Kaplička Čtyř svatých

Kaplička Čtyř svatých

Sobětuchy, Pardubický kraj

(22. 12. 2021) Kamil Měrka

   
 
 
 
 

Kaplička Čtyř svatých

Polní cestu ze Sobětuch do Rabštejnské Lhoty lemuje mladé stromořadí, výhled na Železné hory je kolorován sluncem zapadajícím za věží kostelíka v údolí. Nad hlavou krouží poslední větroně před návratem na blízké letiště, využívané rovněž vojskem pro seskoky parašutistů. Mezi místními je tato stezka nazývána Perným kopcem – Perňákem.


Záměr obce vybudovat tu drobný sakrální objekt, zaznamenaný v územním plánu prostým křížkem, získal konkrétní formu. Prolnutím dvou prostorových křížů vznikl jednoduchý objekt se čtyřmi výklenky. Kontext místa určil zasvěcení kaple čtyřem patronům. Zastoupeni jsou stylizovanými symboly orientovanými na všechny světové strany. Česká země: Svatý Václav – Svatováclavská koruna; letiště a vojsko: archanděl Michael – meč; pole a zemědělci: Svatý Isidor – rýč; cyklisté a výletníci: Svatý Kryštof – poutnická hůl.

Konstrukčně je kaplička řešena jako svařenec cortenových plechů tloušťky 20 mm, pod kterým je umístěna nerezová schránka obsahující vzkaz budoucím generacím od dětí a vedení obce. Kapličku doplňuje lavička se štítkem stručně popisujícím použitou symboliku.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.9332412
15.7639661
Kaplička Čtyř svatých

Kaplička Čtyř svatých
Sobětuchy, Pardubický kraj

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz