Kømen – útulna u balvanového vodopádu

Kømen – útulna u balvanového vodopádu

Špindlerův Mlýn

(22. 2. 2021) 1:1 lab FA ČVUT

   
 
 
 
 

Kømen – útulna u balvanového vodopádu

Jednoduchý přístřešek slouží jako útočiště pro turisty před nepřízní počasí. Inspirací pro jeho tvar bylo umístění nedaleko Balvanového vodopádu, do kterého byl ještě nedávno vklíněn velký kámen. Kámen jsme zároveň vnímali jako nedílnou součást struktury hor, podklad, který zachytává život a v průběhu času se mění.

 
Nepravidelná, ale kompaktní struktura útulny vytváří pocit bezpečí a úkrytu, světlé dřevo v interiéru kontrastuje s plechovým opláštěním a špatným počasím. Tvar útulny vychází z Voroného diagramu. Principem bylo vytvoření kolmé přímky na spojnici dvou bodů tak, aby při posunu bodu na této kolmici byla její vzdálenost do počátečních bodů vždy stejná. Vytvořením několika bodů vznikne tolik kolmic, až společně vytvoří uzavřené plochy.
 
Základní nosnou konstrukci tvoří pohledové smrkové CLT panely, které se pohledově uplatňují v interiéru. Na každé stěně se propisuje kresba dřeva jiným směrem, podle natočení a směru desky. Fasáda je z falcovaného hliníkového plechu bez povrchové úpravy. Jedná se o velmi odolný materiál vhodný do extrémních horských podmínek, bez potřeby následné údržby. Plechové pásy jsou na každé ploše připevněny v jiném směru tak, aby vizuálně podpořily tvar objektu.
 
Doprava byla jedním z klíčových aspektů návrhu. Aby se minimalizovaly stavební práce na místě, navrhli jsme útulnu takovým způsobem, aby byla možná její doprava v celku. Její rozměry umožnily dopravu běžným vozem odtahové služby.
 
Útulna Kømen je studentský design-build projekt ateliéru Hlaváček – Čeněk z Fakulty architektury ČVUT. Výuka formou „navrhni a postav“ umožňuje studentům stavbu nejen vymyslet a nakreslit, ale také vlastníma rukama realizovat.

Autorská zpráva
Foto: Martin Čeněk

Autoři: Dalibor Hlaváček, Martin Čeněk, Julie Kopecká, & tým studentů; spoluautoři Anna Blažková, Erik Ebringer, Michael Košař, Michaela Křižáková; spolupráce František Denk

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.7201400
15.6129070
Kømen – útulna u balvanového vodopádu

Kømen – útulna u balvanového vodopádu
Špindlerův Mlýn

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz