KRUH 2021: Dialogy

KRUH 2021: Dialogy

(18. 2. 2021) První přednáška bude vysílána na facebookových stránkách spolku KRUH ve čtvrtek 4. března

   
 
 
 
 

KRUH 2021: Dialogy

Dvacátý první cyklus přednášek spolku KRUH se bude soustředit na dialogy. Během čtyř jarních a třech podzimních večerů představí čtrnáct významných českých i zahraničních hostů, kteří se budou věnovat nejrůznějším otázkám současné architektury a příbuzných oborů. KRUH letos k přednáškám přizval například švýcarského historika architektury Philipa Ursprunga, indicko-španělskou architektku Anupamu Kundoo nebo profesora a historika architektury Rostislava Šváchu. První přednáška cyklu bude vysílána na facebookových stránkách spolku KRUH ve čtvrtek 4. března od 19.30.


V loňském roce spolek KRUH oslavil 20 let svého fungování a oslava významného výročí se promítla také do letošního cyklu přednášek, který bude částečně pohledem zpět, ale i do budoucna. Doposud spolek KRUH zorganizoval přes 270 přednášek, kdy si diváci mohli poslechnout celou řadu obohacujících témat a inspirativních osobností věnujících se architektuře, ale také teorii a oborům s architekturou úzce propojených. V roce 2021 zve spolek k přednáškám nejzajímavější hosty, kteří v KRUHU za posledních dvacet let vystoupili, aby před české publikum předstoupili znovu a rozšířili svou prezentaci o jiné pro ně inspirující osobnosti nebo osobnosti, s kterými by se oni sami rádi potkali.

„Na cyklu Dialogy nás zajímá nejen propojování oborů souvisejících s architekturou, ale také kurátorský výběr významných a inspirativních osobností. Dialog hostů bude navíc určitou formou spolupráce, která je v dnešním světě více než nutná,“ dodává k tématu cyklu Marcela Steinbachová.

První přednáška v jarní části cyklu otevře dialog jednoho z nejvýznamnějších českých historiků architektury Rostislava Šváchy a svébytného architekta Svatopluka Sládečka, který tvoří převážně ve Zlínském kraji a jehož stavby se nazývají tzv. figurkativní architekturou. Jejich vzájemný rozhovor na téma Chronická neoblíbenost architektury a její příčiny se zaměří na neoblíbenost moderní architektury, na smysl architektury a její srozumitelnost v současné době. Večer bude doprovázen ukázkami vybraných staveb nejen Svatopluka Sládečka. 

Rostislav Švácha jako historik umění a architektury, vysokoškolský pedagog a profesor se ve své práci zaměřuje na architekturu 20. a 21. století. V roce 2013 dostal Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury a Poctu České komory architektů. Je tvůrcem zásadních knih o moderní, funkcionalistické i současné architektuře a dlouhodobě působí v Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky.  Je aktivním členem Klubu Za starou Prahu a spolku Za krásnou Olomouc.

Svatopluk Sládeček studoval design a architekturu na VŠUP v Praze a vzápětí po absolvování studia (1994) založil studio New Work. Za některé realizace získal ocenění v rámci soutěže Grand Prix Obce architektů (Obecní dům v Šarovech, rozhledna na Brdu, interiér vily v Kroměříži). Nejvýraznějším veřejným uvedením architektonické tvorby Svatopluka Sládečka byla výstava „Figurkativní architektura pro začátečníky“, kterou v různých obměnách představil ve Zlíně, Brně, Praze, Vídni a Bělehradě. Kromě provozu architektonického studia od roku 2016 vyučuje na Fakultě architektury VUT v Brně. Mezi realizace Svatopluka Sládečka patří např. rodinný dům v Rousínově, hotel Háj v Bílých Karpatech, chaty v Zadní Telnici nebo Open house ve Fryštáku.  

Přednáška Rostislava Šváchy a Svatopluka Sládečka bude vysílána ve čtvrtek 4. března od 19:30 hodin na facebookových stránkách spolku KRUH. Dobrovolné vstupné na akci, které podpoří také činnost celého spolku, lze zakoupit v síti GoOut.

V dalších jarních večerech představí spolek KRUH například dialog mezi architektem Markem Štěpánem a římskokatolickým knězem P. Petrem Okapalem, v květnovém večeru poté rozhovor mezi historikem architektury Philipem Ursprungem a konceptuální umělkyní a profesorkou základních principů designu, umění a architektury na ETH Curych Karin Sander, nebo se v červnovém dialogu nad klimatickými změnami a jejími dopady na architekturu potkají indicko-španělská architektka Anupama Kundoo a profesor environmentální technologie Matthias Schuler. 

Jarní část cyklu Dialogy:
Čt 4.3. 19:30, Rostislav Švácha a Svatopluk Sládeček
Čt 25.3. 19:30, Marek Štěpán a P. Petr Okapal
Čt 6. 5. 19.30, Philip Ursprung/CH a Karin Sander/DE
Čt 3.6. 19.30, Anupama Kundoo /ES/IND a Matthias Schuler/DE

Přednášky jsou připravované v souladu s mimořádnými a ochrannými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR. Program může být změněn podle aktuálních nařízení vlády ČR či zahraničních vlád a jejich opatření.

Více informací najdete na www.kruh.info

Zdroj: Spolek KRUH

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 2. 2021 18:07:06. Re: KRUH 2021: Dialogy na FB. KATEŘINA Adámková
21. 2. 2021 19:44:11. Re: Re: KRUH 2021: Dialogy na FB. Kruh

18. 2. 2021 18:07:07. Re: KRUH 2021: Dialogy na FB. KATEŘINA Adámková

18. 2. 2021 23:57:03. PROČ PODPOROVAT NADNÁRODNÍ MONOPOLY???. arch. M. Nagy
21. 2. 2021 19:46:51. Re: PROČ PODPOROVAT NADNÁRODNÍ MONOPOLY???. Kruh

 
 
 
 

18. 2. 2021 18:07:06. Re: KRUH 2021: Dialogy na FB. KATEŘINA Adámková

  Dobrý den.
Nechci být na sociálních sítích.
Ráda bych se zúčastnila vašich přednášek. Je to možné mimo FB?
Děkuji. Kateřina Adámková , ing.arch.
aka.architekt@gmail.com

21. 2. 2021 19:44:11. Re: Re: KRUH 2021: Dialogy na FB. Kruh

  Dobrý den, těší nás Váš zájem o přednášku. Ta bude ke zpětnému zhlédnutí poté jak na našem kanálu youtube, tak na našem webu: www.kruh.info. S pozdravem
Kruh

18. 2. 2021 18:07:07. Re: KRUH 2021: Dialogy na FB. KATEŘINA Adámková

  Dobrý den.
Nechci být na sociálních sítích.
Ráda bych se zúčastnila vašich přednášek. Je to možné mimo FB?
Děkuji. Kateřina Adámková , ing.arch.
aka.architekt@gmail.com

18. 2. 2021 23:57:03. PROČ PODPOROVAT NADNÁRODNÍ MONOPOLY???. arch. M. Nagy

  Dobrý den,
nemůžete přednášky vysílat prostřednictvím nějakého veřejně dostupného kanálu? Podpora internetových monopolů nedává smysl! VRAŤTE VEŘEJNÉMU PROSTORU, CO MU NÁLEŽÍ!!!

21. 2. 2021 19:46:51. Re: PROČ PODPOROVAT NADNÁRODNÍ MONOPOLY???. Kruh

  Dobrý den, těší nás Váš zájem o přednášku. Uvědomujeme si, že ne všichni požívají sociální sítě, proto bude přednáška ke zhlédnutí také na našem kanálu youtube a později na našem webu: www.kruh.info. S pozdravem
Kruh

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz