International School of Prague

International School of Prague

Nebušická 700, Praha 6

(18. 5. 2021) Studio Perspektiv

   
 
 
 
 

International School of Prague

Účel, kterému knihovna sloužila dříve, se změnil a nástup digitálních médií, 3D tisku a virtuální či rozšířené reality tento proces ještě umocnil. Hlavní změnou je propojení různých typů výuky do jednoho multifunkčního prostoru. Inovační a vzdělávací centrum sjednocuje knihovnu, studovnu a workshop s integrovaným pobytovým schodištěm. Díky blízkému vztahu s vedením školy se podařilo realizovat odvážnou a silnou vizi konceptu, new learning. Cílem bylo přinést maximum vizuální transparentnosti a navrhnout vybavení s důrazem na ergonomii dětí. Do projektu byli přizváni specialisté na tvorbu knihoven z Velké Británie, kteří s námi konzultovali požadavky knihovnictví 21. století. Vznikl tak tým, díky němuž byl projekt, i přes nepříznivé okolnosti spojené s pandemií, dokončen včas.


Hlavní otevřená část nefunguje jen jako tradiční knihovna, ale spíše jako labyrint poznání. Svým uspořádáním provází návštěvníka prostorem a nabízí mu místo pro studium nebo setkání se spolužáky. Regály byly navrženy s důrazem na flexibilitu, jsou proto opatřeny kolečky a variabilním uspořádáním polic. Důležitým tématem projektu byl akustický a světelný komfort. Akustické panely ve tvaru papírových vlaštovek doplňuje zvětšená reprodukce labyrintu z knihy Ptačí sněm Petra Síse. Tyto dynamické skulptury oživují prostor a dodávají mu lehkost a hravost. Výuku doplňuje dílna budoucnosti Idea-Lab. Studenti zde mohou využívat 3D tiskárny, CNC frézy či laserové řezačky. Prostor dílny je vizuálně propojen s knihovnou, přirozeně tak vzniká synergie mezi vzděláním a praxí. I dílna je zařízena s důrazem na flexibilitu; stoly je možné přesouvat, elektrifikaci zajišťují neobvyklé stropní navijáky.

Otevřený mezanin je koncipován jako čítárna nebo místo setkávání, jsou tu i odhlučněné call boxy. Čítárna/studovna jako reprezentant neformálního prostředí je oživena průhledem do knihovny. Největší místnost v prvním podlaží tedy nemá jednoznačně dedikovanou funkci. Její multifunkční prostor může sloužit jako zasedací, videokonferenční nebo přednášková místnost.

Za výsledkem stojí jednoduchá idea – místo, kde spolu mohou lidé a knihy komunikovat. Při návrhu jsme se soustředili na vytvoření příjemné a uklidňující atmosféry, která nabízí podmínky pro dialog. Prostoru, který má stimulovat, dominují tlumené barvy a přírodní materiály. Odstíny bílé a šedé se propisují díky vinylové podlaze nebo recyklovaným kobercům. Přírodní materiály zde zastupuje dubová dýha, která tvoří obklad pobytového schodiště a akustických lamel na stěnách. Světlé barvy akcentuje pestrý sedací nábytek.

Autorská zpráva
Foto: Studio Flusser

Klient: International School of Prague
Autoři: Studio Perspektiv – Martin Stára, Ján Antal
Projekční tým: Tereza Houdková, Markéta Michálková, Barbora Babocká, Monika Škardová, Yana Stepankova/vizualizace
Knihovnický konzultant: Rachel Van Riel
Stavba: SIS s.r.o.
Zastavěná plocha: 860 m²
Hrubá podlahová plocha: 609 m²
Užitná plocha: 786 m²
Náklady: 30 mil. Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.1102756
14.3397559
International School of Prague

International School of Prague
Nebušická 700
Praha 6

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz