Jean Nouvel: One Central Park

Jean Nouvel: One Central Park

(19. 11. 2014) Dva luxusní bytové domy s heliostatem a vertikální zahradou v centru Sydney

 
 
 
 

Jean Nouvel: One Central Park

Dva luxusní bytové domy s heliostatem a vertikální zahradou v centru SydneyArchitekt: Ateliers Jean Nouvel
Adresa: LOT 1 Broadway, Central Park, Chippendale NSW 2008, Austrálie
Autor: Ateliers Jean Nouvel
Hlavní architekt: PTW Architects
Zelená stěna: Patrick Blanc
Realizace: 2014
Foto: Murray Fredericks, Simon Wood, John Gollings
 

 


One Central Park nabídl Nouvelovi a Blancovi plátno zcela nového měřítka. Uprostřed parku v Sydney dosahuje projekt výšky 116 metrů a může se pochlubit „nejvyšší vertikální zahradou na světě“, pro kterou bylo použito 250 druhů australských rostlin a která tvoří působivou zelenou partituru na fasádě.


Projekt se skládá ze dvou věží se 16, respektive 33 patry, které vyrůstají nad čtyřpatrovým maloobchodním soklem. Projekt multifunkčního komplexu, který byl vyvinut ve spolupráci s místní kanceláří PTW architects, nabízí 563 bytů vyšší třídy v srdci městského centra.


1np 6np 29np

Vyšší východní věž má na rámu upevněný heliostat s 320 infračervenými panely, které přesměrovávají sluneční světlo k zastíněným plochám. V noci se heliostat stává monumentálním městským lustrem, který se objeví na temné obloze jako plovoucí obrazovka LED světel (autorem světelné instalace je Yan Kersalé).Obalení konstrukce vegetací, květinami v truhlících, pnoucí vinnou révou a zelenými stěnami, rozšiřuje okolní park směrem nahoru, a přibližuje přírodu každé bytové jednotce. Výsadba také pomáhá snižovat spotřebu energie díky listům, které lapají oxid uhličitý, vydávají kyslík a odrážejí méně tepla zpět do města než tradiční pevná zastínění.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz