Kavárna v Noutonicích

Kavárna v Noutonicích

Noutonice

(12. 1. 2022) Objektor Architekti

   
 
 
 
 

Kavárna v Noutonicích

Severozápadně od Prahy se nachází mnoho obcí, které se postupně začínají probouzet k životu. Jednou z nich jsou Noutonice. Blízkost hradu Okoř, romantická krajina, ale i dostupnost Prahy jsou výborné výchozí podmínky, jak do obce přitáhnout nové obyvatele i turisty. Investor v okolí dlouhodobě postrádal podnik, kde by se dalo neformálně posedět, příjemně se občerstvit, zastavit na skleničku. Dnes je provozovatelem kavárny U Žlabu, která je první vlaštovkou pestré architektonické budoucnosti obce.


Adaptace historické budovy statku na kavárnu s dvorem navazuje na přilehlý jezdecký areál. Hlavní děj se odehrává za vraty, kde poloveřejný prostor supluje roli nefunkční návsi. Dvůr je vytyčen žulovou dlažbou, v jejím těžišti je zasazena vzrostlá lípa, kolem které se odehrává neformální život kavárny. To vše na pozadí koňských stájí, které dokreslují atmosféru venkovského stavení.

Vnitřní dispozice nedoznala mnoha změn. Přibyla hmota zázemí pro zaměstnance, které se do stávajícího domu již nevešla. Tektonicky působivé prostory jsme očistili od nánosů času. Ten se do nich pomalu vrací postupným zabydlováním interiéru. Důležitým prvkem pro obsluhu dvora byl návrh nového otvoru výdejního okna. Při zahájení stavebních prací se zjistilo, že toto okno už na místě historicky bylo. Asi je vše, jak má být.
 
Investor nás vyzval také ke spolupráci na revitalizaci jezdeckého areálu a dalších stavebních záměrů.

Autorská zpráva
Foto: alex shoots buildings

Autoři: Objektor Architekti – Tereza Scheibová, Václav Šuba, Jakub Červenka
Řešená plocha: 1200 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

 
 
 
 
50.1655053
14.2804028
Kavárna v Noutonicích

Kavárna v Noutonicích
Noutonice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz