kontextu, symbolického vyznění: umožní vstoupit do překážky, a tím vstoupit do problému. 

„Prostřednictvím hry podnikáme odvážný krok. Vlastní iniciativou poháníme dynamo změny. Hra je iniciací změny. Vstupem do fyzického těla překážky překonáváme sami sebe,” popisuje Hájek.

Tereza Kučerová dodává: „Ve městech není dost příležitosti pro svobodný pohyb dětí. Hřiště jsou často navrhována jako jediná místa pro hru. Symbolem tohoto nedostatku je pro nás plot ohraničující dětská hřiště. Ten separuje děti od zbytku městského prostředí. Ve městech navržených s ohledem na potřeby dětí ploty nejsou potřeba.”

Hájek se širším vztahům herních prvků věnuje ve svém výzkumu v rámci dizertační práce na Akademii výtvarných umění v Praze. „Prostorová skladba herního prvku vychází z aplikace poznatků oboru neurovědy. Pohybem po nakloněných rovinách platforem dochází ke stimulaci fyzického aparátu, a tím i k zvýšení naučného potenciálu hry.“

Způsoby konstrukce a hlavní materiály užité v projektu
Boční stěny konstrukce jsou vytvořeny z modřínových profilů (60 x 120 cm), které, propojeny mezi sebou a zároveň napojeny na nosnou konstrukci z pozinkované oceli pomocí závitových tyčí, tvoří celek instalace. Po celé délce dřevěných „plotů” jsou vodorovné HEA profily, které jsou umístěny pod terénem a tvoří navzájem jeden prostorový celek. Šikmé platformy, které vyplňují pole mezi ploty, jsou tvořeny pomocí modřínových hranolů a opláštěny překližkou opatřenou barevným protiskluzovým nátěrem. Přístupové žebříky jsou z pozinkované oceli.

Prostorové řešení
Instalace je tvořena čtyřmi „ploty” z modřínových profilů, které se postupně odklání od vertikální osy. „Ploty” jsou navzájem propojeny šikmými platformami, které umožňují pohyb po herním prvku. Přístup do instalace je možný po šikmých platformách a z bočních stran po ocelových žebřících.

Materiály
Pozinkovaná ocel – části nosné konstrukce, přístupové žebříky, madla
Sibiřský modřín – nosná konstrukce, platformy nosná konstrukce
Překližka barvená – platformy

Autorská zpráva
Foto: Bet Orten, BoysPlayNice

Studio: SKULL studio, MOLO architekti
Autor: MgA. Matěj Hájek [SKULL studio], MgA. Tereza Kučerová [MOLO architekti]
Projekční tým: TAROS NOVA, Patrik Zamazal [MOLO architekti]
Umístění projektu: Forte Marghera, Benátky
Země projektu: Itálie
Rok projektu: 2020–2021
Rok dokončení: 2021
Rozměry: 10 x 3.4 x 4.2 m / 34 m2 / 135 m3
Náklady: 3 500 000 Kč
Spolupráce: 
Výroba ocelové konstrukce: JJ-konstrukt
Výroba dřevěných komponentů: Doby Constep s.r.o.
Montáž: Matěj Hájek, Patrik Zamazal, Doby Constep s.r.o, Jakub Kačmařík
Produkce: Kateřina Sedláková, Helena Znamenaná

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a