Jak správně výškové usadit stavební pouzdro pro dveře

Jak správně výškové usadit stavební pouzdro pro dveře

(19. 11. 2019) Stavební pouzdra se vždy usazují na výšku hotové budoucí podlahy, tzv. vágrys

   
 
 
 
 

Jak správně výškové usadit stavební pouzdro pro dveře

Stavební pouzdro je plechová kapsa pro zasouvací dveře a v podstatě nahrazuje část příčky. Jde o klasický stavební dílec, který se usazuje už při vytváření vnitřních příček – v cihlové stavbě ve fázi hrubé výstavby a u montáží sádrokartonových příček spolu s nimi. Zabudování stavebního pouzdra ale zvládnete i bez odborné pomoci. Stačí, když se budete řídit váhorysem.

Stavební pouzdra se vždy usazují na výšku hotové budoucí podlahy, která ale na stavbě v tu chvíli ještě není. Správnou výšku určuje právě již zmíněný váhorys, lidově označovaný jako „vágrys“, který by měl být od stavebníků na hrubé zdi jasně vyznačen. Váhorys je samozřejmě viditelně vyznačený také na stavebním pouzdře a při jeho zabudování do příčky by se měla obě tato značení popárovat do jedné roviny. „V případě stavebních nepřesností či nevyužití vágrysu může dojít k nesprávnému výškovému usazení pouzdra, které ale zjistíte až v hotovém interiéru, kdy nastane jedna ze dvou nepříjemných situací – buď se dveře nevejdou do vytvořeného průchodu a vy budete nuceni dveřní křídlo zespodu podřezat, nebo mezi dveřmi a podlahou vznikne nežádoucí mezera,“ upozorňuje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, jediného českého výrobce stavebních pouzder, a pokračuje: „Z těchto důvodů jsou stavební přesnost a správné usazení stavebního pouzdra s využitím váhorysu opravdu důležité.“

Výrobci označují váhorys na stavebním pouzdře dvěma způsoby:
1. Drážkou či výsekem na bočnici pouzdra, u kterého je pak ještě nalepená žlutá samolepka s označením, že se jedná o vágrys.
2. Váhorys je vyražený přímo v plechu bočnice na části ústí pouzdra. Má podobu vyražené šipky s popiskem 1 m.

Informace o výrobcích společnosti JAP FUTURE najdete na www.japcz.cz.

podle podkladů firmy JAP FUTURE, s. r. o.


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.