Lacroix Chessex: Maison des Etudiants

Lacroix Chessex: Maison des Etudiants

(16. 12. 2013) Studentské koleje v Ženevě

 
 
 
 

Lacroix Chessex: Maison des Etudiants

Studentské koleje v Ženevě

Architekt: Lacroix Chessex, Hiéronyme Lacroix, Simon Chessex
Spolupráce: Frédéric Crausaz
Tým: Grégoire Martin, Jon Onandia, Cristina Moldes, Boris Pflugfelder, Stéphane Koularmanis
Soutěžní tým: Hiéronyme Lacroix, Simon Chessex, Ubaldo Martella, Leonhard Kanapin
Statika: Thomas Jundt Ingénieurs Civils
Foto: Radek Brunecky


Koleje pro studenty Graduate Institute Geneva se nacházejí u vjezdu do Ženevy; jsou tedy otevřené vůči světu. Tvar budovy je jako zalomený pult, jehož jedna fasáda sleduje křivku železničních tratí. Zvláštní tvar narušuje vnímání této velké městské budovy a mění její velikost i omezení dané lokality ve výhodu.


Fasádu na východě tvoří soukromé balkóny, západní strana má velké pavlače. To je dáno superpozicí velkých horizontálních desek, které také hrají roli filtru proti slunci a hluku. Výška zábradlí se liší v závislosti na úhlu dopadu hluku od projíždějících vlaků. Díky tomuto principu se fasáda budovy směrem k nebi postupně odlehčuje.Geometrie obou fasád generuje hru světla a stínu, která budově dává identitu a plastičnost, a také se tím zachycuje dynamika místa. Objekt se jako otevřená dlaň rozevírá vůči panoramatu Ženevy, a nechává u paty budovy vzniknout polosoukromou zahradu u veřejné promenády.


Všechny apartmány jsou transverzální, orientovány k oběma stranám. Ložnice jsou situované na východní straně a těží z ranního slunce a úžasného výhledu na jezero a Alpy. Společné místnosti jsou obrácené na západ k pavlačím. Pavlače fungují jako místa setkání pod širým nebem, podobně jako paluby lodí, s fascinující podívanou na vlaky, které přijíždějí do Ženevy nebo ji opouštějí.


Stavba svou jednoduchostí, formou a nastavením měřítek vstupuje do dialogu s ženevskými mezinárodními institucemi.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz