Krajské ředitelství LESY ČR

Krajské ředitelství LESY ČR

(31. 7. 2017) Nízkoenergetické budově dominuje dřevo

   
 
 
 
 

Krajské ředitelství LESY ČR

V Dobré Vodě u Českých Budějovic vyrostla mezi stromy nová administrativní budova Krajského ředitelství LESY ČR. Stavba je koncipovaná jako nízkoenergetická. Dřevěná fasáda a zelená střecha nechávají budovu splynout s okolím. Ačkoli výstavbu doprovázely nečekané komplikace, budova nakonec vznikla v intencích původního návrhu. A nyní se uchází o titul Stavba roku 2017. 

Administrativní budovu bylo nutné včlenit do proluky mezi vrostlými stromy v jihozápadní části pozemku, aby bylo možné využít svažitosti terénu pro vybudování podzemního parkoviště. Projektu se ujal Tomáš Veselý ze společnosti BREAK POINT s.r.o. Budovu koncipoval jako nízkoenergetickou stavbu, která je typická svým minimalismem, ačkoli skrývá řadu promyšlených detailů.

Sloupy z kulatiny symbolizují stromy
Kvádr s poměrem stran 1:2 má delší stranu orientovanou na jih. Nově příchozí na první pohled zaujme prosklená vstupní hala, kterou chrání vznášející se zastřešení. To se překlenuje a spočívá na šikmých sloupech z masivní kulatiny a viditelnými suky, jež symbolizují kmeny stromů. Zastřešené venkovní únikové schodiště je zakomponované do jednoduchého objemu. V jihozápadní části se ve hmotě domu projevuje suterén z kamenného soklu.

Spodní stavba je tvořena z monolitických betonových konstrukcí, zatímco vrchní stavbu tvoří dřevěný skelet. Prosklená hala dostala nosnou konstrukci z lepeného lamelového dřeva. Obvodovou stěnu a střechu haly tvoří lehký obvodový plášť, nosná konstrukce je hliníková. Architekt pamatoval také na zastínění, takže nad přední prosklenou částí budovy je slunolam, který dosahuje do výšky 8,6 metrů. Ten byl vůbec jednou z nejkomplikovanějších částí stavby, protože bylo nutné vyřešit napojení nosných čepů na střešní plášť.

Zelená střecha, ocelové prvky
K přírodě odkazuje také plochá jednoplášťová střecha, která je koncipovaná jako zelená a je obrostlá vegetačním souvrstvím. Nosnou konstrukci střechy tvoří rámy z lepeného dřeva a dřevěné paždíky. Prosklení je navrženo jako lehká hliníková konstrukce s přerušeným tepelným mostem. Pro zasklení bylo využito trojsklo.

Ačkoli je hlavním viditelným prvkem stavby dřevo, které se objevuje i v interiéru, například v masivní konstrukci schodiště v hale, stavbu tvoří i další materiály. Vedle zmiňovaného betonu a skla byly použity i detaily z oceli, zajímavostí jsou například ocelová táhla ve fasádě objektu. Viditelné stěny z podzemního podlaží mají kamenný obklad z černé břidlice. Barvy použitého materiálu jsou povětšinou tlumené, barevný akcent budově dodávají oranžové exteriérové látkové rolety.

Skryté vnitřní detaily
Autor projektu si dal záležet také na vnitřním provedení stavby. Na preciznost projektu odkazují například rámové dřevěné zárubně nebo dýhované kazetové podhledy ohraničené negativní spárou, což bylo náročným úkolem. Tyto prvky totiž mají podstatně odlišné normové rozměrové tolerance při zpracování než konstrukce dřevostavby, takže přiznání negativní spáry mezi sádrokartonovým obkladem stěny a rámovou zárubní nebo kazetovým podhledem vyžadovalo maximální přesnost při provádění obkladu stěny.

Přestože konstrukce dřevostavby ukrývá mnoho nestandardních konstrukčních detailů, které bylo nutné během výstavby optimalizovat s autorem projektu, byl nakonec dodržen původní architektonický záměr. A to i přesto, že samotnou realizaci stavby provázely komplikace. Ukázalo se například, že podloží je tvořené skálou nebo že bude nutné zlikvidovat velké množství pařezů po vykácených stromech. 
Autor: MgA. Petra Miškejová

Administrativní budova Krajského ředitelství LESY ČR v Dobré Vodě soutěží o titul Stavba roku 2017.
Hlasovat pro ni můžete během září na webu
www.stavbaroku.cz.
Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.
tisková zprávaZákladní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a