Japonec Šigeru Ban obdržel Pritzkerovu cenu

Japonec Šigeru Ban obdržel Pritzkerovu cenu

(25. 3. 2014) (ČTK) - Nejprestižnější architektonické ocenění světa získal podruhé v řadě Japonec. Šestapadesátiletý tvůrce staveb z levných a ekologických materiálů Šigeru Ban obdržel Pritzkerovu cenu nejen za originalitu svých návrhů, ale i za humanitární dopad své práce

 
 
 
 

Japonec Šigeru Ban obdržel Pritzkerovu cenu

(ČTK) - Nejprestižnější architektonické ocenění světa získal podruhé v řadě Japonec. Šestapadesátiletý tvůrce staveb z levných a ekologických materiálů Šigeru Ban obdržel Pritzkerovu cenu nejen za originalitu svých návrhů, ale i za humanitární dopad své práce


Ban proslul jednoduchými konstrukcemi z papírových trubek či lepenkových desek. Do povědomí veřejnosti se poprvé zapsal jako tvůrce nouzových přístřešků pro uprchlíky po genocidě ve Rwandě před 20 lety. V roce 1995 pokračoval v humanitární architektuře, když navrhl náhradní obydlí pro lidi postižené zemětřesením v japonském Kóbe. Mezi jeho poslední práce patří návrh lepenkové katedrály v novozélandském městě Christchurch, které před čtyřmi lety poškodily otřesy země.

Vytvořil také řadu užitkových budov, mimo jiné turistickou chatu z papírových trubek na japonském ostrově Jakušima nebo nepoměrně známější dům z desítek skříní na newyorském Long Islandu. Je rovněž autorem obdivovaného japonského pavilonu na světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru nebo pobočky pařížského výstavního domu Centre Pompidou ve městě Metz.

"Šigeru Ban je přírodní živel, což je naprosto odpovídající ve světle jeho dobrovolničké práce pro lidi bez domova a majetku v oblastech, které byly zničeny přírodními katastrofami," uvedl předseda poroty rozhodující o udělení ceny Peter Palumbo. Trofej si podle něj Ban zasloužil "nekonečnou inovativností", "neomylným okem" či "naléhavou smyslovostí".

Pritzkerovu cenu založil v roce 1979 americký podnikatel Jay A. Pritzker se svou manželkou. Součástí ocenění, které loni získal Banův krajan Tojo Itó, je odměna 100.000 dolarů (přes dva miliony korun). Ban je již třetím Japoncem za posledních pět let, jenž cenu obdržel.

Shigeru Ban Architects

The Pritzker Architecture Prize 2014 Laureate Shigeru Ban


 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

4. 6. 2022 10:06:36

Re: Re: Rozhledna Závist.

:-)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz