Kulturně univerzitní centrum Zlín

Kulturně univerzitní centrum Zlín

(29. 10. 2008)

 
 
 
 

Kulturně univerzitní centrum Zlín

MICHAL SMILEK, 7. semestr 2005/2006

MICHAL SMILEK, 7. semestr 2005/2006
Ateliér Miloše Floriána, FA ČVUT v Praze


IDEA
Vnější podoba a tvarování je převzato z přírody a oblasti vesmírných jevů. Motiv protažených kulových těles propojených tubusovými lávkami byl objeven u tvaru těsných dvojhvězd směřujících ke vzniku novy. Jejich podstatou je nabalování nekompaktní hmoty jedné hvězdy přitažlivou silou hvězdy sousední. Vnitřní uspořádání je inspirováno tvarem a stavbou mikroorganismů. Buněčnému jádru odpovídá rozsáhlý prostor uvnitř každé budovy a navazující místnosti připomínají endoplazmatické retikulum — rozvětvený obal, který zásobuje jádro energií. Celý soubor budov jako by vyrůstal z podkladních garáží, v nichž se odráží zárodečný původ nadzemní části. Cesty zásobování a navazující zálivy pro výklad zásilky jsou pojaty ve stejném duchu, totiž jako vyživovací kanály pro přívod zboží do míst, kde je potřeba.

POPIS
Úkolem bylo vytvořit centrum pro kulturu a vzdělání na pozemku uzavírající komplex školských budov ve Zlíně. Soubor obsahuje dva sály sloužící filharmonii, restauraci, knihovnu a rektorát univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Hmotově sestává ze tří kulových objektů, vzájemně propojených lávkami a dvoupodlažním suterénem. Vjezd do areálu je jediný z ulice Štefánikovy, tedy ze severní strany. V centrální části mezi objekty je navržen hlavní vstup do komplexu a dále každá budova obsahuje vlastní služební vchod pro zaměstnance, které jsou orientovány do tohoto centrálního prostoru. Sál filharmonie se nachází na severozápadě pozemku, blíže ulici Štefánikova a je dimenzován pro 810 osob. Velký sál tvoří hlavní jádro budovy a ve třetím a čtvrtém patře je k němu přisazen malý sál pro 70 osob. Restaurace pro 115 osob se nachází v malém výběžku napravo od hlavního spojovacího krčku, který vede přímo k univerzitní knihovně pro 440 studentů a vedle knihovny v blízkosti náměstí TG Masaryka je budova rektorátu univerzity.

KONSTRUKCE
Celá nosná konstrukce je prostorově tvarovaná skořepina, která bez přerušení obaluje všechny prostory kulturně univerzitního centra. Skládá se z nosných žeber z uhlíkového kompozitu, které probíhají ve vodorovné a svislé osnově a jsou potaženy z obou stran plastovými pláty na bázi kompozitu. Uvnitř tohoto sendviče je termoizolační průsvitná gelová vrstva. Do vnějšího pláště skořepiny je vložena vrstva tekutých krystalů, kterou lze elektricky ovlivňovat a tak měnit celkový výraz pláště objektů.


Publikováno ve stavbě č. 2/2006

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz