Karlovarský kraj vybral studii přestavby keramické školy

Karlovarský kraj vybral studii přestavby keramické školy

(26. 6. 2020) Keramická škola bude přestavěna podle návrhu studia Petra Hájek Architekti

   
 
 
 
 

Karlovarský kraj vybral studii přestavby keramické školy

(ČTK) - Karlovarský kraj vybral studii na přestavbu budovy Střední odborné průmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech. Ze tří návrhů architektonických kanceláří vybrala odborná skupina jeden, který zachová část historické budovy. Na základě vítězné studie bude kraj připravovat projekt, který ukáže přesné náklady na přestavbu školy, řekl novinářům hejtman Petr Kubis (ANO). Návrh ještě musí schválit zastupitelstvo.

Odborná porota na vybrané studii ocenila zejména to, že citlivě přistupuje k historické budově školy a navrhuje její rekonstrukci, uvedla vedoucí oddělení územního plánování krajského úřadu Jana Kaválková. "Určitým kompromisem byl návrh demolice obytného objektu, další části historického objektu. Tento odvážný návrh přinesl obrovskou výhodu, že bude možné velmi dobře zorganizovat výstavbu v průběhu výuky. Takže tento návrh nejméně zasahuje do výuky, která tam musí probíhat po celou dobu výstavby," řekla Kaválková.

Místo části historického objektu, který studie navrhuje zbourat, se postaví moderní novostavba ve tvaru L, kde vznikne i otevřený prostor, uvedla Kaválková. Nová budova bude podle návrhu čtyřpodlažní s jedním podzemním patrem a její plášť bude skleněný. Studie počítá v objektu i s komunitní centrem nebo aulou. Škola by díky nové budově mohla ušetřit i na provozních nákladech.

Na projektovou dokumentaci vedení kraje vyčlenilo 40 milionů korun, z toho 30 milionů se bude investovat v příštím roce a dalších deset milionů v roce následujícím, uvedl hejtman. Náklady na rekonstrukci školy se odhadují na 600 milionů korun.

Keramická škola již přes dva roky funguje v provizorních podmínkách a její kapacita i každodenní činnosti jsou významně omezeny. Situací školy se kraj zabývá od roku 2017, kdy se ukázalo, že statika části budovy je významně narušená. Od té doby se vyučuje v provizoriu ve zbývajících částech školy.

Doplněno Stavbaweb:
Jednotlivé studie keramické školy najdete na těchto odkazech:
STUDIE Petr Hájek ARCHITEKTI
STUDIE Škarda architekti
STUDIE Pelčák a partner architekti, s. r. o.

Více informací o Střední uměleckoprůmyslové škole – tzv. "Keramické škole" i o soutěži najdete na stránkách kamkv.cz..

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz