Ječmen studio: Penzion Kraličák
(22. 9. 2014) Tekuté hydroizolace SikaRoof MTC v praxi

Ječmen studio: Penzion Kraličák
Tekuté hydroizolace SikaRoof MTC v praxi
Místo: Staré Město, Hynčice pod Sušinou
Autor: Lukáš Blažek, Eva Blažková, Vítězslav Petr / Ječmen studio
Foto: M. Tůma/BoysPlayNice
Vítězný projekt v soutěži Grand Prix Obce architektů 2014 v kategorii novostavba
Obec Hynčice nad Sušinou získala významnou pozornost nejenom prostředím pro příjemné vyžití s rodinami, ale i oceněním novostavby horského penzionu v horní části obce u sjezdových tratí. Objekt umístěný na louce je celoročně využitelný, součástí atrakcí je i kruhová vodní nádrž s plánovanou saunou, dětské hřiště i znovu používaný řopík prvorepublikového pohraničního opevnění.
Architektonický výraz objektu vychází z okolního prostředí, je postaven mimo zástavbu ve volné krajině nad obcí. Cílem návrhu bylo vytvořit soudobou architektonickou formu v horském prostředí volné louky, jednoduchý celistvý tvar, kdy stěna přechází beze změny materiálu na „střechu“ (tmavě šedá hydroizolace). Celistvý tvar domu má svým výrazem vyvolávat představu přírodního objemu, placatého kamene na výšku, na volné pláni. Objekt nemá hlavní fasádu, jedná se o strukturu na architektonicky formované hmotě. Krajinný ráz volných sečených luk je výše uvedeným architektonickým řešením umocněn. Architektonické ztvárnění této představy bylo realizováno dřevěnou konstrukcí s pláštěm z hydroizolace. Okna na šikmých plochách fasád jsou umístěna do vikýřů – jen mírně narušující kompaktnost hmoty. Voda / sníh stéká ze střechy volně po šikmých fasádách až k patě objektu, odkud je příkopem o obvodu odváděna. Technologie hydroizolace – celý plášť je opatřen tekutou za studena natíranou hydroizolací SikaRoof MTC na dřevěný OSB podklad. Voda stéká k patě objektu do obvodového otevřeného žlabu, do objektu se vchází mostky s propustky.
Tekuté hydroizolace SikaRoof MTC – technologicky vyspělé řešení
Odlišné požadavky na vzhled a tvar střechy mohou být na dnešních stavbách složitou otázkou. Po stránce tepelné izolace již díky moderním materiálům nalezneme vhodné řešení vyhovující posledním trendům, často však nevíme, jaké řešení zvolit v případě hydroizolace. Hydroizolace musí být bezpečná i při složitých tvarech a detailech. Současné technologie v tomto ohledu omezují jak projektanta, tak samotného investora, který musí často ustoupit ze svých požadavků. Novým systémem na našem trhu, kterým lze bezpečně řešit hydroizolaci složitých střech a náročných detailů je SikaRoof® MTC. Tekuté hydroizolace Sikalastic na bázi polyuretanu jsou moderním a vysoce technologicky vyspělým řešením. Mezi základní vlastnosti patří provedení hydroizolace bez spár, pružnost a pevnost systému, schopnost překlenout trhliny a paropropustnost. Materiál není třeba před aplikací míchat a nanáší se přímo na plochu. Na první pohled se jeví vyšší materiálové náklady, ale při započítání nákladů na aplikaci, logistiku a dodatečné náklady spojené s aplikaci jsou reálné náklady nižší. Hlavně, pokud se jedná o střechy s mnoha detaily, napojení klimatizace, technologie, střešních oken apod.
SikaRoof MTC Systém, obsahuje unikátní technologii spuštění vytvrzení díky vzdušné vlhkosti. MTC – Moisture Triggered Chemistry – Vytvrzení spuštěné vlhkostí nevyžaduje pro vytvrzování další vlhkost. Po prvotním kontaktuse vzdušnou vlhkostí je již reakce nastartována a samovolně pokračuje. Materiály jsou schopny vytvrzení v širokém rozsahu klimatických podmínek, včetně extrémních teplot, vlhkosti apod. Při vytvrzení není produkován CO2, který při nadměrném množství vlhkosti způsobuje vznik bublin v materiálu. Jedná se vlastně o vytvoření fóliové hydroizolace pomocí chemické reakce přímo na střeše bez nutnosti řezání, vzniku prořezů, přesahů a svarů. Systémy je možno již těsně po aplikaci vystavit působení vody bez rizika ztráty těsnosti nebo rozplavení materiálu. Nehrozí problémy při náhlém dešti nebo při neopatrné manipulaci s kapalinami.
Výhodou je aplikace za studena, při nanášení není třeba horkovzdušné pistole nebo hořáku. Značně je tak omezeno riziko vzniku požáru, i proto je tato technologie vhodná do míst se zvýšeným požárním rizikem, jako jsou čerpací stanice a petrochemický průmysl, kde může být aplikace prováděna bez nákladných opatření. S tím souvisí i nehořlavost materiálu při dlouhém vystavení účinkům tepla a plamene. Systém skladby je založen na základním nátěru vyztuženém pomocí netkané skelné textilie a finálního nátěru použitého dle zatížení. Výztužná tkanina je snadno tvarovatelná a dokonale se přizpůsobí všem detailům. Systém SikaRoof® MTC má několik nesporných výhod. Výsledná hydroizolační vrstva je kompaktní bez jakýchkoliv spojů, která bývají často kritickým místem. Překlenuje trhliny, je pružná, pevná a dá se aplikovat na jakýkoliv podklad, což je výhodou zejména při rekonstrukcích. Aplikace je bezpečná na běžně používaných materiálech pro střechy, jako jsou kovy, asfaltové pásy apod. Nátěr lze aplikovat i na beton, PUR izolace nebo dřevovláknité materiály. Pro aplikaci není třeba jakékoliv složité vybavení a aplikátor si vystačí s válečkem a štětcem pro zpracování detailů. Při jakémkoliv mechanickém poškození se dá velmi jednoduše opravit další vrstvou. Proto je tento materiál v současné době tím nejvhodnějším, co na složité aplikace a detaily lze najít na našem trhu. Tento systém poskytuje velký potenciál do budoucna jak pro rekonstrukce, tak použití v novostavbách. Je přizpůsoben přímo pro aplikace na střechy, díky němu jsme již dnes schopni bezpečně řešit složité tvary střech a důmyslné detaily. Architekti, projektanti a investoři mají možnost opravdu bezpečně vyřešit hydroizolaci střechy jako po stránce estetické, tak funkční.
podle podkladů společnosti Sika
www.sika.cz
Projekt byl publikován v časopise Stavba č. 3 XXI (2014), s. 54-55
Stavba č. 3/ 2014
Základní informace o objektu
Kategorie
Komerční stavby
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

5. 6. 2023 16:30:04
Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy
Dobrý den, někde jsem četl, že parapety musí být vysoké 90 cm. V podkroví ale určitě tak vysoký není. Jak je možné, že to takto architekti nevědí a že to stavební úřad zkolaudoval?
31. 5. 2023 19:54:12
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
Mně by se nejvíc líbil návrh týmu 15. Fasáda svou tektonikou i barevností perfektně zapadá mezi původní stavby a přitom je nekopíruje. Navíc krásně otevírá "vnitrobloky", které jsou vlastně náměstími. Tým 11 má na první pohled velmi atraktivní fasádu se zámecky působícími vstupními oblouky, ale právě ty ve mě vyvolávají spíš pocit "tady už je to naše", než "pojď dál". A stejné je to u průchodů do vnitrobloků - nejsou to ulice.
31. 5. 2023 19:33:03
Re: Studenti architektury představí vizi Česka na výstavě CZ2
Studentská představa, že cyklistika plnohodnotně nahradí automobilovou dopravu, je naivní. Na kole nerozvezete děti do škol, nepřivezete nákup, nedojedete čistý v každém počasí. A to ještě nemluvím o rychlosti, která je zejména mimo centra měst nesrovnatelná.
31. 5. 2023 07:18:08
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
... ilustrační foto ?
30. 5. 2023 14:49:13
Re: Byt výtvarnice a architekta
Byt je krásně rozvolněný, nicméně stále nechápu, jak je možné, že zde není dodržena norma ohledně nepřípustnosti přímého vstupu z kuchyně / obytné místnosti na WC. Tento precedens mne trápí, protože pokud projekt byl předložen na stavební úřad a vyjádřila se němu i Hygienická stanice, pak něco není v pořádku.....
25. 5. 2023 19:47:02
Re: Rozšíření kanceláří Price f(x)
Zaujaly mě ty "černě přestříkané technologické rozvody". Jaké technologie se tím myslí? Copak nemají rozvody podle druhu média z bezpečnostních důvodů svou předepsanou barvu?
25. 5. 2023 18:31:36
Re: Rezidence nad zatopeným lomem
Nádhera.
8. 5. 2023 18:56:36
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Proč ve většině nových dispozic architekti ignorují požadavek, aby WC nebylo přímo přístupné z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel? Jinak hezké, hlavně jak je to barevné.
5. 5. 2023 11:38:19
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Vypadá to úžasně! Mohu se k Vám pozvat na kávu a prohlídku rekonstruovaného bytu? Moc děkuji a těším se Karel Klátil 777979743 karel.klatil@flexibau.cz
27. 4. 2023 20:00:04
Re: Rekonstrukce stodoly v Pošumaví
Tak tohle se mi opravdu líbí. Taková obytná/neobytná stodola/nestodola. Paráda.
27. 4. 2023 19:15:46
Re: Re: Rozhledna Vysoké Pole.
Tak zkuste žít v jeskyni. A běda, jestli někde vyšlapete pěšinku.
27. 4. 2023 19:08:53
Re: Zlínská zrcadla
Pěkné instalace pro lidi, ale kolik ptáků už se o ta zrcadla zabilo? Nebo je ten povrch pro ptáky nějak zviditelněn?
24. 4. 2023 11:27:21
Re: Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další...
...stejně jako kdysi nepotřebovala Praha Národní divadlo... Stavby pro kulturu de facto nejsou zapotřebí nikdy, člověk se obrazů nebo hudby nenají, přece, není-liž pravda?
22. 4. 2023 13:59:36
Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další kro...
Pokládám od počátku tento plán za nesmírné plýtvání veřejnými prostředky a v souvislosti se současnou fiskální situací státu i podnikatelských kruhů v MS kraji ze vrcholně nezodpovědné jednání primátora a jeho nohsledů, zejména paní Bajgarové. Koncertní sál Ostrava nepotřebuje. Pro Tomáše Macuru to má být jen jeden z hlavních pomníků jeho mocenského megalomanského působení ve vedení Magistrátu. Podobně jako Andrej Babiš, i Macura finanční stránku města řídí jak svoji privátní firmu. Najde se nějaký dobrý spolek, který tohoto odiozního politického podivína požene k hmotné odpovědnosti?
19. 4. 2023 00:10:45
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Vylepšování krajiny rozhlednami je zcela nevhodná záležitost. Příroda je dokonalá bez našich zásahů. Navíc je to skutečně nevkusné,
18. 4. 2023 22:46:43
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Pro mě je to nádhera. Těším se na návštěvu a gratuluji!
16. 4. 2023 18:25:26
Re: Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci.
Adresa: Muchova 267, 403 39 Chlumec
13. 4. 2023 18:14:08
Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci
jedná se o obec Chlumec na jihu Čech, nebo o Chlumec nad Cidlinou, či nějaký jiný Chlumec ?
11. 4. 2023 17:37:36
Re: Dětská léčebna v Ostrově u Macochy
Architektura je subjektivní věc, takže bez obalu: nic podobně depresivního jsem dlouho neviděla. A modlím se, aby mé děti neměly nikdy žádné dýchací potíže.
6. 4. 2023 17:41:39
Re: Spiegelbaude (Zrcadlovka)
\skla se přelepují speciálními páskami, jinak ano, mrtví ptáci po nárazu padají na zem. Třeba zavolat Českou společnost Ornitologickou, nejlépe Lukáše Viktoru.