Jindřich Traugott: Wrshowitz Wohnung

Jindřich Traugott: Wrshowitz Wohnung

(12. 2. 2014) 3. místo studentské soutěže Ještěd f kleci#11

 
 
 
 

Jindřich Traugott: Wrshowitz Wohnung

3. místo studentské soutěže Ještěd f kleci#11atelier
Ing.arch.akad.arch.Jana Hendrycha a Ing.arch.Ing.Jiřího Janďourka

Příliš často se díváme z výšky (nejen na město)

Když se řekne Krymská, většina z nás si vybaví limonádu Club-Mate a kola bez přehazovačky. Nenechme se mýlit, tyto příznaky mají svůj původ v něčem podstatnějším, říkejme tomu městské sousedství. Zdejší obyvatelé si uvědomují místo, ve kterém žijí. Vědí o sobě. Tyto společenské skutečnosti si zaslouží nacházet svůj otisk v architektuře.

Místní louka se těší silnému veřejnému sentimentu a často se stává dějištěm rozličných akcí. Osamělý dům, který stojí jako totem v cípu louky, ji objímá do své mlčící náruče a propůjčuje jí zvláštní bezprizornost. Snad proto je tak oblíbená, protože nikomu nepatří. Náměstí či park by ji stěží mohli nahradit. Návrh navazuje na tuto křehkou atmosféru. V pozadí dorůstá uliční fronta. Náruč se rozkošatí vysazenými stromy. Odnaproti se novostavba zatváří svými pavlačemi málem rybářsky. Mezi dřevěnými lamelami v parteru tušíme náměstí. Ještě krok a lamely nás uzavřou do vnitřního světa surreálné kavárny. Z ochozu máme náměstí jako na dlani. Když do něj sestoupíme, spatříme dům, jak hledí do tváře devatenáctého století s konvencí a noblesou. Takto se dům proměňuje podle toho, hledíme-li na něj zvenku, nebo zevnitř, zboku, nebo zpříma, z ulice, z náměstí, nebo z louky. Mísí v sobě různé nálady. Ambicí je určitý druh přítomnosti.

Vnitřní struktura domu má také svou společenskou motivaci. Typologický hybrid žehličky a pavlačáku vytváří prostředí, ve kterém se potkávají různí lidé. Rostoucí hloubka dispozice vytváří škálu bytů nestejných standardů a velikostí, zatímco pavlač je místem potkávání, možná i setkání.

zdroj: Ještěd F Kleci
ještěd F kleci
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz