Jak vybrat obdélníkovou vanu?

Jak vybrat obdélníkovou vanu?

(12. 10. 2021) Obdélníkové vany jsou koupelnovou klasikou

   
 
 
 
 

Jak vybrat obdélníkovou vanu?

Ačkoliv v dnešní době výrobci přichází s kreativními tvary, aby se co nejvíce odlišili, jednoduchá obdélníková vana bude vždy vyhledávaným artiklem. Je totiž prostorově úsporná a nabízí pohodlné a příjemné koupání. Výhod je ale mnohem více. Běžná obdélníková vana má například rovný boční lem, na který je možné umístit vanové dveře nebo zástěnu. Je konstrukčně možné vyrobit vanu s tenkým okrajem, výrobci ale vycházejí z toho, že zákazníci rádi lem využijí coby odkládací prostor. Proto má většina modelů lem široký, který lze použít k tomu, abyste měli svoje hygienické potřeby po ruce.

Už máte jasno v tom, že ve vaší koupelně bude stát obdélníková vana. Jakou ale vybrat?


Rozměry vany
Menší koupelny si vystačí s vanou o délce, která je považovaná za minimální vhodnou - 150 cm. Ještě více komfortu ale nabídnou vany větší, s délkou 160 nebo 170 cm. Přímá úměra, že větší délka znamená větší pohodlí, ale neplatí donekonečna. Většina z nás totiž ve vaně ráda relaxuje opřená hlavou o stěnu vany. V případě, že takto sedíme nebo jsme položeni, ale zároveň se nohama nemůžeme zapřít, nemáme právě nejpohodlnější relaxaci.

Jakou délku tedy vybrat? Uvádí se, že délka vany by se měla rovnat výšce uživatele od paty po ramena. 

Důležitá je pochopitelně i šířka. Zde by ale neměl být problém. Většina výrobců ctí zásadu, že šířka by měla být přibližně polovinou délky. 650 milimetrů je naprosté minimum, většina modelů, s nimiž se budete setkávat, nabídne 700 nebo 800 mm šířky.

Materiál
Neotřesitelnou pozici v kategorii van má akrylát. Je pocitově teplý, příjemný na dotek a snadno se udržuje. Místo levnějšího extrudovaného akrylátu dávají zákazníci (a tím pádem i výrobci) přednost akrylátu litému. Je sice dražší, ale jeho deska si uchovává své fyzikální vlastnosti v každém směru. 

Pro ještě lepší vlastnosti použitého materiálu se hodně výrobců uchyluje k tzv. sendvičové metodě. Na vanu použijí dvě vrstvy akrylátu, mezi nimiž je vyztužení. Polyuretanová náplň je jedna možnost, ještě běžnější ale je sklolaminát (LA). Obdélníkové vany s výplní si lépe uchovají své přirozeně dobré fyzikální vlastnosti.

Z nevýhod akrylátu zmiňme menší odolnost vůči škrábancům. Čisticí písek, alkohol nebo koncentrované kyseliny nejsou pro údržbu vany to pravé.

Další oblíbenou volbou je smaltovaná ocel. Je to materiál s neporézním povrchem s tvrdostí skla, který ztěžuje ulpívání nečistot a mikroorganismů. Podstatným aspektem u van z tohoto materiálu je tloušťka stěny. 2 mm a méně svědčí o nedostatečné pevnosti – vana nemá tak dobré mechanické vlastnosti a prohýbá se už při instalaci, o to více pak tehdy, když už na ni působí hmotnost koupající se osoby. Při tloušťce 2,6 mm je už stěna vany dostatečně silná, nad 3 mm můžeme hovořit o velmi kvalitním výrobku.

Povrch dobré smaltované vany je odolný vůči oděru a poškrábání a dobře odolává kosmetickým a bylinným přísadám do koupele. Nevýhodou je vyšší hlučnost a křehkost materiálu.

Trh s obdélníkovými vanami je natolik široký, že si lze vybrat i jiné materiály. Dřevo nebo mramor jsou luxusní alternativy. Pro specifické užití ve zdravotnických zařízeních je zde nerezová ocel.

Technologie
Obdélníkové vany se liší také v použitých technologiích. Hodně ceněná je protiskluzová ochrana, která poskytuje více bezpečí zvláště při sprchování ve vaně. U smaltovaných van bývá k vidění speciální povrchová úprava pro snazší čištění. Na vanách s touto úpravou se neusazuje voda, tím pádem lépe vzdorují nečistotám a vápenatým částicím. Některé české domácnosti se pyšní také přepychovou variantou vířivé vany poskytující masáž. Tyto obdélníkové vany mohou mít i LED osvětlení.

Další aspekty

V sektoru obdélníkových van není příliš velká snaha uhranout zákazníka opulentním vzhledem. Design bývá spíše zdrženlivý. Přesto i zde najdeme rozdíly v přístupu jednotlivých výrobců. Zákazník si může vybrat vanu i podle toho, jak se mu která líbí.

Někdy jsou důležité i detaily, jako například umístění odtoku. Většinou se nachází blíže k některé z bočních stran, někdy ale bývá přímo uprostřed. Zvolte takové řešení, které shledáváte pohodlnějším.

komerční prezentace

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz