Kovárna Čeladná

Kovárna Čeladná

Čeladná 724

(3. 4. 2020) RMBA Architekti

   
 
 
 
 

Kovárna Čeladná

Pokud je architekt zároveň investorem, pohled na interiér dostane další rozměr.
Sto let stará budova kovárny nyní slouží jako kavárna, dostavěna byla o nové křídlo, kde sídlí náš ateliér. Původní část v exteriéru i uvnitř tvoří cihly. Určují základní výraz interiéru a spolu s kovovými prvky (které ke kovárně patří) vytváří mírně industriální nádech stavby.
Prostor je otevřen do krovu, dimenzi výšky zdůrazňují vysoké prosklení u vstupu a zrcadlo v protilehlém štítě budovy. Použité materiály jsou jednoduché, minimalistické – cihla, beton, kov, smrkové dřevo z původního krovu a smrková překližka.
Nové křídlo je umístěno kolmo na starou část, výrazně dlouhý objekt je orientován na přilehlou louku. Novostavba si zakládá na průhledech do exteriéru, přírody a okolních hor.
Původní prostor s novou částí propojuje kovový portál, do něhož je zasazena krbová vložka (oheň, živel, který ke kovárně patří). Hlavní plochy interiéru tvoří konstrukční prvky – na podlaze je leštěný beton, na stropě smrkové trámy s bedněním ze smrkové překližky a nadkrokevní izolace.
Architektonický ateliér je od kavárny oddělen pomocí ocelové roxorové stěny s oboustrannými úložnými boxy z ocelového plechu a smrkové překližky. Stoly jsou originály – masivní dřevěné desky a kovové podnože s nastavitelnou výškou (jednoduše se tak změní atmosféra kavárny). Doplňuje je mix židlí, které rozbíjí jednotvárnost a dávají hostu možnost si vybrat. Sezení u dlouhého stolu a jeho sociální aspekt sbližování je faktor stejně důležitý jako jeho design.

Projekt interiéru Kovárny měl být v prvé řadě pravdivý, materiálově jasný a jednoduchý. Měl odrážet konstrukci i funkci. Chtěli jsme vytvořit místo, kde je hostům dobře, design je až druhá věc, kterou si uvědomí.

Autorská zpráva

 

Investor: Ing. arch. Romana Mališ Bílková
Autor a projekt: RMBA Architekti s.r.o.
Dodavatel stavby: Tornio s.r.o.
Prostor historické části 50 m², nové křídlo 100 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz