Knauf Vermiplaster v rezidenci Sacre Coeur

Knauf Vermiplaster v rezidenci Sacre Coeur

(21. 10. 2016) Požární bezpečnost na prvním místě

   
 
 
 
 

Knauf Vermiplaster v rezidenci Sacre Coeur

Prvky pasivní požární ochrany jsou všechny produkty, které chrání konstrukce před působením požáru. Patří mezi ně nejen výrobky z oblasti suché výstavby, jako jsou speciální protipožární desky, ale také požární omítky. Firma Knauf, která patří mezi průkopníky a lídry na trhu požární ochrany, nedávno uvedla na trh požární omítku Vermiplaster, která díky svým vlastnostem nachází velmi široké uplatnění a její popularita každým rokem stoupá, o čemž svědčí řada významných staveb. Jednou z nich je luxusní rezidence Sacre Coeur v Praze.

Vermiplaster a jeho použití
Požární omítka Knauf Vermiplaster je strojní sádrová omítka, která je určena pro požární ochranu ocelových nosníků a stropů, spřažených stropů z trapézového plechu a betonu, dále železobetonových nosných i nenosných stěn, stropů, sloupů a nosníků. Omítka má za úkol v případě požáru zajistit po určitou dobu nosnost konstrukčních prvků. Rozsah požárních odolností se pohybuje od 30 do 120 minut pro ocelové a ocelobetonové spřažené konstrukce a do 180 minut pro železobetonové konstrukce. Mezi výhody Vermiplasteru patří schopnost ochrany tvarově složitých konstrukcí, malá hmotnost, vysoká vydatnost a funkčnost po dobu životnosti stavby bez obnovy a vysoká rychlost nanášení. Materiál po nanesení nepodléhá degradaci a jeho životnost je stanovena dle Evropského technického schválení na maximálně možnou definovanou mez, tj. minimálně na 25 let, tedy prakticky neomezená. Kromě toho, že omítka perfektně přilne k oceli i betonu, nanáší se jednoduše dostupným omítacím strojem PFT G4 se šnekem D4-3.

Patrně nejlogičtější aplikací jsou průmyslové provozy, které je třeba co nejefektivněji zajistit proti požáru a kde hrubý povrch omítky nikoho neruší. Vedlejším vítaným efektem pro podobné provozy je snížení odrazivosti ploch opatřených Vermiplasterem, a tedy výrazné zkrácení doby dozvuku (ozvěny) v prostoru. Vermiplaster nachází také uplatnění při rekonstrukcích budov všeho druhu včetně bytových domů, kde je třeba změnou užívaní buď zvyšovat únosnost stávajících stropů dodatečnými ocelovými prvky, nebo zvýšit požární odolnost stávajících železobetonových stropů. Další častou aplikací jsou obecně veřejné stavby, jako jsou administrativní budovy, sportovní stavby nebo letiště, kde kombinace hrubé protipožární omítky a průhledných, pouze vizuálně dělících podhledů vytváří velmi zajímavé efekty.

Rezidence Sacre Coeur
Rezidence Sacre Coeur 2 se nachází v Praze 5 na Smíchově, v jižním svahu pod rezidenční čtvrtí Hřebenky, v ulici Holečkova. Projekt s půdorysem podkovy a šesti vchody má celkem 6 nadzemních podlaží. Je to moderní místo k životu, plné světla a zajímavých řešení. Vedle loftů zde najdeme hlavně apartmány od velikosti 1+kk až do 6+kk a přímo na střeše penthousy s prostornou terasou a střešní zahradou. Ve dvou podzemních podlažích jsou umístěny sklepy a celkem 109 parkovacích stání. Součástí rezidence jsou i komerční prostory k prodeji či dlouhodobému pronájmu, které se nacházejí v přízemí a jsou vhodné pro kanceláře, prodej výrobků a služeb nebo kavárny. K nemovitosti náleží i terasy a prostorné zděné sklady. Na tomto projektu se uplatnilo několik produktů ze sortimentu Knaufu. Nejen standardní sádrokartonové konstrukce, zejména v podobě podhledů a předsazených stěn, a sádrové omítky MP75, ale také ne tak časté materiály, jako jsou sádrový protipožární nástřik Vermiplaster a cementové desky AQUAPANEL®Outdoor.

Požární ochrana ocelových konstrukcí
Původně byla v projektu rezidence Sacre Coeur ochrana ocelových stropních nosníků a sloupů řešena pomocí obkladů. Ovšem v případech, kdy nosníky konstrukce objektu nejsou vidět a jsou zakryty sádrokartonovými konstrukcemi bez požární odolnosti, bylo výhodné zvolit jako alternativu požární nástřik Knauf Vermiplaster. Hlavní výhodou tohoto řešení byla rychlost realizace, a dokonce i nižší cena, při zajištění stejné požární ochrany nosníků. Vlastní aplikace, tzn. nástřik Vermiplasteru, proběhla v nejméně vhodný čas, tj. v zimních měsících (prosinec až únor). V jednotlivých dnech, podle stavební připravenosti, byla stavba temperována, aby byly zajištěny základní podmínky pro aplikaci. Přes stížené podmínky nástřik proběhl naprosto bez problémů i díky zkušenosti zpracovatelské firmy FIRESI, která byla generálnímu dodavateli doporučena.

Další informace o materiálech na www.knauf.cz

Rezidence Sacre Coeur 2
Investor: SATPO
Hlavní architekt: SCHINDLER SEKO ARCHITECTI, s. r. o.
Generální dodavatel: METROSTAV, a. s.
Zpracovatel materiálů Knauf: FIRESI, s. r. o., STAVOMAK, s. r. o.
Použité materiály Knauf: Vermiplaster, Aquapanel Outdoor, LMP 75

Publikováno v časopise Stavba č. 3/2016, str. 64-65

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

  Výrobci/dodavatelé

Mladoboleslavská 949

190 00 Praha 9-Kbely

Telefon +420 272 110 112

info@knauf.cz

http://www.knauf.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz