IV. Cena Bohuslava Fuchse za nejlepší ateliérový projekt na Fakultě architektury VUT

IV. Cena Bohuslava Fuchse za nejlepší ateliérový projekt na Fakultě architektury VUT

(16. 1. 2013) Tradiční soutěž ateliérových prací studentů fakulty architektury se tentokrát uskutečnila ve velmi brzkém termínu – ve čtvrtek 10. 1. 2013. Studenti i pedagogové měli po Vánočních svátcích a Novoročním veselí jen málo času k mobilizaci svých architektonických schopností, aby ve svých semestrálních projektech předvedli to nejlepší. Přesto však se prokázalo, že FA VUT v Brně je plná nadaných a perspektivních mladých architektů.

 
 
 
 

IV. Cena Bohuslava Fuchse za nejlepší ateliérový projekt na Fakultě architektury VUT

Tradiční soutěž ateliérových prací studentů fakulty architektury se tentokrát uskutečnila ve velmi brzkém termínu – ve čtvrtek 10. 1. 2013. Studenti i pedagogové měli po Vánočních svátcích a Novoročním veselí jen málo času k mobilizaci svých architektonických schopností, aby ve svých semestrálních projektech předvedli to nejlepší. Přesto však se prokázalo, že FA VUT v Brně je plná nadaných a perspektivních mladých architektů.REPORTÁŽ
K celoškolnímu hodnocení studentských projektů tentokrát byla přizvána porota ve velice zajímavém složení odborníků v oboru architektura a urbanismus. V dopoledních hodinách proběhlo zahájení hodnocení prací. Krátce před tím však byl zvolen předseda poroty, respektive předsedkyně. Této role se ujala Ing. arch. Markéta Cajthamlová – známá architekta s celou řadou realizací i pedagogickou zkušeností. Po jejím boku hodnotili projekty též architekti z praxe i pedagogické půdy: doc. Ing.arch. Zdeněk Jiran a brněnský fenomén Ing.arch. Petr Hurník. Krom těchto tří osobností posuzovali práce svých spolužáků i laureáti minulého kola soutěže - Bc. Lenka Holcnerová, Miroslava Šešulková a Daniel Struhařík.

Tato šestice měla během dne nesnadný úkol – z téměř čtyř stovek projektů vybrat tři vítězné. I přes časovou a psychickou náročnost se vše podařilo a oceněné projekty mohly být vyhlášeny během slavnostního večera téhož dne. Ceremonie se tentokrát odehrála v prostorách dvorany rektorátu VUT na Antonínské v Brně, v atmosféře připomínající éru První republiky.

Vše začalo po 18 hodině, když už ve dvoraně bylo dostatek návštěvníků a hudebníci z orchestru Gustava Broma i dobově oblečení moderátoři byli připraveni k zahájení. Náhle v celém atriu zhasla světla. Ze tmy se vynořily barevné svítící míčky poletující rytmicky vzduchem v rukou žongléra. Postupně se začala rozsvěcet světla a prostor dvorany vystoupil opět ze tmy.Po prvním potlesku publika se chopila slova moderátorská dvojice a představila členy poroty. Následoval projev děkana fakulty architektury doc. Ing. Josefa Chybíka a projev předsedkyně poroty paní Ing. arch. Markéty Cajthamlové.

Samotné vyhlašování bylo započato udělením čestných uznání poroty dvěma analytickým projektů, které oslovily porotu svou propracovaností. Následně byly vyhlášeny oceněné práce. Nejvíce oslovil porotu návrh Pavilonu OSN v Ženevě od Bc. Adama Zezuly, který získal zvláštní cenu za poetiku.
Výherci IV. Ceny Bohuslava Fuchse se stali Bc. Darina Bartková s projektem Bivak v sedle, Bc. Chmel Zdeněk s návrhem Domu umění v Českých Budějovicích a Bc. Kolář Pavel s projektem Budoucnost uvolněných továrních areálů.

Tři vítězové obdrželi věcné ceny od sponzorů – HP elektroniku od firmy Legia, roční předplatné časopisu ERA 21 a především hmotnou podobu ceny – sošku s umělecky ztvárněným jménem FUCHS.

Autoři oceněných projektů rovněž nezůstali zkrátka. Byly jim věnovány publikace a věcné ceny od Archiwebu. Večer dále probíhal v uvolněné atmosféře prvorepublikové hudby i dobových delikates. 

Organizátorem Ceny Bohuslava Fuchse je Studentská obec Fakulty architektury (SOFA).
Sponzory akce byly firmy Legia, Archiweb, vydavatelství ERA21, vinařství Sonberk a generální sponzor SOFA – firma Bramac.
Akce se konala za podpory fakulty architektury VUT v Brně.VÝSLEDKY
Vítězné projekty IV. Ceny Bohuslava Fuchse:

Bc. Chmel Zdeněk; 6. ročník
Res Publica II; Dům umění České Budějovice
prof. Ing.arch.  Ivan Ruller

Bc. Bartková Darina; 5. ročník
Architektonický prostor; Bivak v sedle
Ing.arch. Jan Mléčka

Bc. Kolář Pavel; 6. ročník
Budoucnost uvolněných továrních areálů
Prof. Ing.arch. Helena Zemánková, CSc.

Oceněné projekty:

Janoušek Martin; 4. Ročník
Městský dům na Kopečné
doc. Ing.arch. Dagmar Glosová, CSc., Ing. arch. Adam Guzdek

Bělkovský Martin; 4. ročník
Městské imploze - Ponava
doc. Ing.arch. Karel Havliš

Červinková Kateřina; 4. ročník
Když jsme táhli k Jaroměři…aneb mezi městem a Labe
prof. Ing.arch.  Ivan Ruller

Šimoník Luděk; 2. ročník
Dům architekta na Starém Brně
prof.Ing.arch. Petr Pelčák, Ing. Nicol Galeová, Ing.arch. Bohumila Hybská

Bc.  Zezula Adam; 6. Ročník; ve spolupráci s Bc. Michalem Justem a Bc. Františkem Dlabáčem
Příběhy míst: Pavilon Organizace spojených národů v Ženevě
prof. Ing.arch. Ivan Koleček, Ing.arch. Lukáš Pecka
+ cena poroty za poetiku

Bc.  Superatová Alena; 6. Ročník
Příběhy míst:  Knihovna Sevelin, knihovna Flon
prof. Ing.arch. Ivan Koleček, Ing.arch. Lukáš Pecka

Čestné uznání poroty

Bc. Ehlová Veronika, Bc. Foltýnek Jan, Bc.  Jakubíková Barbora,  Bc. Mazálek Radim, Bc. Podpleská Jana, Bc.  Holá Martina, Bc.  Goluchová Martina
5. ročník
Místo ve středu města? Inventura stavění v MPR Brno
Prof. Ing.arch. Petr Pelčák, Ing. Nicol Galeová, Ing.arch. Bohumila Hybská

Bc . Hynková Tereza; 5. ročník
Nová nábřeží
doc. Ing.arch.Dr. Gabriel Kopáčik

Více na: sofa.fa.vutbr.cz/
text: Nina Ličková,SOFA
foto: Martin Vlček a Ing.arch. Marek Šnyrch - oba členové SOFA

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz