Lacroix Chessex: Maison des Etudiants

Lacroix Chessex: Maison des Etudiants

(16. 12. 2013) Studentské koleje v Ženevě

 
 
 
 

Lacroix Chessex: Maison des Etudiants

Studentské koleje v Ženevě

Architekt: Lacroix Chessex, Hiéronyme Lacroix, Simon Chessex
Spolupráce: Frédéric Crausaz
Tým: Grégoire Martin, Jon Onandia, Cristina Moldes, Boris Pflugfelder, Stéphane Koularmanis
Soutěžní tým: Hiéronyme Lacroix, Simon Chessex, Ubaldo Martella, Leonhard Kanapin
Statika: Thomas Jundt Ingénieurs Civils
Foto: Radek Brunecky


Koleje pro studenty Graduate Institute Geneva se nacházejí u vjezdu do Ženevy; jsou tedy otevřené vůči světu. Tvar budovy je jako zalomený pult, jehož jedna fasáda sleduje křivku železničních tratí. Zvláštní tvar narušuje vnímání této velké městské budovy a mění její velikost i omezení dané lokality ve výhodu.


Fasádu na východě tvoří soukromé balkóny, západní strana má velké pavlače. To je dáno superpozicí velkých horizontálních desek, které také hrají roli filtru proti slunci a hluku. Výška zábradlí se liší v závislosti na úhlu dopadu hluku od projíždějících vlaků. Díky tomuto principu se fasáda budovy směrem k nebi postupně odlehčuje.Geometrie obou fasád generuje hru světla a stínu, která budově dává identitu a plastičnost, a také se tím zachycuje dynamika místa. Objekt se jako otevřená dlaň rozevírá vůči panoramatu Ženevy, a nechává u paty budovy vzniknout polosoukromou zahradu u veřejné promenády.


Všechny apartmány jsou transverzální, orientovány k oběma stranám. Ložnice jsou situované na východní straně a těží z ranního slunce a úžasného výhledu na jezero a Alpy. Společné místnosti jsou obrácené na západ k pavlačím. Pavlače fungují jako místa setkání pod širým nebem, podobně jako paluby lodí, s fascinující podívanou na vlaky, které přijíždějí do Ženevy nebo ji opouštějí.


Stavba svou jednoduchostí, formou a nastavením měřítek vstupuje do dialogu s ženevskými mezinárodními institucemi.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz