Křižíkův pavilon D na pražském Výstavišti bude opraven

Křižíkův pavilon D na pražském Výstavišti bude opraven

(18. 3. 2020) Autorem rekonstrukce parteru Křižíkových pavilónů je ateliér SOA

   
 
 
 
 

Křižíkův pavilon D na pražském Výstavišti bude opraven

(ČTK) - Zchátralý Křižíkův pavilon D na pražském Výstavišti v Praze 7 bude opraven. Práce vyjdou na zhruba 54,8 milionu korun. Pražští radní v pondělí 16. března schválili smlouvu mezi městem a jeho firmou Výstaviště Praha, na jejímž základě společnost opravy zajistí. Novinářům to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Oprava má být hotova do konce června příštího roku. Následně město opraví zbylé tři pavilony. Magistrát na Výstavišti plánuje také dostavbu repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce a zahájilo opravu restaurace Bohemia.

"Jde o poměrně důležitou investiční akci. Ty pavilony jsou v naprosto neuspokojivém technickém stavu a my je chceme co nejrychleji zrekonstruovat tak, abychom i po dobu rekonstrukce Průmyslového paláce mohli na Výstavišti zachovat výstavní a obchodní činnost,"
řekl Vyhnánek.

Jako první byl pro rekonstrukci vybrán zmíněný pavilonu D. Vyměněna bude fasáda, technologického vybavení a kompletně opraveno bude zázemí pro návštěvníky. Zlepší se také zateplení, což sníží provozní náklady.

Křižíkovy pavilony byly postaveny v roce 1991 při příležitosti Všeobecné československé výstavy. Jejich součástí je kryté auditorium s kapacitou téměř 3000 diváků.

Výstaviště Praha loni investovalo do úprav areálu více než 130 milionů. Ve spodní části vznikla nová sportoviště a areál se propojil se Stromovkou. Otevřely se také opravené restaurace, vzniká gastropavilon a byla dokončena první část oprav Křižíkovy fontány. Letos je v plánu kromě Křižíkových pavilonů také oprava divadla Spirála a začít má dostavba Průmyslového paláce. Rekonstruována je restaurace Bohemia, kde opravy skončí do konce příštího roku.

Výstaviště bylo postaveno v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Velké škody v areálu napáchala povodeň v roce 2002, v roce 2008 vyhořelo levé křídlo Průmyslového paláce. Firma Výstaviště Praha vznikla v roce 2015 poté, co město vypovědělo smlouvu na pronájem areálu s firmou Incheba.

Doplněno Stavbaweb:
Křižíkův pavilon D se nachází v dolní části areálu. Jedná se o jeden ze čtyř multifunkčních prostor, které stavebně uzavírají prostor Křižíkovy fontány. Z toho pavilon D o velikosti 844 m2.
Pavilon lze využít na pořádání výstav, konferencí, seminářů, koncertů, sportovních akcí, společenských akcí, filmových natáčení apod.
Projekt na stránkách autorů, ateliéru SOA, najdete ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

19. 3. 2020 08:43:53. Re: Křižíkův pavilon D na pražském Výstavišti bude opraven. Karel Doubner ing. arch. ČKA 0078

  Autorem návrhu Křižíkových pavilónů je Michal Brix.
Koncepce: Je nutné navrhnout a realizovat napojení výstaviště na městský okruh a zajištěno parkování pro cca 1000 aut, vše je marnost.

19. 3. 2020 11:35:32. Re: Re: Křižíkův pavilon D na pražském Výstavišti bude opraven. Redakce

  Děkujeme za doplnění jména autora.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz