Labská filharmonie Hamburk

Labská filharmonie Hamburk

Am Kaiserkai, 20457 Hamburk

(3. 5. 2016) Slavnostní otevření se chystá na  11. ledna 2017.

   
 
 
 
 

Labská filharmonie Hamburk

Po letech průtahů se v Hamburku v lednu otevře Labská filharmonie
(zpravodaj ČTK) -
Labská filharmonie v Hamburku se po letech stavebních průtahů slavnostně otevře v lednu 2017. Zahraničním novinářům v Berlíně to řekl hamburský primátor Olaf Scholz. Tato budova se stane novou dominantou přístavního města a hamburští představitelé předpokládají, že se stane i turistickým magnetem. Jen v první polovině příštího roku by koncerty v Labské filharmonii mohlo navštívit až půl milionu lidí.

Stavba Labské filharmonie začala v roce 2007 a podle původních plánů měla být dokončena v roce 2010. Průtahy při stavbě a následný právní spor o povinnosti nést náklady ale vedly k mnohaletému zpoždění a po stavební stránce se budova dokončuje až v těchto dnech. Během následujících měsíců bude ještě nutné zajistit vybavení interiérů.

Se stavebními průtahy vzrostla také cena budovy. Celkové náklady dosáhly 865,6 milionu eur (23,4 miliardy Kč), z toho Hamburk zaplatil 789 milionů eur (21,3 miliardy Kč). Podle původního plánu měly být náklady zhruba 300 milionů eur (8,1 miliardy Kč) a město mělo hradit 272 milionů eur (7,4 miliardy Kč). Scholz dnes prohlásil, že zveřejňované odhady byly od počátku nereálné, protože hamburská radnice podcenila plánování a během stavby se objevilo mnoho problémů, na které nebyla připravena.

"Věřím, že nadšení z jedinečné architektury nakonec v lidech převáží nad dojmem předražené stavby," řekl Scholz s tím, že koncertní síně v Labské filharmonii vyvolávají v návštěvníkovi podobný dojem jako návštěva katedrály. "U veřejnosti by nám mohlo pomoct i to, že v Hamburku je dostupné bydlení, je dost míst ve školkách, univerzitní studium je zdarma. Proto se neobjevují tvrzení, že jsme kvůli Labské filharmonii museli omezovat sociální projekty," řekl.

"Jsem přesvědčen, že i kdybychom od počátku znali konečnou cenu, Labskou filharmonii bychom postavili. A kdyby radnice v minulosti pečlivěji plánovala, mohly být náklady i o třetinu nižší," podotkl primátor.

Budova filharmonie by se měla stát novou dominantou Hamburku a město ji chce využít i v reklamní kampani, aby přilákalo nové turisty. Už nyní podle Scholze zaznamenává Hamburk přes 13 milionů turistických noclehů ročně a jejich počet se zvyšuje každý rok o desetinu. "Věřím, že ve 20. letech budeme mít přes 20 milionů přenocování ročně a že k tomu pomůže i posílená image Hamburku jako města hudby," řekl Scholz.

K otevření Labské filharmonie 11. ledna 2017 se připravuje dvoutýdenní slavnost, během níž vystoupí v hanzovním městě symfonické orchestry z Hamburku, Chicaga i Vídně nebo berlínská industriální kapela Einstürzende Neubauten, která patří mezi nejpopulárnější německé skupiny. Po festivalu začne standardní provoz a Labská filharmonie bude nabízet hudbu z celého světa.

"Na zkrácenou sezonu 2016/2017, tedy na pět měsíců, plánujeme devět tematických hudebních festivalů. Budeme mít například pět dnů s newyorskými hudebními tělesy nebo hudební festival zaměřený na syrskou hudbu," řekl šéf filharmonie Christoph Lieben-Seutter. Dlouhodobé předplatné je podle něj v prodeji už nyní, vstupenky na jednotlivé koncerty začne filharmonie uvádět do prodeje v červnu.

Labská filharmonie nabídne 2100 míst ve velkém sálu a 550 míst v malém sálu. Budovu budou moci navštívit i lidé, které klasická hudba neoslovuje - ve výšce 37 metrů bude volně přístupná vyhlídková terasa s restauracemi obíhající celou Labskou filharmonii, která nabídne pohled na celý Hamburk. "Naším cílem je, aby každý Hamburčan a každý návštěvník města aspoň jednou do Labské filharmonie zavítal," řekl Scholz.

Doplněno Stavbaweb:

Autory projektu je švýcarská architektonická kancelář Herzog & de Meuron, jejichž projekt zvítězil v soutěži v roce 2003. Stavbu započala v roce 2007 firma Hochtief  a původně měla být dokončena v roce 2010. Během stavby došlo k mnohonásobnému navýšení plánovaných nákladů a řadě odkladů dokončení.
Architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron se rozhodli zachovat a zrekonstruovat původní objekt císařského špejcharu, který nese nástavbu s různě prolamovanou skleněnou fasádou, která má připomínat vlnící se moře. Pozoruhodná prosklená budova se třemi koncertními sály, hotelem, luxusními byty a konferenčním střediskem zasahuje hluboko do řeky. Největší ze sálů pojme 2100 diváků.
Špejchar sloužíval jako skladiště kakaa, čaje, tabáku nebo kávy. Původní císařský špejchar z roku 1875 býval tradiční dominantou hamburského přístavu, kam v minulosti směřovali za prací i čeští dělníci nebo odkud se i Češi vydávali za živobytím do Ameriky. Za druhé světové války skladiště těžce utrpělo a novou, moderní tvář získalo v 60. letech.

Elbphilharmonie Laeiszhalle Hamburg

Související články:
V Hamburku se u soudu začal řešit spor o novostavbu filharmonie 21.11.2011Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
53.5415459
9.9902670
Labská filharmonie Hamburk

Labská filharmonie Hamburk
Am Kaiserkai
20457 Hamburk

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz