Jurkovičova rozhledna V Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna V Rožnově pod Radhoštěm

(25. 10. 2011) Meziříčský architekt Antonín Závada (ARSTAV ateliér & stavitelství) se myšlenkou stavby rozhledny podle náčrtu Dušana Jurkoviče zabýval 35 let. Jednatřicet metrů vysoká rozhledna bude stát na Karlově kopci nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě. Nový turistický cíl podle návrhu slavného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1896 by měl být hotov do konce letošního roku. Unikátní dřevěná cca 30 metrů vysoká věž se staví ze dřeva, které je více než 100 let staré. Průřezy, délky trámů i zdobení jsou velmi nestandardní a proto se vše musí dělat ručně. Ochoz bude asi ve 28 metrové výšce a bude z něj nádherný výhled na Radhošť, do centra města a na Hradisko, kde stával strážní hrad.

 
 
 
 

Jurkovičova rozhledna V Rožnově pod Radhoštěm

Meziříčský architekt Antonín Závada (ARSTAV ateliér & stavitelství) se myšlenkou stavby rozhledny podle náčrtu Dušana Jurkoviče zabýval 35 let. Jednatřicet metrů vysoká rozhledna bude stát na Karlově kopci nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě. Nový turistický cíl podle návrhu slavného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1896 by měl být hotov do konce letošního roku. Unikátní dřevěná cca 30 metrů vysoká věž se staví ze dřeva, které je více než 100 let staré. Průřezy, délky trámů i zdobení jsou velmi nestandardní a proto se vše musí dělat ručně. Ochoz bude asi ve 28 metrové výšce a bude z něj nádherný výhled na Radhošť, do centra města a na Hradisko, kde stával strážní hrad.


Stavba Jurkovičovy rozhledny v Rožnově spěje do finále
Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) 21. října (ČTK) - Stavba Jurkovičovy rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku spěje do finále. Nový turistický cíl podle návrhu slavného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1896 by měl být hotov do konce letošního roku. Investice do rozhledny vysoké 18 metrů přesáhla deset milionů korun. Převážnou část peněz radnice získala z evropských fondů a nadace. ČTK to řekl mluvčí radnice Tomáš Gross.

Hlavním cílem Rožnova pod Radhoštěm bylo zatraktivnit město i celý mikroregion a přilákat více turistů či obdivovatelů Jurkovičova architektonického stylu. Rozhledna vyrůstá na Karlově kopci nad Valašskou dědinou, která tvoří jeden z celků skanzenu Valašského muzea v přírodě.

Pro připomínku budoucím generacím o dění v Rožnově pod Radhoštěm v letošním roce radnice uložila do kopule střechy rozhledny několik věcí. "V tubusu je láhev valašské slivovice, informace o historii plánů stavby rozhledny, seznam členů zastupitelstva města a aktuální vydání Spektra Rožnovska," vyjmenoval Gross.

"Předpokládám, že dříve než za sto let se do tubusu nikdo nepodívá. Na naše následovníky tak tedy čeká příjemné překvapení,"
řekl místostarosta Alois Vychodil.

Jukovičova rozhledna přivítá první návštěvníky před začátkem letní sezony 2012. Jedinečný Jurkovičův styl lidé mohou obdivovat také například na Pustevnách nedaleko Radhoště, kde jsou stavby Libušín a Maměnka. Ve Zlínském kraji jsou stavby projektované Jurkovičem k vidění také v lázeňském městě Luhačovice.

Doplněno Stavbaweb:
Fotografie ze stavby
naleznete na stránkách prováděcí firmy Commodum zde.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz