Kavárna Káva s párou

Kavárna Káva s párou

Jarošova 165/32, 412 01 Litoměřice

(22. 11. 2016) Kavárna v Litoměřicích získala ocenění pohádkové nádraží.

   
 
 
 
 

Kavárna Káva s párou

(ČTK) - Pohádkové nádraží je název ocenění, které nyní získala litoměřická kavárna. Nachází se totiž v objektu bývalého nádraží, jehož atmosférou se majitelé zcela nechali pohltit. Vznikl tak podnik v prvorepublikovém stylu s lokomotivou před okny a modelovou železnicí na zahradě.

Soutěž, jejímž cílem je upozornit na zajímavé nádražní budovy, pořádá Asociace Entente Florale CZ. "Určitě je to pro nás zadostiučinění, ohodnocení naší práce. Věříme, že to k nám přivede další zákazníky," řekl ČTK majitel Miroslav Plíhal.

Podnik Káva s párou se otevřel před dvěma lety. Sál pro 50 lidí vznikl z bývalé nádražní restaurace, káva se podává i v někdejší čekárně a výdejně lístků. Ty dostanou hosté i dnes. "K účtence přikládáme klasickou kartonovou jízdenku s vyraženým datem, říkáme jí zpáteční, aby se k nám hosté vrátili zpět," vysvětlil Plíhal.

Přestože není kavárna v historickém centru, ale pod náměstím u Labe, své zákazníky si našla. "Lidé chodí na zákusek po procházce u řeky, ale někteří se už naučili i na výběrovou kávu nebo sklenku vína," uvedl Plíhal. Dorty připravují podle vlastních receptů, k čerstvé kávě dodají i příběh zapomenutého nádraží, které bylo několikrát pod vodou.

První pravidelný vlak přijel do Litoměřic v roce 1874. Tehdejší Rakouská severozápadní dráha musela v Litoměřicích překonat složitou stavební situaci uvnitř městské zástavby, kterou se podařilo vyřešit stavbou tunelu. A právě nedaleko ústí tunelu, vedle kaple sv. Jana Křtitele, stojí původní litoměřické nádraží, které svému účelu sloužilo do roku 1957, kdy byla trať přeložena blíže k řece.

Na někdejším peróně nyní stojí parní lokomotiva, osvětlení zajišťují repliky původních nádražních lamp a na zdech visí historické fotografie nejen litoměřického nádraží a staré železniční mapy. "Vybavení tvoří také věrné repliky prvorepublikových kousků a třeba nožičky u stolků jsou svařované z kolejnic," uvedl majitel. Na zahradě je modelová železnice s dominantami Litoměřic a lanovkou.

Nabídku teď v kavárně rozšířili o slané koláče a toasty. Vyhlášený je prý ale cheesecake. Do budoucna o rozšiřování jídelního lístku o obědové menu neuvažují, ale investovat budou do ubytování. Už teď je k pronájmu na někdejším nádraží šest bytů a další dva by mohly vzniknout na půdě.
zdroj foto: Kavárna Kafe s párou

Doplněno Stavbaweb:
Ocenění pohádkové nádraží si ještě odnesla nádraží Nová Paka - město a nádraží v Rovensku pod Troskami.
Titul nejkrásnější nádraží letos získalo nádraží Mimoň na Českolipsku.

Kavárna Káva s párou

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
50.5315591
14.1312372
Kavárna Káva s párou

Kavárna Káva s párou
Jarošova 165/32
412 01 Litoměřice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz