Interiéry domu Na Košince

Interiéry domu Na Košince

Na Košince, Praha 8

(6. 1. 2021) BY architects

   
 
 
 
 

Interiéry domu Na Košince

Náročný úkol, který vznikal s přestávkami několik let. Celá zakázka byla specifická tím, že je klient kamarád (a architekt). Tedy, toho času svobodný mladý muž, si pořídil velkorysý víceúrovňový prostor a rozhodl se jej rozčlenit do více jednotek, ať už za účelem pronájmu nebo ubytování návštěvy. Nejdříve to vypadalo, že ani nemá v plánu zde bydlet.


Vzhledem k velkému převýšení neubralo ani další dělení jednotlivým prostorám na atraktivitě. Možná i z tohoto důvodu jsme po několikaletém zrání projekt a započatou rekonstrukci mohli přizpůsobit aktuálním potřebám klienta, který se v čase oženil, založil rodinu a rozhodl se nemovitost sám užívat. Učesali jsme poměrně komplikovanou situaci tak, aby všichni získali dostatek prostoru, například ve formě pracovny na podestě druhého podlaží, prostornou kuchyni se spíží a co nejefektivnější úložné prostory. Výsledku pochopitelně předcházela spousta práce, investic, důvěry, trpělivosti a neutuchající optimismus na všech stranách.

Koncepce/prostorové uspořádání: Vznikly tři jednotky spojené předsíní. Dvě s vlastním minimálním zázemím - 1 x garsoniéra a 1 x mezonetový prostor na třech úrovních. Třetí byt je domovem rodiny investora. 

Byt na spodní úrovni disponuje WC, malou prádelnou, do které vede shoz na prádlo z horního podlaží, kuchyní se spižírnou a obytným prostorem s velkým oknem a dveřmi na modřínovou terasu. Schodiště je tvarované tak, aby sloužilo nejen jako spojnice do druhého podlaží, ale i pro výstup ven. V podkroví je ložnice a dětský pokoj se spacím patrem ve vikýři, pracovna na galerii a hlavní koupelna.

Vybavení a materiály: Světle šedá PUR stěrka na podlaze spodní úrovně, březová překližka jako pochozí vrstva ložnicového patra, v hlavní koupelně na podlaze a na exponovaných stěnách světle šedý kaučuk. Stěny v zázemí v prvním patře pokrývá světle šedé Pandomo. Atypický nábytek včetně schodiště je v kombinaci bílého laku a březové překližky. Dveře se skrytou zárubní a posuvné dveře. Nepřímé, ale výkonné osvětlení rámuje strop a umožňuje vnímat vzdušný prostor. Spolupráci jsme završili vlastnoruční výrobou terasy.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings


Architekti: BY architects – MgA. Markéta Zdebská, Ing. arch. Marek Žáček; spolupráce Devoto, Bdoors, Arthe studio
Plocha: 120 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.1110377
14.4659706
Interiéry domu Na Košince

Interiéry domu Na Košince
Na Košince
Praha 8

Komentáře ke článku

 
 
 
 

25. 1. 2021 07:13:02. Re: Interiéry domu Na Košince. BlueBoss

 
 
 
 

25. 1. 2021 07:13:02. Re: Interiéry domu Na Košince. BlueBoss

  Co je malé, to je milé. Možná by se vešel ještě Harry Potter do "pokojíčku" pod schody ;-)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz