Konopiště (Benešovsko) – (ČTK) – Korkový pavilon v areálu konopišťského zámku se dočká rekonstrukce. Zahradní altán, v němž se krátce před sarajevským atentátem setkal následník rakouského trůnu a majitel konopišťského panství František Ferdinand d’Este s německým císařem Vilémem II., dostane doškovou střechu a korkové obložení. Chátrající pavilon by tak měl získat zpátky svou původní podobu, řekla ČTK kastelánka Marie Krejčová.
Práce financuje Národní památkový ústav. Podle Krejčové bylo zatím provedeno statické zajištění. "Teď by měla nastoupit druhá etapa – položení doškové krytiny, obložení korkem a terénní úpravy. Na to se počítá zhruba s milionem korun," uvedla kastelánka.
Korkový pavilon v Růžové zahradě je netradiční a ojedinělou zahradní stavbou, a to jak svou konstrukcí a použitými materiály, tak výtvarnou hodnotou. Byl postaven patrně v době celkové přestavby areálu na přelomu 19. a 20. století, přesné datum výstavby není známo. Jde o otevřenou stavbu osmiúhelníkového půdorysu s nosnými sloupy z dubových rostlých stromů a kamennou podezdívkou. Poslední zásahy pocházejí z 50. let 20. století. "Měnila krytina na plech. Potom se to už jen ničilo, lidé odtrhávali korek," poznamenala Krejčová.
Původně hrad Konopiště založil jako gotickou pevnost po vzoru francouzských kastelů koncem 13. století biskup Tobiáš z Benešova. Postupem času se na Konopišti vystřídalo mnoho šlechtických rodů, mezi jinými Šternberkové, Hodějovští z Hodějova, Vrtbové z Vrtby a Lobkowiczové. V roce 1887 koupil panství arcivévoda František Ferdinand d’Este a přebudoval ho na velkolepé sídlo budoucího císaře.
Sarajevský atentát, při němž v roce 1914 v bosenské metropoli zahynul jak následník rakouského trůnu, tak jeho manželka, vévodkyně Žofie z Hohenbergu, se stal rozbuškou 1. světové války. Naplánovala ho skupina srbských nacionalistů a provedl jej Gavrilo Princip, který byl následně vězněn ve vojenské trestnici Terezín, kde také zemřel.
Doplněno Stavbaweb:
Podrobnější informace o historii i chystané rekonstrukci a fotodokumentaci stávajícího stavu naleznete zde.
Korkový pavilon správa zámku nejspíš veřejnosti zpřístupní až v roce 2014 k výročí atentátu.
Třeba už ne, není v němčině ta páska?
Té knihovny je mi taky líto.
No je to nádhera a pokud se otevření dožiji a nebudou kolem toho ,,Lumpárny finančního rázu " ,tak tu po…
Ve Stavbě si uvedení takové informace v autorské zprávě nepodmiňujeme, oceňujeme každý zdařilý výsledek vzešlý z harmonické spolupráce investora a…
U veřejné stavby by mělo být samozřejmostí uvést způsob výběru architekta.