Kovárna Čeladná

Kovárna Čeladná

Čeladná 724

(3. 4. 2020) RMBA Architekti

   
 
 
 
 

Kovárna Čeladná

Pokud je architekt zároveň investorem, pohled na interiér dostane další rozměr.
Sto let stará budova kovárny nyní slouží jako kavárna, dostavěna byla o nové křídlo, kde sídlí náš ateliér. Původní část v exteriéru i uvnitř tvoří cihly. Určují základní výraz interiéru a spolu s kovovými prvky (které ke kovárně patří) vytváří mírně industriální nádech stavby.
Prostor je otevřen do krovu, dimenzi výšky zdůrazňují vysoké prosklení u vstupu a zrcadlo v protilehlém štítě budovy. Použité materiály jsou jednoduché, minimalistické – cihla, beton, kov, smrkové dřevo z původního krovu a smrková překližka.
Nové křídlo je umístěno kolmo na starou část, výrazně dlouhý objekt je orientován na přilehlou louku. Novostavba si zakládá na průhledech do exteriéru, přírody a okolních hor.
Původní prostor s novou částí propojuje kovový portál, do něhož je zasazena krbová vložka (oheň, živel, který ke kovárně patří). Hlavní plochy interiéru tvoří konstrukční prvky – na podlaze je leštěný beton, na stropě smrkové trámy s bedněním ze smrkové překližky a nadkrokevní izolace.
Architektonický ateliér je od kavárny oddělen pomocí ocelové roxorové stěny s oboustrannými úložnými boxy z ocelového plechu a smrkové překližky. Stoly jsou originály – masivní dřevěné desky a kovové podnože s nastavitelnou výškou (jednoduše se tak změní atmosféra kavárny). Doplňuje je mix židlí, které rozbíjí jednotvárnost a dávají hostu možnost si vybrat. Sezení u dlouhého stolu a jeho sociální aspekt sbližování je faktor stejně důležitý jako jeho design.

Projekt interiéru Kovárny měl být v prvé řadě pravdivý, materiálově jasný a jednoduchý. Měl odrážet konstrukci i funkci. Chtěli jsme vytvořit místo, kde je hostům dobře, design je až druhá věc, kterou si uvědomí.

Autorská zpráva

 

Investor: Ing. arch. Romana Mališ Bílková
Autor a projekt: RMBA Architekti s.r.o.
Dodavatel stavby: Tornio s.r.o.
Prostor historické části 50 m², nové křídlo 100 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

6. 10. 2022 14:46:02

Re: Elysium spa

Paráda!

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz