Kříž v krajině

Kříž v krajině

(14. 10. 2010) Kříž od architekta Ivo Pavlíka stojí na místě křížení tří bývalých cest vedoucích do obcí Dukovany, Horní Dubňany a Heřmanice, která stejně jako cesty a jejich křížení, zanikla s výstavbou jaderné elektrárny.

 
 
 
 

Kříž v krajině

Kříž od architekta Ivo Pavlíka stojí na místě křížení tří bývalých cest vedoucích do obcí Dukovany, Horní Dubňany a Heřmanice, která stejně jako cesty a jejich křížení, zanikla s výstavbou jaderné elektrárny.

Idea kříže-brány

Jedná se o návrat kříže do krajiny, místo, kde vždy byl. Kříž je součástí brány, která v sobě nese jeho význam a novou symboliku - je pomyslnou hranicí mezi životem a smrtí. Je směřována východ-západ. Průchod branou znamená dostat se na "druhou stranu", kde můžeme přemýšlet..., být rozptýleni přímo do krajiny. Nejedná se tedy o jakousi ohraničenou rozptylovou loučku, ale primárně o akt průchodu branou. Skrze bránu není přímo vidět díky stromu.
Brána souvisí se hřbitovem, je napojena na cestu od hřbitova, která tam vždy vedla. Za branou však žádná cesta není?

Stěny a překlad brány byly vylity z betonu do bednění z balíků slámy, které budou 10.1.2010 v 1 hodinu odpoledne zapáleny. Oheň spálí slámové bednění, zabarví a odhalí strukturu stěn, vznikne popel. Pálení slámy budou přítomni hasiči, kteří budou vodou chránit strom. Východní strana stěny, která vytvářís překladem kříž, bude vyzlacena plátkovýmzlatem, tím bude kříž zvýrazněn. Na spodní straně překladu bude vyzlacen ornament.

Historie místa

Místo bývalé křižovatky cest, na kopci. Název je U kamenného kříže. Kamenný kříž zde byl od roku 1818 do roku 2005, kdy byl přemístěn do obce. Předtím zde byl kříž, asi dřevěný, lze soudit podle dochovaných map z roku 1768. V pravěké době, ve středním a mladším paleolitu se zde nacházela stanice, o čemž svědčí nálezy pravěkých nástrojů.


Mapu, obrázky, video a další informace naleznete na stránkách autora:
www.ivopavlik.cz

  

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz