Korkový pavilon v areálu konopišťského zámku čeká rekonstrukce

Korkový pavilon v areálu konopišťského zámku čeká rekonstrukce

(23. 7. 2012) Konopiště (Benešovsko) - (ČTK) - Korkový pavilon v areálu konopišťského zámku se dočká rekonstrukce. Zahradní altán, v němž se krátce před sarajevským atentátem setkal následník rakouského trůnu a majitel konopišťského panství František Ferdinand d'Este s německým císařem Vilémem II., dostane doškovou střechu a korkové obložení. Chátrající pavilon by tak měl získat zpátky svou původní podobu, řekla ČTK kastelánka Marie Krejčová.

 
 
 
 

Korkový pavilon v areálu konopišťského zámku čeká rekonstrukce

Konopiště (Benešovsko) - (ČTK) - Korkový pavilon v areálu konopišťského zámku se dočká rekonstrukce. Zahradní altán, v němž se krátce před sarajevským atentátem setkal následník rakouského trůnu a majitel konopišťského panství František Ferdinand d'Este s německým císařem Vilémem II., dostane doškovou střechu a korkové obložení. Chátrající pavilon by tak měl získat zpátky svou původní podobu, řekla ČTK kastelánka Marie Krejčová.

Korkový pavilon v Růžové zahradě
Práce financuje Národní památkový ústav. Podle Krejčové bylo zatím provedeno statické zajištění. "Teď by měla nastoupit druhá etapa - položení doškové krytiny, obložení korkem a terénní úpravy. Na to se počítá zhruba s milionem korun," uvedla kastelánka.

Korkový pavilon v Růžové zahradě je netradiční a ojedinělou zahradní stavbou, a to jak svou konstrukcí a použitými materiály, tak výtvarnou hodnotou. Byl postaven patrně v době celkové přestavby areálu na přelomu 19. a 20. století, přesné datum výstavby není známo. Jde o otevřenou stavbu osmiúhelníkového půdorysu s nosnými sloupy z dubových rostlých stromů a kamennou podezdívkou. Poslední zásahy pocházejí z 50. let 20. století. "Měnila krytina na plech. Potom se to už jen ničilo, lidé odtrhávali korek," poznamenala Krejčová.

Původně hrad Konopiště založil jako gotickou pevnost po vzoru francouzských kastelů koncem 13. století biskup Tobiáš z Benešova. Postupem času se na Konopišti vystřídalo mnoho šlechtických rodů, mezi jinými Šternberkové, Hodějovští z Hodějova, Vrtbové z Vrtby a Lobkowiczové. V roce 1887 koupil panství arcivévoda František Ferdinand d'Este a přebudoval ho na velkolepé sídlo budoucího císaře.

Sarajevský atentát, při němž v roce 1914 v bosenské metropoli zahynul jak následník rakouského trůnu, tak jeho manželka, vévodkyně Žofie z Hohenbergu, se stal rozbuškou 1. světové války. Naplánovala ho skupina srbských nacionalistů a provedl jej Gavrilo Princip, který byl následně vězněn ve vojenské trestnici Terezín, kde také zemřel.

Doplněno Stavbaweb:
Podrobnější informace o historii i chystané rekonstrukci a fotodokumentaci stávajícího stavu naleznete
zde.
Korkový pavilon správa zámku nejspíš veřejnosti zpřístupní až v roce 2014 k výročí atentátu.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz