Kanceláře pro FEG

Kanceláře pro FEG

Praha 2

(14. 10. 2020) Studio Perspektiv

   
 
 
 
 

Kanceláře pro FEG

Na podzim byl v centru Prahy dokončen projekt kanceláří o výměře 7300 m2 pro největšího středoevropského provozovatele kurzových sázek, společnost Fortuna Entertainment Group. Hlavním úkolem bylo vytvořit agilní prostředí pro zaměstnance a současně zastřešit odlišné divize firmy na jednom místě.
Architekti se rozhodli maximálně využít prostor a navrhnout kanceláře, jejichž hlavním znakem je jednoduchost, udržitelnost a efektivní využití prostoru. Důraz kladli na maximalizaci tvůrčího potenciálu a vytvoření ideálních podmínek pro podpoření komunity s odkazem na principy agile pracoviště. 


Prostory společnosti FEG se nachází ve čtyřech patrech kancelářského komplexu Churchill II. s výhledem na historické panorama Prahy. Hlavní komunikační osu tu tvoří bílé kovové schodiště, které umožňuje volný pohyb zaměstnanců napříč firmou. „Původním kancelářím chyběla otevřenost, schodiště dodává prostoru vzdušnost, usnadňuje interakci a mobilitu,“ říkají Ján Antal a Martin Stára. 

Uvítání se návštěvníkovi dostává v nejvyšším patře. Kruhová recepce, odkazující na logo společnosti, je doplněna o zákoutí ke sjednávání schůzek i prostorem pro nerušenou práci. „Jedním z principů agile prostředí je i koncept well being. Jedná se o komplexní soubor prvků, který zahrnuje dynamické a rozmanité pracovní prostředí, ergonomii, akustiku či zeleň v prostoru,“ dodává Antal. Díky dodržení i těchto pravidel se kanceláře mohou pyšnit certifikací WELL Building Standard™. 

Komfort zaměstnanců zajišťuje kavárna s profesionálním vybavením a baristou. „Interní kavárna je magnet a svorník firmy. Lidé se zde přirozeně setkávají a je místem, které tvoří srdce společnosti,“ dodává Jaromír Štolfa, senior consultant, který byl zodpovědný za realizaci kanceláří ze strany klienta. Kávu si je možné vychutnat na terase se vzrostlou zelení a výhledem na Pražský hrad. Zaměstnanci mají možnost odreagovat se a vybrat si z nabídky aktivit, které prostory nabízejí. K dispozici je herna s kulečníkem či herní konzole, aktivní sportovní nadšence potěší fitness, doplněné o vzpěračskou zónu a TRX.

Pro více než 700 zaměstnanců 28 národností bylo vytvořeno flexibilní sdílené pracovní prostředí. Ve zkratce je počet pracovních stolů nižší než počet zaměstnanců. Těm se ale naskýtá možnost využívat různorodá pracoviště jako například tichou zónu, phoneboothy, hot desky, focus roomy či scrum roomy, koncipované pro interaktivní a dynamické formáty týmových diskusí. Samozřejmostí jsou také zasedací místnosti odlišných velikostí nebo prostory pro eventy a školení.  

Autoři kladli důraz na efektivnost a účelnost interiéru. „Investor preferoval utilitární design s požadavkem na vysoký standard prvků, přesto se nám do prostoru podařilo dodat svěží atmosféru pomocí barev a grafiky,“ komentuje návrh Antal se Stárou. Ve společenských prostorách hrají prim kvalitní materiály, které odolají podmínkám každodenního provozu. Poznávacím znakem je vizuální jednoduchost a čistota, neutrální paleta klíčových elementů kontrastuje s barevností nábytku a výrazných ilustrací. 

Dynamická sportovní tematika se objevuje napříč prostory a současně tak odráží firemní kulturu. „Architekti si poradili s umístěním dvou vizuálně odlišných identit, kdy jedna odkazuje na korporátní značku FEG a druhá na tradiční lokální Fortunu,“ dodáva Štolfa. Spojujícím prvkem je motiv prožitku člověka při sportu a sázení. Vytvoření autorských ilustrací se osvědčilo jako ideální prostředek k vyjádření identity a dynamiky společnosti. 

Udržitelnost a propojení technologií byly u návrhu základními pilíři: Prostoru dominují recyklované, přírodní či vysoce kvalitní materiály, jež mají odolat každodennímu náporu spojenému s provozem a zároveň eliminovat vytváření odpadu. Na pracovišti se objevují koberce od firmy Interface, která je vyrábí ze zbytků kobercových dílů. Desky barů, kuchyňských linek a dalších prvků byly vyrobeny z materiálu terazzo, jež pochází z odpadu, který generuje výroba velkoformátových desek. Sedáky židlí a akustické obklady vznikly z recyklovaných PET lahví. „Na udržitelnost také dbají integrované technologie. Dokážou odhadnout, kdy je potřeba v místnosti zhasnout či regulovat vzduchotechniku, a tím šetřit energii,“ vysvětluje Antal. Usnadnění komunikace je zajištěno implementací Surface Hubu a Teams od MS napříč firmou. Propojení přes plátna a projektory je součástí většiny kanceláří a zabezpečuje hladký průběh meetingů či konferencí.

Autor: Perspektiv – Ing. arch. Ján Antal, Ing. arch. Martin Stára; spolupráce Ing. arch. Eva Schilhart Faberová, Ing. arch. Barbora Babocká, Ing. arch. Vojtěch Hasalík, Ing. arch. Barbora Janíková
Ilustrace a grafické práce: Adam Mihalov
Prostorové květináče: The Greenest Company
Plocha: 7300 m2

Tisková zpráva 
Foto: Studio Flusser

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz