Jean Nouvel: One Central Park

Jean Nouvel: One Central Park

(19. 11. 2014) Dva luxusní bytové domy s heliostatem a vertikální zahradou v centru Sydney

 
 
 
 

Jean Nouvel: One Central Park

Dva luxusní bytové domy s heliostatem a vertikální zahradou v centru SydneyArchitekt: Ateliers Jean Nouvel
Adresa: LOT 1 Broadway, Central Park, Chippendale NSW 2008, Austrálie
Autor: Ateliers Jean Nouvel
Hlavní architekt: PTW Architects
Zelená stěna: Patrick Blanc
Realizace: 2014
Foto: Murray Fredericks, Simon Wood, John Gollings
 

 


One Central Park nabídl Nouvelovi a Blancovi plátno zcela nového měřítka. Uprostřed parku v Sydney dosahuje projekt výšky 116 metrů a může se pochlubit „nejvyšší vertikální zahradou na světě“, pro kterou bylo použito 250 druhů australských rostlin a která tvoří působivou zelenou partituru na fasádě.


Projekt se skládá ze dvou věží se 16, respektive 33 patry, které vyrůstají nad čtyřpatrovým maloobchodním soklem. Projekt multifunkčního komplexu, který byl vyvinut ve spolupráci s místní kanceláří PTW architects, nabízí 563 bytů vyšší třídy v srdci městského centra.


1np 6np 29np

Vyšší východní věž má na rámu upevněný heliostat s 320 infračervenými panely, které přesměrovávají sluneční světlo k zastíněným plochám. V noci se heliostat stává monumentálním městským lustrem, který se objeví na temné obloze jako plovoucí obrazovka LED světel (autorem světelné instalace je Yan Kersalé).Obalení konstrukce vegetací, květinami v truhlících, pnoucí vinnou révou a zelenými stěnami, rozšiřuje okolní park směrem nahoru, a přibližuje přírodu každé bytové jednotce. Výsadba také pomáhá snižovat spotřebu energie díky listům, které lapají oxid uhličitý, vydávají kyslík a odrážejí méně tepla zpět do města než tradiční pevná zastínění.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz