Knihovna v Hrádku nad Nisou

Knihovna v Hrádku nad Nisou

Hrádek nad Nisou

(23. 4. 2021) atelier David

   
 
 
 
 

Knihovna v Hrádku nad Nisou

Nová budova knihovny se nachází v městské památkové zóně mezi hřbitovní zdí kostela sv. Bartoloměje a multifunkčním centrem Brána Trojzemí, jehož je součástí a přes které je přístupná. Knihovna uzavírá soubor občanských budov, informačního centra, galerie a kinosálu, se kterými spoluvytváří malé nádvoří. Stojí na místě bývalé pekárny, později výrobní budovy, jejíž měřítko a vzhled neomítnuté cihelné dvoupodlažní stavby s mírnou sedlovou střechou byly určitými limity zadání pro zachování charakteru místa. Proti tomu stály požadavky investora na zachování velikosti knižního fondu. To vedlo architekty ke snaze o co největší využití stavebního pozemku a zároveň k minimalizaci objemu konstrukcí i vnitřního vybavení.


Knihovna má tři podlaží. Rozdělena jsou na hlavní trakt určený pro knižní fond a menší trakt trojúhelníkového půdorysu, kde se nachází schodiště, výtah a zázemí. Nosnou konstrukci tvoří monolitický železobeton, který je z interiéru pohledový, v exponovaných místech doplněný do stěn vtlačenými citáty. Obnažený betonový povrch se tak stává, spolu s tmavě šedými ocelovými prvky zábradlí, hlavním výtvarným prvkem interiéru. Dřevěné části nábytku jsou v barvě třešňového dřeva, které je jednotícím prvkem stávajících budov multifunkčního centra.

V 1. NP se nachází recepční pult, stoly s počítači, skříň na periodika a v neposlední řadě archiv s posuvnými regály. Na stěně archivu je velkoformátová nástěnná grafika, na níž je stylizovaná fotografie stejného místa před demolicí průmyslové stavby. Během archeologického průzkumu zde byly nalezeny zbytky kamenné zdi a kosterní pozůstatky. Pozice a rozsah archeologických nálezů jsou zobrazeny na podlaze u recepčního pultu. Ve 2. a 3.NP jsou jednotlivé oddíly s knihovními regály doplněné o dětský koutek s herními stěnami a místo pro společné čtení.

Fasádu budovy tvoří strhávaná omítka cihlové barvy. Na fasádě štítové stěny orientované do dvora je předstěna vyskládaná z ostře pálených cihel z původní stavby. Cihly jsou zde s různými rozestupy kladeny na výšku stejně jako knihy, mezi vodorovné ocelové plechy. Vznikl tak originální rastr, za nímž se skrývají velká okna i slavnostní noční osvětlení. Skleněný přístřešek v části vstupního nádvoří propojuje vstup do kinosálu a do knihovny. Přispívá ke zlepšení podmínek pro pořádání venkovních kulturních akcí, jako jsou například komorní koncerty vážné hudby.

Tisková zpráva Foto: Roman Sedláček, Jan Jirásko
Knihovna byla oceněna jako nejlepší projekt v soutěži Komunální projekt roku 2019, získala také Cenu Karla Hubáčka 2020 v kategorii Novostavba


Autor a projekt: Ladislav David, Jan Jirásko, Vojtěch Feigl, Jakub Středa; spolupráce Ing. Jan Havránek, Ing. Štejfa 
Dodavatel: První podještědská stavební spol. s r. o.; stavbyvedoucí Ing. Martin Holemý, Lukáš Háva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.8527921
14.8445584
Knihovna v Hrádku nad Nisou

Knihovna v Hrádku nad Nisou
Hrádek nad Nisou

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 4. 2021 16:41:49. Re: Knihovna v Hrádku nad Nisou. Karel Doubner ing. arch. ČKA 0078

24. 6. 2021 12:19:37. Re: Knihovna v Hrádku nad Nisou. BlueBoss

 
 
 
 

23. 4. 2021 16:41:49. Re: Knihovna v Hrádku nad Nisou. Karel Doubner ing. arch. ČKA 0078

  Bravo, takové stavby mi dělají radost!

24. 6. 2021 12:19:37. Re: Knihovna v Hrádku nad Nisou. BlueBoss

  Paráda!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz