Krajinářské úpravy v Novém Jičíně

Krajinářské úpravy v Novém Jičíně

Nový Jičín

(19. 6. 2020) Ivar Otruba

   
 
 
 
 

Krajinářské úpravy v Novém Jičíně

Město Nový Jičín se může pochlubit zajímavým krajinným rekreačním zázemím, které vzniklo již před několika desetiletími na rozloze více než 50 hektarů. V posledních letech byl celek rozšířen o krajinný park Slunný háj a na něj navazující Zahradu růží. Jedná se o jižně orientovaný mírně svažitý terén, který otevírá široké panorama Beskyd. Tento fenomén jsme při řešení nových úprav respektovali a zdůraznili.

Slunný háj a zahrada růží
Celek je tvořen travnatými a lučními plochami, poskytujícími možnost volného pobytu s doplňky stylového mobiliáře. Zarámován je porostem dřevin, jejichž skladba zdůrazňuje určité geografické celky. V zahradě růží dominují obloukovitě tvarované kaskády záhonů, které jsou ukončeny konstrukcemi pro pnoucí růže. Dominuje jí Sluneční pavilon na volném prostranství, doplněný lavicemi různého typu. Středobodem této plochy „náměstí“ je kovová plastika slunečních hodin. Tato partie bezprostředně navazuje na vilové zahrady, které jsou též nově upraveny.

Zodiakální zahrada
V bezprostřední návaznosti na Slunný háj vznikla na lesním palouku meditační zahrada s dvanácti zastaveními, které svým obsahem rozvíjejí znamení zvěrokruhu, a to především ve své rostlinné složce. Tato zastavení jsou soustředěna na spirálovitě tvarované pěšině (vnější průměr 80 m), která končí v bodu symbolizující čtyři roční období. Jednotlivá zastavení jsou doplněna příslušným komentářem. Do zahrady se vstupuje kamennou branou, kde je umístěn základní informační text. Konstrukčním materiálem je kámen a dřevo. Každé znamení je doprovázeno příslušným typickým stromem a květinovým záhonem. 

Autorská zpráva

  

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz