Kotelna v Karlíně

Kotelna v Karlíně

(24. 2. 2017) under-construction architects

   
 
 
 
 

Kotelna v Karlíně

Parní kotelna z roku 1898 vznikla podle návrhu J. Rixyho a V. Beneše. V roce 2004 prošel objekt kompletní rekonstrukcí pod taktovkou italského architekta Claudia Silvestrina. Ten vytvořil v půlce objektu kancelářské prostory a druhou část (nám) ponechal prázdnou.
Naším úkolem bylo ve velkorysém volném prostoru vytvořit reprezentativní vstup s místem pro různé druhy společenských akcí, rozšířit kancelářské plochy a propojit je se stávajícími. V neposlední řadě pak kavárnu pro Univerzitu kávy.
Využili jsme stávající železobetonové sloupy s nosníky a na ty místo jeřábu do vzduchu zavěsili novou „kancelářskou“ kostku. V duchu poetiky kotelny jsme ji obalili do cortenového pláště a propojili přes kapitánské můstky se stávajícími kancelářskými prostory a únikovým schodištěm. Čelo zrezivělé kostky směřující ke vchodu a komínu jsme celé otevřeli strukturálním prosklením, abychom zajistili dostatečné prosvětlení a vizuální propojení s atriem.
Pod administrativní krabici jsme vsunuli bar a vytvořili tak intimitu kavárny. Tu lze – i kvůli akustické pohodě při školení baristů – uzavřít posuvnou prosklenou stěnou.

Snažili jsme se, aby i přes nově vložené funkce zůstal zachován duch otevřeného prostoru s dominantou komínu. Stolky z kavárny a vůně kávy plynule přecházejí do atria, lidé se zde potkávají, probíhají zde pracovní schůzky, prostor funguje jako krytá ulice.
Největší dobrodružství v kotelně ukrývá, jak jinak, komín. Dali jsme mu nový život a povýšili smutně vyhaslý prostor na jinou úroveň. Na komíně seděla i Magda Vašáryová, ale kdo někdy seděl uvnitř? Vznikl tajný prostor, který je při akcích vyhrazen pro nevšední prezentace, přes všední dny pak slouží jako kuřárna s nejlepším odtahem.
Tak ať se kouří z komína!

Autorská zpráva

 
Autor: under-construction architects – Ing. arch. Vladimír Vašut, Ing. arch. Erika Vašutová
Objem řešené části kotelny: 3250 m3
Plocha řešené části kotelny: 260 m2
Vestavěná kavárna: 85 m2
Vestavěné kanceláře: 150 m2
Vestavěná recepce: 20 m2
Tajná místnost v komínu: 10 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

25. 2. 2017 16:53:44. Re: Kotelna v Karlíně. k.menšík

25. 2. 2017 19:58:49. Re: Kotelna v Karlíně. Jitka

 
 
 
 

25. 2. 2017 16:53:44. Re: Kotelna v Karlíně. k.menšík

  Tak klobouk dolů, to se povedlo. Až pohedu do "stoličního města" určitě si tam na kávu zajdu. Gratuluji !

25. 2. 2017 19:58:49. Re: Kotelna v Karlíně. Jitka

  Naši předkové stavěli krásné komíny. Využít je dnes jako kuřárny, to je boží.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz