Kladenské divadlo je po pěti letech znovu otevřené

Kladenské divadlo je po pěti letech znovu otevřené

Divadelní ulice 1702, 272 01 Kladno

(11. 4. 2016) Opravu provázely komplikace s tendrem i stavební firmou.

   
 
 
 
 

Kladenské divadlo je po pěti letech znovu otevřené

(ČTK) - Kladenské divadlo je po pěti letech znovu oficiálně otevřené. Opravu provázely komplikace s tendrem i stavební firmou. Rekonstrukce stála zhruba 160 milionů korun, z nich většinu pokryla evropská dotace. Dalších zhruba 15 milionů stálo vybavení. První premiéru, komedii Tlusté prase od amerického dramatika Neila LaButeho, divadlo uvede 16. dubna. Rekonstrukci navrhoval architekt David Vávra.

"Všechny kompromisy byly k lepšímu, což se málokdy stává,"
řekl na dnešním slavnostním ukončením projektu Vávra. Jedním z cílů rekonstrukce byl podle něj pohodlnější sál, byl zvýšen sklon hlediště, aby diváci lépe viděli. Přibyly další scény, a to malá u zkušebny, další v nové kavárně a třetí zvenčí budovy. Kavárna bude přístupná veřejnosti i přes den a bude v ní umístěna obrazovka, která bude nepřetržitě snímat jeviště.

Velkou proměnou prošlo i zázemí divadla včetně strojovny, kotelny, výtahů a novinkou jsou prádelna a žehlírna. "Je tady spousta výkrytů, které předtím divadlo nemělo, takže to umožňuje v rámci inscenací větší flexibilitu," doplnila ředitelka kladenského divadla Blanka Bendlová.

Budova Městského divadla v Kladně byla otevřena 11. května 1912, dokončena byla ale až v roce 1915. Jejími autory jsou architekt Jaroslav Rössler a stavitel Emil Hrabě. Není památkově chráněná, opravu ale architekt a herec Vávra konzultoval s památkáři. Na stropě budovy je naznačená hvězdná obloha včetně souhvězdí a průhledy z hlediště jsou ze spékaného skla a zobrazují pro Kladno typické stavby, například radnici, kostel nebo vápenné pece. "Pro mě to byla velká výzva, ze které má člověk současně lehce obavy," dodal architekt.

Vávra se podílel také například na rekonstrukci pražského Švandova divadla, na Kladensku to byla i stavba Letohrádku Vendula v Horním Bezděkově, který slouží lidem se speciálními potřebami.

Podle kladenského primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) město prostřednictvím právníků vymáhá po firmě, která opravu nedokončila, miliony korun kvůli škodám a nedodělkům, jež v budově zbyly. "Jak to dopadne, nevíme," uvedl primátor. Kvůli tomu, že město muselo vybrat jinou firmu, jen těsno splnilo termín, který byl podmínkou proplacení dotace.

Soubor kladenského divadla by se v příští sezoně měl rozšířit až na 20 členů. Divadlo uvede osm premiér, novou sezonu zahájí 10. září premiéra inscenace Donaha! Bude v ní hrát celý soubor i několik hostů a bude podle primátora adaptována na kladenské prostředí, kdy příběh začne uzavřením ocelárny Poldi.

Do souboru přichází student DAMU Tomáš Hron, Michal Maléř z libereckého divadla F.X.Šaldy, Jana Zenáhlíková, která účinkovala v řadě muzikálů, vrací se zpět Jan Krafka a Zuzana Mixová.

V příští sezoně se diváci mohou těšit také například na Nadaného žáka Stephena Kinga, dále hry Perfect Days, Umřít smíchy nebo Poručíka z Inishmoru. Nadaný žák bude zároveň první premiérou na malé scéně divadla.

Doplněno Stavbaweb:
Informace o historii divadla a zajímavé fotografie najdete ZDE.
Fotogalerii z rekonstrukce divadla najdete na stránkách města Kladno ZDE.Související články:

Rekonstrukce kladenského divadla by měla být hotová v srpnu 12.2.2015
Kladno napodruhé vybralo firmu na opravy městské divadla 27.6.2012
Kladno chce v březnu podruhé vypsat tendr na opravy divadla 14.2.2012
Kladno čeká na evropskou dotaci na rekonstrukci divadla 28.4.2010
Kladenské divadlo ponese rukopis architekta Davida Vávry 28.8.2009

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
50.1441066
14.1062732
Kladenské divadlo je po pěti letech znovu otevřené

Kladenské divadlo je po pěti letech znovu otevřené
Divadelní ulice 1702
272 01 Kladno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz