Kovárna Čeladná

Kovárna Čeladná

Čeladná 724

(3. 4. 2020) RMBA Architekti

   
 
 
 
 

Kovárna Čeladná

Pokud je architekt zároveň investorem, pohled na interiér dostane další rozměr.
Sto let stará budova kovárny nyní slouží jako kavárna, dostavěna byla o nové křídlo, kde sídlí náš ateliér. Původní část v exteriéru i uvnitř tvoří cihly. Určují základní výraz interiéru a spolu s kovovými prvky (které ke kovárně patří) vytváří mírně industriální nádech stavby.
Prostor je otevřen do krovu, dimenzi výšky zdůrazňují vysoké prosklení u vstupu a zrcadlo v protilehlém štítě budovy. Použité materiály jsou jednoduché, minimalistické – cihla, beton, kov, smrkové dřevo z původního krovu a smrková překližka.
Nové křídlo je umístěno kolmo na starou část, výrazně dlouhý objekt je orientován na přilehlou louku. Novostavba si zakládá na průhledech do exteriéru, přírody a okolních hor.
Původní prostor s novou částí propojuje kovový portál, do něhož je zasazena krbová vložka (oheň, živel, který ke kovárně patří). Hlavní plochy interiéru tvoří konstrukční prvky – na podlaze je leštěný beton, na stropě smrkové trámy s bedněním ze smrkové překližky a nadkrokevní izolace.
Architektonický ateliér je od kavárny oddělen pomocí ocelové roxorové stěny s oboustrannými úložnými boxy z ocelového plechu a smrkové překližky. Stoly jsou originály – masivní dřevěné desky a kovové podnože s nastavitelnou výškou (jednoduše se tak změní atmosféra kavárny). Doplňuje je mix židlí, které rozbíjí jednotvárnost a dávají hostu možnost si vybrat. Sezení u dlouhého stolu a jeho sociální aspekt sbližování je faktor stejně důležitý jako jeho design.

Projekt interiéru Kovárny měl být v prvé řadě pravdivý, materiálově jasný a jednoduchý. Měl odrážet konstrukci i funkci. Chtěli jsme vytvořit místo, kde je hostům dobře, design je až druhá věc, kterou si uvědomí.

Autorská zpráva

 

Investor: Ing. arch. Romana Mališ Bílková
Autor a projekt: RMBA Architekti s.r.o.
Dodavatel stavby: Tornio s.r.o.
Prostor historické části 50 m², nové křídlo 100 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz