Kuks – obnova zahrady

Kuks – obnova zahrady

Kuks

(19. 1. 2018) Ateliér Krejčiříkovi, Ateliér AND

   
 
 
 
 

Kuks – obnova zahrady

Areál hospitálu Kuks byl založen hrabětem F. A. Šporkem na počátku 18. století jako hospic, který spravoval řád Milosrdných bratří. Řešení obnovy zahrady bylo založeno na studii manželů Krejčiříkových ze soutěžního návrhu z roku 2009. Bylinková zahrada byla reminiscencí na dobové užitkové zahrady, kde záhony měly zvýšený dřevěný lem. Motiv záhonů se dochoval na obraze zachycujícím zdejší zahradní úpravu a je tudíž považován za autentický. Vnitřní členění záhonů vychází ze zahrady Milosrdných bratří ve Valticích, protože dobové záznamy z Kuksu ukazují diagonální členění záhonů, které neodpovídalo současnému rastrování ploch a umístění soch. Motiv rastru záhonů byl vložen do stávající struktury zimostrázových plůtků a cest. Kompozice využívá také historické tvarované stěny z habru. Jedním z cílů návrhu bylo zachování maximálního množství historické vegetace v rámci nové prostorové koncepce.
Oproti studii bylo dotvořeno architektonické řešení nádvoří, které je společným autorským výstupem s architekty z ateliéru AND, s.r.o, jenž byli součástí týmu v projekční fázi. Protože se původní řešení nedochovalo, bylo nádvoří řešeno minimalisticky a funkčně s ohledem na zachování a podpoření harmonického vizuálního působení spolu s budovami hospitálu, kterým dává tomuto konceptu řešení vyniknout. I ostatní plochy exteriéru byly řešeny jako jednoduché funkční celky, které jsou esteticky zcela podřízeny dominantní architektuře hospitálu. Vedle obnovy zahrady je připravena i programová náplň pro využití zahrady. Obnoveno bylo i hospodářské zázemí zahrady včetně skleníků. Návštěvnost před obnovou byla 39 000 lidí, po obnově je návštěvnost 141 000 lidí za rok.

Autorská zpráva

O rekonstrukci Kuksu už jsme psali zde


Autoři: Ing. Přemysl Krejčiřík, Ph.D., Ing. Kamila Krejčiříková, Ph.D., Ing. arch. Vratislav Danda, Ing. arch. Jaromír Kosnar, Ing. arch. Radovan Kupka, Ing. arch. Josef Klika


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz